Jump to content



Επιλογή κάρτας γραφικών μέχρι 100 ευρώ - τα φώτα σας :)


shodanjr_gr

Recommended Posts

Καλησπέρα και χαιρετώ την κοινότητα :)

Σήμερα έγινα κάτοχος ενός low-medium end μηχανήματος από το Πλαίσιο, κυρίως για δουλειές development.

Τα specs είναι τα εξής:

  • Core 2 Duo 4500 (2.2 Ghz)
  • Μητρική Gigabyte GA-G31MX-S2 με ενσωματομένη VGA
  • 2 dimms DDR2 μνήμη στα 800 της GEIL (5-5-5-5) timings
  • generic τροφοδοτικό του Πλαισίου (ερχόταν με το case)

και ψάχνω για μία κάρτα γραφικών μέχρι 100 ευρώ.

ΔΕΝ ψάχνω για τις τρελές ταχύτητες σε αυτά τα χρήματα.

Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η συμβατότητα με Linux (ubuntu 7.10) γεγονός το οποίο με κάνει να τείνω προς τις λύσεις της NVidia.

Το θέμα που προκύπτει είναι ότι έχω βρει μία 7900GT στα 90 ευρώ, σε κατάσταση καινούργιας...και αναρωτιέμαι αν αξίζει να "χτυπήσω" αυτή τη κάρτα (παρότι είναι μίαμισι γενιά πίσω) ή να πάω για κάποια medium-low end της τρέχουσας γενιάς (σειρά 8xxxx).

Κοιτάζοντας το plaisio.gr ΟΡΙΑΚΑ εντός του προυπολογισμού μου είναι η 8600GT με 512 ram.

Από άποψη επιδόσεων, ποιά από τις δύο κάρτες υπερτερεί;

Αν ήσασταν στη θέση μου, ποια θα αγοράζατε;

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας :)

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με το οτι εγω δεινω της 8600GTS....

Καλυτερη η 8600GT???.......Που ειναι 30% αργοτερη απο τη GTS ??

H τη 7900 που ειναι ελαχιστα πιο γρηγορη απο 8600GTS και δεν ειναι ουτε dx10...kaι oute

VP2 exei...

*edited*

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη 17άρα προς το παρόν με προοπτική για μία 20άρα wide στο μέλλον.

Χτύπησα χθες μία 8600 GT της Sparkle οπότε πιστεύω πως έληξε το θέμα (και σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας :) ).

Ελπίζω σύντομα να πάρω ένα νέο coolerάκι (VF900 της Zalman μετά από προτροπή άλλων μελών) και να την pushάρω λίγο να δω πως θα τα πάει :)

Σας ευχαριστώ και πάλι :)

edit:

Για το τυπικό της υπόθεσης να πω πως, στο linux έπαιξε, αν και αρχικά χρειάστηκε να bootάρω σε recovery mode και να κάνω reconfigure τον x-server ώστε να μου δώσει GUI...όταν είδα γραφικό περιβάλλον, ο Restricted Driver Manager του Ubuntu 7.10 ανέλαβε τα υπόλοιπα. Να σημειώσω ότι το XGL (ενεργοποιημένο από default στο ubuntu πλέον) δουλεύει άψογα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG85 [Σήμερα, στις 02:17]

Επίσης άσχετο με το ότι δίνεις 8600GTS αλλά η διαφορά της από την GT είναι 5-7 frames. Αμελητέο δηλαδή. Επίσης ο φίλος δεν μας έχει πει οθόνη. Μέχρι 19 ότι και να μπει είναι το ίδιο.

Ο φιλοs βολευτικε...

Αλλα για να μη λεμε οτι θελουμε...

http://www.vr-zone.com/articles/8600GTS_Gaming_Performance/4883-2.html

http://www.bjorn3d.com/read.php?cID=1086&pageID=3330

Η διαφορες των δυο αυτον καρτων....δεν ειναι 5- 7 FPS μεγαλε.........

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι οτι η 8600GT κλοκάρει και ξεπερνάει την default 8600GTS. . Συν οτι κλοκαρισμένη 8600GTS δεν ανεβαίνει και πολύ πιο πάνω απο 8600GT. . Voltmoddαρισμένες πιάνουν τα ίδια. . ;) Με 79 ευρω είναι ό,τι πρεπει η 8600GT. . Καλη καρτουλα είναι τελικά δεν ξερω γιατι την κράξανε όταν βγήκε. .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anthis

H αλήθεια είναι οτι η 8600GT κλοκάρει και ξεπερνάει την default 8600GTS. . Συν οτι κλοκαρισμένη 8600GTS δεν ανεβαίνει και πολύ πιο πάνω απο 8600GT. . Voltmoddαρισμένες πιάνουν τα ίδια. . ;) Με 79 ευρω είναι ό,τι πρεπει η 8600GT. . Καλη καρτουλα είναι τελικά δεν ξερω γιατι την κράξανε όταν βγήκε. .

Και εγώ αυτά διάβαζα anthis, τόσο εδώ όσο και σε ξένα fora. Μάλιστα διάβασα κάπου ότι μπορεί να φάει bios-mod με αυτό της GTS (προφανώς αν έχει ελεγχθεί ότι δεν τα "φτήνει" στις συχνότητες αυτές).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anthis [Σήμερα, στις 18:23]

Δυσκολα να παρει το BIOS mod γιατι δεν εχει αναλογες μνημες και δεν παιρνει εξωτερικη τροφοδοσια ρευματος. .

Αν ξαναβρω το σχετικό site θα linkάρω εδώ :)

Πάω να την δοκιμάσω με το stock cooling σε 625/725 συχνότητες να δω πως τα πάει.

Αν πιάσει καμία φωτιά στη Ν. Σμύρνη, εγώ θα είμαι :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anthis [Σήμερα, στις 08:58]

H αλήθεια είναι οτι η 8600GT κλοκάρει και ξεπερνάει την default 8600GTS. . Συν οτι κλοκαρισμένη 8600GTS δεν ανεβαίνει και πολύ πιο πάνω απο 8600GT. . Voltmoddαρισμένες πιάνουν τα ίδια. . ;) Με 79 ευρω είναι ό,τι πρεπει η 8600GT. . Καλη καρτουλα είναι τελικά δεν ξερω γιατι την κράξανε όταν βγήκε. .

Οπα...ρε μεγαλε....

8600GTS..

Core 675 OC gia plaka 725

Shader 1450

Memory 1000 kai 1150

bandwidth 32 GB/sec

========================

8600GT...

CORE 540 (αυτο θα το πας 725 για πλακα?)

Shader 1180

MEMORY 700 (και αυτο 1000+ ?? )

Bandwidth 22.4 GB/sec

=========================

Tωρα καθομαστε και λεμε για voltmods kai bios flashing??

Kai και η γιαγια μου αν ειχε αρ,,,,,,,,, θα ηταν παπους μου...

....:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.