Jump to content



Επισκευή Laptop


spyart1416003273

Recommended Posts

Γεια χαρά, σε όλους.

Προ ημερών απόκτησα (δωρεάν) ένα χαλασμένο Laptop HP Pavilion zv 5374EA.

Το πρόβλημα του είναι ότι δεν ανάβουν οι λάμπες φθορισμού που φωτίζουν την οθόνη, το pc δουλεύει κανονικά, του σύνδεσα εξωτερική οθόνη και δουλεύει μια χαρά. Αναρωτιέμαι αν γίνεται να το επισκευάσω χωρίς να μπλέξω με αντιπροσωπείες κτλ. στο κάτω κάτω τσάμπα το πήρα.

Εδώ να αναφέρω ότι ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά πολύ σοβαρά, πιάνουν τα χεριά μου ήδη το Laptop το έκανα στην κυριολεξία βίδες για να το καθαρίσω και το ξαναέδεσα, χωρίς να περισσέψουν φυσικά βίδες.

Ξέρει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει η αν υπάρχει κάποιο site forum με βλάβες

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως παρουσιάζει πρόβλημα το «καλώδιο» σύνδεσης της οθόνης με το μπόρντ.

Από εκεί περνάει και η τροφοδοσία του συνήθως.

Επίσης οι οθόνες έχουν έναν convertor ή κάτι τέτοιο, σαν μετασχηματιστή δηλαδή, που χαλάει και αυτός πολύ συχνά.

Θα σου πρότεινα να τσεκάρεις αυτά αρχικά, με ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσοχή στον μετασχηματιστή όμως λόγο υψηλών τάσεων κλπ. (τα ξέρεις αυτά φαντάζομαι)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Πρέπει να προσθέσω κάτι που παρατήρησα σήμερα είναι ότι η οθόνη φωτίζει στιγμιαία όταν μπουταρει το pc, και μετά μένει σβηστή όπως γραφώ στο πρώτο ποστ

Την πλακέτα που μου γράφεται ήδη την έχω τσεκάρει, (ψυχρές κολλήσεις ασφάλεια ασφαλειαντιστάσεις με ρεύμα τροφοδοτείται)

Δεν ξερώ αν βοήθησα περισσότερο με το νέο στοιχειό, αλλά αν γνωρίζεται που μπορώ να βρω την πλακέτα αυτή και ποσό μπορεί να κοστίζει ( φυσικά κατά προσέγγιση).

Σας ευχαριστώ όλους ξανά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Whitesnake

Πιο πιθανό να θέλει όλο το LCD αλλαγή. Έχω πάρει 2-3 από e-bay, μια χαρά ήταν.

και γω έχω αγοράσει από e-bay στο 1/3 της τιμής που μου ζητάγανε από την αντιπροσωπία

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.