Jump to content



Phenom και συμβατότητα!


quickaras

Recommended Posts

Καλημέρα !

Όλα καλά με τη κυκλοφορία των Phenom (που λέει ο λόγος δηλαδή) !

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με την υποσχόμενη απο καιρό συμβατότητα των ΑΜ2 mobos

και των καινούριων επεξεργαστών?

Εκτός από ASUS δεν έχω δει τίποτα σχετικά με συμβατά mobo!

Η Gigabyte GA-M57SLI-S4 υποστηρίζει τους Phenom, μπας και χτυπήσουμε κανέναν?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο site της gigabyte δεν αναφέρει κάτι στο cpu support. Ούτε κι εμένα που έχω Asus Crosshair λέει κάτι στο site. Απλά ότι είναι συμβάτο ΑΜ2+ mobo. Όπως και να έχει, εγώ το παρήγγειλα τον 9500. Αύριο θα δούμε τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από junior-21- [Σήμερα, στις 01:37]

Στο site της gigabyte δεν αναφέρει κάτι στο cpu support. Ούτε κι εμένα που έχω Asus Crosshair λέει κάτι στο site. Απλά ότι είναι συμβάτο ΑΜ2+ mobo. Όπως και να έχει, εγώ το παρήγγειλα τον 9500. Αύριο θα δούμε τι γίνεται...

αν τον βαλεις επανω θα εχουμε τις αποψεις σου και τις εντυπωσεις σου έτσι;;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια πηρα μια GIGABYTE GA-MA69VM-S2 και ημουν ετοιμος να παρω τον 6000 αλλα μολις ειδα για το Phenom ειπα να περιμενω να παρω αυτον.Εστειλα mail στη Gigabyte να μου πει αν τον υποστιριζει η μητρικη και περιμενω απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι πάντα να περιμένουμε και να μην ενεργούμε βιαστικά. Εγώ μόλις σήμερα αγόρασα έναν Phenom 9500, οποίος φαίνεται να δουλεύει μια χαρά στην Asus Crosshair μου (αφού πρώτα είχα αναβαθμίσει το BIOS στην τελευταία έκδοση 0904).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gorg

Καλό είναι πάντα να περιμένουμε και να μην ενεργούμε βιαστικά. Εγώ μόλις σήμερα αγόρασα έναν Phenom 9500, οποίος φαίνεται να δουλεύει μια χαρά στην Asus Crosshair μου (αφού πρώτα είχα αναβαθμίσει το BIOS στην τελευταία έκδοση 0904).

μαλιστα ωραιος ο gorg!!να σου πω,ειναι ταχυς σε αυτη τη συχνοτητα που ειναι χρονισμενος σε σχεση με τον προηγουμενο που είχες επανω;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από athlon=greek [Χθες, στις 23:49]

μαλιστα ωραιος ο gorg!!να σου πω,ειναι ταχυς σε αυτη τη συχνοτητα που ειναι χρονισμενος σε σχεση με τον προηγουμενο που είχες επανω;

Δεν φαίνεται άσχημος. Βέβαια ήταν σε σύστημα που είχε Athlon X2 3600 και είχε να χρησιμποιηθεί αρκετό καιρό ;-) Ο χρόνος θα δείξει ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Maximvs [Σήμερα, στις 00:12]

σε τι chipset το εχεις?.

NVIDIA nForce 590, οπότε HT3 γιοκ. Οι καινούργιες ΑΜ2+ μητρικές όπως π.χ. αυτές που δίνει σε λινκ ο athlon=greek (Asus M3A, M3A32-MVP) θα έρθουν σε λίγες μέρες. Αν και ιδανικά όταν αλλάζεις cpu architecture θα πρέπει να πας σε νέο m/b chipset η αγορά δεν λειτουργεί πάντα έτσι. Υπάρχουν ένα σωρό AM2 συστήματα που θα καλόβλεπαν μια αναβάθμιση σε CPU κι ας είναι η απόδοση suboptimal (λόγω παλιών chipsets, ανέτοιμων driver, μή "συμβατότητα" με existing "benchmarks" κλπ). Έτσι κι αλλιώς αυτοί που θέλουν top επιδόσεις σε AMD θα περιμένουν να στρώσει η πλατφόρμα και να βγουν και ανώτεροι K10/Agena CPUs.

Link to comment
Share on other sites

όπως και να έχουν τα πράγματα πρέπει, όντως να περιμένουμε να ωριμάσει λίγο αυτή η πλατφόρμα.Πάντως το ό,τι τον phenom τον βλέπει το παλιό mobo με το 590 chipset με ένα απλό update, είναι καλό σημάδι για εκεινους που προσωρινά έχουν AM και όχι AM+ ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.