Jump to content



Λειτουργία υπολογιστή χωρίς κουτί.


Bigi

Recommended Posts

Γεια χαρά.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής: έχω δει και σε διάφορες μετρήσεις που κάνουν σε ιστοσελίδες αλλά και οι χρήστες να δουλεύουν κάποια μηχανήματα χωρίς κουτί.

Επειδή δε μπορώ να βρω πουθενά το κουτί που θέλω και δεν είναι εύκολο να περιμένω ένα μήνα σκέφτηκα να μη χρησιμοποιήσω κουτί για ένα διάστημα.Όμως μου γεννήθηκε η απορία πως θα το ανάβω το μαραφέτι αφού δε θα υπάρχει πάνω στη μητρική το καλωδιάκι που συνδέεται με το κουμπί του κουτιού και δίνει το ρεύμα.Δεν ξέρω αν χάνω κάτι αυτονόητο...Πως ανάβει λοιπόν το μηχάνημα σε αυτή την περίπτωση;

Και τέλος, σε περίπτωση που όντως το λειτουργήσω έτσι κάτι που να προσέξω μη μας πάρει και κανα ρεύμα; (εντάξει δε θα ακουμπάω ότι βρω) :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Στο BIOS υπάρχει επιλογή στο Power management αν θυμάμαι καλά που λέει Boot Up on key press ή κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι ακριβώς τι λέει αλλά χει 3 επιλογές,

α) να bootαρει πληκτρολογώντας κωδικό

β) να bootαρει πατώντας Ctrl + F12

γ) να bootαρει πατώντας οποιοδήποτε key.

Παλιά που ήμουνα χωρίς κουτί για 1 χρόνο και κάτι μήνες έκανα boot με Ctrl + F12 .

Δυο πράγματα να προσέχεις, να μην έχεις υγρά κοντά στο pc και να μην φταρνιστεις πάνω του(χωρίς πλάκα) :p

Ελπίζω να έγινα κατανοητός. :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά κατανοητός έγινες.Σε ευχαριστώ και για τη γρήγορη απάντησή σου.

Το θέμα είναι όμως πως θα το ξεκινήσω την πρώτη φορά χωρίς να ξέρω το συνδυασμό πλήκτρων και χωρίς να έχω ενεργοποιήσει την εν λόγω επιλογή(εκτός και αν είναι εξ αρχής ενεργοποιημένη πια).Ή μήπως για όλες τις μητρικές ισχύει έστω το ctrl-f12;

Link to comment
Share on other sites

Μα... με την αθανατη Ελληνικη πατεντα!!! :banging:

Παρε ενα ισιο κατσαβιδι, και ακουμπα τα πινακια πανω στο ΜΒ...

Εκει που θα επρεπε να βαλεις το καλωδιο απο το power on!!!

Την ιδια διαδικαδια κανεις και στο κλεισιμο η στο ρεσετ...

Δοκιμασμενο ειναι...:T:

Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση αυτή δεν είναι ενεργοποιημένη από μόνη της.

Για την πρώτη φορά ξέρω δυο τρόπους.

α) ο προφανής, δηλαδή να το εχεις σε κουτί και να το ρυθμίσεις.Δεν εχεις κανένα άλλο κουτί?

Το μόνο που χρειάζεσαι είναι το πράσινο-άσπρο καλωδιακι από το power up button

να το συνδέσεις στα καταλληλα για τη μητρική πιν.Συνήθως είναι τα 1 και 2, κοίτα το manual της μητρικής σου καλύτερα.

β)αν δεν εχεις κουτί τότε πρέπει να γειώσεις τα δυο πινάκια με κάτι μεταλλικό π.χ κατσαβίδι ή συνδετήρας για πολύ λίγο(αν το κρατισεις πολύ απλά θα ανοιγοκλεινεις το pc)

To β δεν στο συνιστώ(για να μη σε πάρω στο λαιμοί μου αν συμβεί κάτι) αν και το έχω κάνει χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βάζω το κατσαβίδι πάνω στα δοντάκια και ανάβει, το ξαναβάζω και σβήνει;Κοίτα να δεις κόλπα! :cool:

Κουτί δεν έχω άλλο δυστυχώς.Γενικά δεν έχω τίποτα, μετά από δέκα μήνες χωρίς pc είπα να πάρω ένα και βρίσκω μόνο το τροφοδοτικό και το σκληρό από αυτά που ήθελα με τα υπόλοιπα να αναμένονται από Νοέμβρη και βλέπουμε.Ήμαρτον!Και τώρα σε νετ καφέ είμαι και θέλω να βρω μια λύση για να τελειώνω έστω και χωρίς κουτί.Πάντως ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας, είστε σπίρτα!

Απ' ότι βλέπω την πρώτη φορά θα το κάνω με το κατσαβίδι και κατευθείαν θα μπω στο bios να ενεργοποιήσω την επιλογή για να μην έχουμε κίνδυνο να πάθουμε καμιά ζημιά.Δηλαδή να μη βραχυκυκλωσω εγώ κι απέ δαύτα ας πάρουν και φωτιά. :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bigi

Δηλαδή βάζω το κατσαβίδι πάνω στα δοντάκια και ανάβει, το ξαναβάζω και σβήνει;Κοίτα να δεις κόλπα! :cool:

Περίπου αυτό, την πρώτη φορά μπορεί να ανοίξει και να κλείσει αμέσως, μη μασάς όμως.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις ορεξη για πατεντες παρε ενα διακοπτακι και συνδεσε το στα σχετικα πινακια του power on για πιο καθαρη δουλεια...η ξηλωσε το απο ενα αλλο παλιο κουτι ...ειναι στανταρισμενο στα ΑΤΧ κουτια-μητρικες απτο 90κατι...

νομιζω το διακοπτακι θελει κ σωστη πολικοτητα...

(παρακαλω να επιβεβαιωσει καποιος παλιος)

Link to comment
Share on other sites

Πολικοτητα οχι,το ιδιο ειναι απλα ενωση κανει.

Μπορεις να κανεις και κατι αλλο,παιρνεις ενα κουτι,το ξυλωνεις και αφηνεις το "σασι" και το πανω μερος.βιδωνεις εξαρτηματα και κρεμαζεις τα διακοπτακια reset&power,το 1ο μπροστα για ευκολη προσβαση και το 2ο στα πλαγια,ετσι εκανα αφου βαρεθηκα να τελειωσω το mod του κουτιου,ακομα και στο ψυγειο πανω ακουμπησα εναν 25αρι ανεμιστηρα,ουτε shroud ουτε φιλτρα.Χυμαδιο Power.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε jumperaki για σιγουριά....για να μην ενώσεις και γειτονικές επαφές...

Απλά γεφύρωσε και μετά βγάλτω...Κλείνει αν το αφήσεις πάνω από κάποια δευτερόλεπτα και όχι κατευθείαν...

+1 jumper:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελικά το άνοιξα με κατσαβίδι!Τις επόμενες απαντήσεις δεν τις είχα δει.Το ανοιγόκλεισα κι εγώ σαν το φίλο 2-3 φορές έτσι από άποψη για να γουστάρω και μετά ενεργοποίησα το boot up με κωδικό.Πλέον η διαδικασία είναι πολύ απλή.

Ευχαριστώωωωωωωω πολύ πολύ γιατί σε διαφορετική περίπτωση είτε δε θα έπαιρνα pc μέχρι τα μέσα του επόμενου μήνα είτε θα αναγκαζόμουν να μείνω με κουτί που δεν ήθελα.

:daisy: :worship:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω καψει δυο μητρικες με το κατσαβιδι ( Τεστ κατα τις 6 το πρωι με το ενα ματι κλειστο λολ ) εχω βγαλει απο ενα παλιο κουτι το κουμπι του power (η του reset) μαζι με το καλωδιο και το φισακι και χρησιμοποιω αυτο.θα σου προτεινα το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.