Jump to content



help


el.greco.1978

Recommended Posts

Παιδιά καταρχήν συγχαρητήρια για το φόρουμ.Έχω μια απορία και πρέπει να με βοηθήσετε επειγόντως.Έχω καταλήξει να πάρω μια ΜΟΒΟ που να έχει το 680sli ώστε να βάλω πάνω 2 8800GT.Όταν πήγα στο ΠΛΑΙΣΙΟ μου είπαν να βάλω τις εξείς μνήμες OCZ 2gb KIT DDR21066 Mhz SLI.Το πρόβλημα μου είναι ότι είναι ακριβές 190 ευρώ.Μου τις προτείναν γιατί λένε ότι χρονίζονται παραπάνω σαν να είναι 2 κάρτες γραφικών sli.Γενικά δεν καταλάβα.Αν βάλω 4 γκιγκα στα 1600 ΜΗΖ άλλης μάρκας τι θα χάσω?Και κάτι άλλο όταν ένα ΜΟΒΟ λέει ότι υποστηρίζει μνήμες στα 800 ΜΗΖ και εγώ βάλω πάνω μια των 1600 ΜΗΖ αυτή σε τι ταχύτητα θα τρέχει?800 ή 1600?Παρακαλώ βοηθήστε γιατί ο κάθε πωλητής όπου σε "πίασει".

Link to comment
Share on other sites

λεπον...πρωτα απολα...θες κλοκια και τετοια?εαν οχι,σε οβεραλλ αποδοση ελαχιστη διαφορα θα δεις ειτε βαλεις μνημες 533 mhz ειτε 1066..

2ον για σιγουρια τσεκαρε το σιτε του κατασκευαστη για να βρεις συμβατες μνημες με την μητρικη σου

3ον1600 ΜΗΖ μνημες σε 680?Δεν παιζει με τπτ!μπας και μπερδεψες εσυ τιποτα?Οι ddr2 που υποστηριζει το εν λογω μοβο φτανουν μεχρι τα 1200!1600 ειναι δδρ3!

μην ψαρωνεις γενικα...δεν ξερω το επιπεδο εμπειριας σου αλλα απο ακριβες μνημες ΔΕΝ προκειται να δεις καμια τρελλη διαφορα σε παιχνιδια κλπ(εκτος αν θεωρεις τα +2-3 fps τεραστια διαφορα)!Ηδη εισαι δυνατος απο γραφικα!Επενδυση για επεξεργαστη προτεινω

το να βαλεις μνημη 1600ΜΗΖ σε μητρικη που υποστηριζει μεχρι 800ΜΗΖ ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ...(μιλαμε για διαφορα αρχιτεκτονικης ddr3 vs ddr2)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον φίλε el.greco. μπέρδεψες τα 1066 με τα 1600...Οχι αμα βάλεις σε ενα mobo μνήμες 1066 κι αυτο λεει οτι υποστιρίζει 800 δεν θα υπάρξει κανένα απολείτος πρόβλημα...απλός οι μνήμες αντι για 1066 θα τρέχουν στα 800.Για να τρέξουν στα 1066 θα πρέπει να τις πας εσύ σε αυτήν την συχνότητα με ενα μικρό overclock..αυτα για της ταχύτητες...τώρα για τις ocz που λένε οτι ειναι για sli...ειναι απλός για να σου πάρουν τα λεφτα...δεν υπάρχει καμία διαφορά στην απόδοση του sli οτι μνημη και να βάλεις...ετσι γνωρίζω εγώ :) μπορεί να κάνω και λάθος...δεν βάζω και το χέρι μου στιν φωτιά..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrus [Χθες, στις 21:56]

Οι SLI έχουν SPD που λένε ότι συνεργάζεται καλύτερα με SLI διάταξη.

Αλλά marketing είναι αυτό...

εχουνε δηλ εξτρα (ετοιμες)ρυθμισεις στο spd για oc...aka EPP... αν δεν κυνηγας μπεντς δεν σου χρειαζεται νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.Όσο για την μνήμη των 1600ΜΗΖ έκανα λάθος.Εννοούσα αυτές των 1066ΜΗΖ.Να ρωτήσω κάτι άλλο.Αυτό το Hipro-TechDDR Maximizer V.1.2 Black που δίνει το ΠΛΑΙΣΙΟ.Τι κάνει?Αυτόματο overclock? Δηλαδή με εύκολο τρόπο ρυθμίζεις τις συχνότητες?THANOS123 είσαι από ελευσίνα?εγώ μένω μέγαρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω αποφασίσει να βάλω την 8800GT σε διάταξη sli.Δηλαδή 2 8800.Από ΜΟΒΟ τι μου προτείνετε?Θέλω να βάλω τον 6850 οπότε θα χρειαστώ ένα ΜΟΒΟ που να υποστηρίζει 1333 ΜΗΖ FSB.Από μνήμες τι είναι προτιμότερο να βάλω?4 γκίγκα των 800 ΜΗΖ ή 2 γκίγκα των 1066 ΜΗΖ?Σας παρακαλώ κάντε μια πρόταση που να είναι δοκιμασμένη.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.Όπως καταλάβατε το PC που θα φτιάξω το θέλω καθαρά για παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα στο ίντερνετ στο site της evga.Βρήκα ένα καλό ΜΟΒΟ που βασίζεται στο 680 και υποστηρίζει μνήμες ταχύτητας 1200ΜΗΖ.Το πρόβλημα είναι ότι στο ΠΛΑΙΣΙΟ και στο ΜΟΥΛΤΙΡΑΜΑ όσα ΜΟΒΟ υπάρχουν που υποστηρίζουν το 680 δεν δέχονται μνήμες με ταχύτητα πάνω των 800 ΜΗΖ.Και το δεύτερο ότι το συγκεκριμένο ΜΟΒΟ που είδα δεν υποστηρίζει μνήμες που υπάρχουν στην ελληνική αγορά.Αν αγοράσω ένα ΜΟΒΟ και του βάλω πάνω μια μνήμη μάρκας τάδε που δεν υποστηρίζεται από τον κατασκευαστή θα έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι,αν και δεν είναι σίγουρο.¨Οταν λές ότι δεν υπάρχουν μνήμες στην Ελλάδα που να υποστηρίζονται απ' αυτή τη μιτρική τί εννοείς;΄Λίγάκι δύσκολο το βλέπω..Μιτρική και εγώ προτείνω την striker, αν και μπορεί να σε δυσκολέψει στην αρχή..Και η abit in9-32-max θα ήταν καλή επιλογή, εάν την βρείς βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι πολλοί έχουν βάλει την ASUS STRIKER EXTREME.Μπήκα στο site της ASUS και είδα ότι υποστηρίζει μνήμες μέχρι 800ΜΗΖ σε duall DDR και 1200ΜΗΖ τύπου SLI.Σε ποιό μαγαζί μπορώ να βρω τέτοια μνήμη?Έχει στο ΠΛΑΙΣΙΟ τέτοια?Μπορείτε να μου πείτε ποια?

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να πάρω την Ρ5Ε της ASUS.Με τι μνήμες να τις συνδιάσω?Θέλω να βάλω 4 γκίγκα.Ποιές θα δουλέψουν με αυτή την ΜΟΒΟ σωστά:1.http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=924253.

2.http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=925675

3.http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=1034014

4.http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=925632

Εσείς τι λέτε?Με ποιές θα έχω γρήγορη απόδοση στα παιχνίδια?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.