Jump to content



Προτασεις για τροφοδοτικο στα 200 ευρω


BeetleJuice

Recommended Posts

Δες το review από τον jonnyguru για το TT 1000

Βαθμολογία 9.5!!

http://www.jonnyguru.com/review_details.php?id=115&page_num=3

Performance 10

Functionality 8.5

Value 9

Aesthetics 8.5

Total Score 9.5

Functionality 8.5 γιατί είχε την no modular έκδοση.

Αυτή που λέω είναι μισή μισή.

Δηλαδή μισά καλώδια fix και μισά προσθέτουμε όσα θέλουμε.

Αρνητικά κανένα.

Το τροφοδοτικό αυτό το έχει σχεδιάσει και το κατασκευάζει η εταιρία Ταϊβανέζικη εταιρία CWT (Channel Well Technology).

http://www.cwt.com.tw/

Ναι ο Hipro μονό το βγάζει. Για bench έχει προτερήματα.

Αλλά... δεν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα που είπες.

Υπάρχει ολόκληρη αιτιολογία που πέρασε η προδιαγραφή.

Την είχα διαβάσει παλιά αλλά δεν την έχω πρόχειρη.

Με λίγα λόγια, τα μονά είναι εκτός επίσημων προδιαγραφών...

Αλλά περί γούστου ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

τοχω δει κορμαρα θανατηφορα το review...

οκ οντως ειναι καλο

ειπα γω οτι δεν ειναι?

εγω ειπα τι προιστορια εχει...

αναλυσε μου ΟΤΙ θυμασαι μονο απο τα αρνητικα της μονης γραμμης

αν ειναι εκτος προδιαγραφων πως κυκλοφορουν στο εμποριο?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα και το Toughpower είναι απ' τα καλύτερα,εγώ θα κόλλαγα όμως στο κατάστημα απ' το οποίο θα γίνει η αγορά..

Σκαθάρι σχετικά με το PCP&C στο Πλαίσιο υπάρχει το μαύρο που δεν έχει διαφορές.

Εγώ πάντως θα δώσω άλλη μία ψήφο στο Ιnfiniti λόγω modular και μεγάλου ανεμιστήρα (πιο ήσυχο)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορμάρα μάλλον έχεις δίκιο.

Οι παλιές προδιαγραφές ATX είχαν το όριο των 240VA για λόγους προστασίας των συσκευών.

Οι τελευταίες προδιαγραφές φαίνεται ότι το αφήνουν στην κρίση των κατασκευαστών αν θα τηρήσουν αυτό το όριο ή όχι.

Δες τις προδιαγραφές EPS12V Power Supply Design Guide, V2.91 για 800W.

http://ssiforum.oaktree.com/pdfs/EPS12V%20Spec%202_91.pdf

Πρέπει να είναι οι τελευταίες αν δεν κάνω λάθος.

Βέβαια δεν υποστηρίζονται ακόμα, παρά μόνο από ελάχιστα τροφοδοτικά.

Πάντως καλό είναι να αγοράζουμε τροφοδοτικά που τουλάχιστον ισχυρίζονται ότι τις πληρούν.

Στη σελίδα 24 υπάρχουν όρια για τα 12V 1,2,3,4. Τώρα πώς γίνεται να τηρηθούν με ένα rail δεν ξέρω.

Τι να σου πω. Ίσως καταλάβεις περισσότερα αν το δεις.

Link to comment
Share on other sites

ε μαλλον οταν τα rail ειναι πολλαπλα τοτε κρατα τα μικρα ορια

οταν ειναι μονο τοτε κρατα το οριο που λεει κατω απο τον πινακα

δηλαδη για 750 βατ σελιδα 25 , 66αμπερ πικ φορτιο

και για συνεχομενο φορτιο οχι πανω απο 60

ε τα 750αρια συνηθως δινουν 62 αμπερ στην 12 αρα τη μονη για ναναι μεσα

απλα ξερεις τι ειδα?μελετησα λιγο johnnyguru και ειδα οτι

-αλλοτε η 12αρα ειναι μονη

-αλλοτε μονη αλλα απο την μονη παιρνουν 2 λη 4 12αρες

-αλλοτε ειναι 4 ξεχωρες

το ζητουμενο ειναι οτι 4 γραμμες το λογικο ειναι να εχουν και 4 προστασιες

λογικα overcurrent γιατι το overvoltage πρεπει να ειναι κοινο

το θεμα ειναι αλλο ομως , τι :

4 rails δεν σημαινει οτι ας που με απο το rail 1 Παιρνει το cpu , rail2 παιρνει μητρικη , rail 3 γραφικα , 4 συσκευες

ειναι mixed οι συσκευες

αρα αμα κρασαρει μια γραμμη η γινει ενα βραχυκυκλωμα (ιεε μου ποσο σπανιο κ αν ειναι αυτο πλεον) θα παρει μαζι της αναγκαστικα κατι ακομα

οποτε ειναι λιγο ματαιο το ολο θεμα

θα ελεγα οτι πιο πολυ ειναι βολικο να το σχεδιασουν με 4 γραμμες παρα με 1

γιατι 4 μοσφετ που ελεγχουν 18 αμπερ δεν ειναι το ιδιο με ενα που ελεγχει 62...

Link to comment
Share on other sites

Following the 12V traces leads me to this HY-510N chip. Supposedly this manages over-voltage.

I asked Seasonic about this "descrepency" and it was stated that the "deception" is really quite innocent. Apparently the initial design was for quad rails, and if rails did need to be split up into three or four rails, it would be easy to implement without completely redesigning the platform. Multiple rails can be split up with a separate OCP circuit board, typically screwed to the top of a heatsink.

What Seasonic tells me is that there was an issue with high end video cards overloading a single 12V rail. So with Intel's blessing, Seasonic removed the OCP. Technically, Intel has removed the 240VA rail limit from the ATX12V specfication (although I've yet to see this published on FormFactors.org), and the UL simply considers devices with single output leads with output capability greater than 240VA (12V @ 20A) a different product class (level 6 instead of level 3.)

Although I have little issue with a single 12V rail as it does allow almost any load to be put on almost any connection, I do wish a correction to the label was done. Single 12V rails work well for high end machines with video cards with GPU's that can easily overload your typical rail, but you do miss the advantages of split 12V rails, such as separation of "noise" between rails and the protection provided by the separation so a potential short on one rail doesn't harm a device loation on another.

Link to comment
Share on other sites

ελα να ξυπναμε λεω!

σηκωστε καμια φωτο απο manual απο το τροφοδοτικο σας να δουμε τα καλωδια των συσκευων ΑΠΟ ΠΟΙΑ 12αρα παιρνουν

αντε αντε να βγαλουμε καμια ακρη

αντε:clap:

ΠΑΡΤΕ ΤΟ

Unlike the Silverstone ST85ZF, the connectors on the Etasis ET850 are NOT clearly labeled as to which connector goes to what rail. The four PCI-e connectors are labeled PCIe1, PCIe2, etc., but the manual does not show what rail each of these PCI-e connectors go to.

The manual states that the main ATX, CPU 2 of the 8-pin, the peripheral, floppy and SATA connectors are all on 12V4. So I plugged the main ATX and a few of the peripheral connectors into the load tester and put a 2, 6, 10, 15 and 18A (test 1, 2, 3, 4 and 5) load on those. The manual states that the 4-pin and CPU 1 of the 8-pin are on 12V3.

So I plug in the 4-pin and put a 1, 2, 3 , 5 and 8A load on that connector.Now what about 12V1 and 12V2 and these four PCI-e connectors I'm left with? Well.. the manual shows one PCI-e and designates that the wires are +12V and ground but not what rails they are on.

αρα cpu2 , Μητρικη , περιφεριακα στην 4

cpu1 και 4πινο στην 3

γραφικα στις 1 και 2

ε ειναι προφανες οτι θεμα προστασιας περιφεριακων δεν παιζει

αν βραχυκυκλωσει το cpu Πανε ολα

τις καρτες προστατευει και σπαει το cpu στα 2 για ασφαλεια

νομιζω προτιμω την μονη γραμμη ή αντε διπλη

να θυμησω ποσοι πουλησαμε καποτε τα modstream για να παρουμε μονη 12αρα?

Link to comment
Share on other sites

http://www.ultracad.com/articles/planesplits.pdf

Δες το, αξίζει.

Είναι πολύ καλό και εξηγεί γιατί πρέπει να είναι χώρια οι γραμμές.

Το σημαντικό είναι ότι τα 12v 1,2,3,4, έχουν διαφορετικές προδιαγραφές το καθένα, που μπορεί να τις πετύχει κανείς μόνο με χωριστά Planes (planes είναι το σωστό φαίνεται και όχι rails).

Link to comment
Share on other sites

μακαρι ναχαμε και μια γνωμη απο hipro

καλο φαινεται το αρθρο αλλα

-μιλαει γενικα και οχι ειδικα για τροφοδοτικα και ΠΙΟ ΕΙΔΙΚΑ για 12αρες

-μιλαει και για απομονωσεις μεταξυ αναλογικων κυκλωματων και ψηφιακων που δεν μας ενδιαφερει καν

νομιζω δεν μας κανει παρα μονο σαν ακαδημαικη γνωση

λες οτι οι 12 αρες εχουν αλλες προδιαγραφες

μα βρε Μαριε ολες ιδιες ειναι

εδω σκεψου μερικοι φτιαχνουν μια και την σπανε στα 4

ουτε κατα διαννοια 4 ξεχωρες και με αλλες προδιαγραφες ...

το ζητημα ειναι οτι οτι φτιαχνουν θα το αγορασουμε

δενμπορουμε να προτεινουμε εμεις κατι

αρα το θεμα ειναι οτι οτι σκ@τα φτιαχνουν να παρουμε αυτο που αποδιδει καλυτερα σε μας

οι 4 εμενα μου φαινονται κοροιδια

Link to comment
Share on other sites

Στην παρακάτω εικόνα φαίνεται η κατανομή στις no modular γραμμές.

Το +12V5 δίνει στις modular γραμμές.

Οι εικόνες είναι από το manual του enermax 850 της υπογραφής.

Για το SLI για παράδειγμα, έχω σε μια κάρτα την +12V3 (17A) και μια +12V5 (17A) modular.

Στην άλλη κάρτα έχω την +12V4 (17A) και μια +12V5 (17A) modular.

Αυτές βέβαια μοιράζονται και σε άλλες συσκευές.

post-2226-1416073296,5899_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Εδώ φαίνονται τα κυκλώματα προστασίας

Πρόσεξε οτι είναι ξεχωριστά για κάθε γραμμή.

Ειδικά για τις +12v έχει δύο overcurrent κυκλώματα προστασίας.

Ένα για τα 1,2 (αποκλειστικά για επεξεργαστές) και ένα για τα 3.4.5.

Δεν είναι όμως μόνο το θέμα προστασίας αλλά μπαίνει και θέμα προδιαγραφών κάθε γραμμής και θορύβου.

Το θέμα του θορύβου εξηγείται στο pdf αρχείο που έδωσα, στην πρώτη σελίδα.

"The reason for multiple regulated supplies is usually noise isolation."

Το θέμα του ορίου ασφαλείας των 240VA, που απαιτούν ξεχωριστές γραμμές που να μην ξεπερνούν τα 20Α η κάθε μια εξηγείται εδώ.

http://www.silentpcreview.com/forums/viewtopic.php?t=23916

"Version 2.0 of Intel's ATX12V Power Supply Design Guide began recommending dual 12V lines for PSUs that can deliver more than 18A at 12V.

Why? To abide by safety requirements of UL and EM 60950, which stipulates not more than 240VA on any wires or exposed traces.

Intel's PSU Guide calls for a current limiter that keeps current to under 20A on each of the 12V rails: 12V x 20A = 240VA."

Μην ξεχνάμε ότι οι υπολογιστές είναι μηχανήματα που τα σκαλίζουμε και υπάρχει κίνδυνος τόσο για φωτιά όσο και για ηλεκτροπληξία με μονή γραμμή που ξεπερνάει τα 20Α στις 12άρες.

Από την άλλη όμως, αυξάνει το κόστος παραγωγής όταν σπάμε τις γραμμές και πολλοί δεν πιστεύουν ότι αξίζει.

post-2226-1416073296,7149_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

μμμμ ομορφα τα λες

και ειναι ξεχωριστα τα κυκλωματα προστασιας για καθε μια 12αρα ε?

17 αμπερ ειναι καλα ομως?

στο cpu καλα φαινονται

εμενα αλλη απορια μουρθε τωρα

60 αμπερ εστω οτι αντεχει το τροφοδοτικο απο ενα rail

τα καλωδια αντεχουν?

θελουμε και αλλα τροφοδοτικα μανιουαλ...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί 17A? Δύο γραμμές παίρνει η CPU, δηλαδή συνολικά 2X17=34A

Θα μπορούσαν να έχουν μια γραμμή 34Α, αλλά για να είναι μέσα στις προδιαγραφές ασφαλείας την έσπασαν στα δύο.

Αυτό όμως αυξάνει το κόστος.

Τα όλα σε ένα τροφοδοτικά, δεν δίνουν και τα 60Α σε μια γραμμή.

Μοιράζονται σε συσκευές και ανάλογα με τις απαιτήσεις, κάθε μια τραβάει όσο ρεύμα χρειάζεται.

Αν εμείς πάμε και βάλουμε ένα peltier πάνω σε τροφοδοτικό "όλα σε ένα", θα δουλέψει μεν για λίγο, αλλά το καλώδιο θα λιώσει.

Σε extreme υπερχρονισμό όμως χρειαζόμαστε πολύ ρεύμα σε CPU, κάρτες γραφικών και μνήμη, λιγότερο σε μητρική και τίποτα σχεδόν για τα υπόλοιπα, οπότε τα ξεχωριστά rails μας εμποδίζουν, γιατί πάνε χαμένα τα διαθέσιμα ampere.

EDIT

Στα τελευταία ποστ έκανα αρκετές διορθώσεις ώστε να είμαι όσο γίνεται πιο αντικειμενικός.

Τελικά δεν μπορώ να πω με σιγουριά τι είναι καλύτερο.

Ένα τροφοδοτικό με μια γραμμή ή ένα τροφοδοτικό με πολλές 12άρες γραμμές κάτω από 20Α?

Η άποψη μου είναι η εξής.

Οι διαφορές συνοπτικά είναι η ασφάλεια και ο λιγότερος ηλεκτρικός θόρυβος στα τροφοδοτικά με πολλές γραμμές με αντάλλαγμα το αυξημένο κόστος.

Αν θέλουμε να βγάλουμε από τη μύγα ξύγκι και να πάρουμε το απόλυτα μικρότερο και φθηνότερο τροφοδοτικό για τις ανάγκες μας και δεν έχουμε πολλές συσκευές στον υπολογιστή μας ή αν ενδιαφερόμαστε για extreme υπερχρονισμό, καλύτερα είναι τα μονά τροφοδοτικά.

Διαφορετικά, για ασφάλεια (για νέα παιδιά ή για άπειρους στους υπολογιστές), για 24/7 λειτουργία ή για top ποιότητα, όταν δεν μας ενδιαφέρει το λίγο αυξημένο κόστος, καλύτερα είναι τα τροφοδοτικά με πολλές γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

LoL. Κάνω συνέχεια μικροδιορθώσεις στα τελευταία ποστ.

Ελπίζω να συμφωνείς με την τελική έκδοση.

Στοπ οι αλλαγές. Τα μολύβια κάτω. Ότι έγραψα έγραψα.

Αν κάτι δεν το διατύπωσα σωστά ή έχω κάνει λάθος, είμαι όλος αυτιά να μάθω κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

μετρησε την διατομη στο καλωδιο του galaxy να δουμε ποσα αμπερ σηκωνει μαξ

μα καλα ολα μονοι μας θα τα κανουμε

ρε δεν ντρεπεστε?

ενας ηλεκτρολογος δεν υπαρχει?

ενας ηλεκτρονικος να μας πει amperage ανα καλωδιο

αντε πια ολο διαβαζετε και δεν γραφετε τπτ

:flower:

1000 reads το post οχι και ασχημα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice [Σήμερα, στις 21:20]

αντε πια ολο διαβαζετε και δεν γραφετε τπτ

:flower:

1000 reads το post οχι και ασχημα...

To θεμα μας ειναι ποιο τροφοδοτικο θα παρεις ή ποσοι θα απαντησουν:D :D :D

Πεθανα στα γελια :clap: :clap: :clap: :clap:

Στο θεμα μας τωρα εχω τον γαλαξια απο τον ιουνιο και μεχρι στιγμης με εχει βγαλει ασπροπροσωπο κανενα προβλημα και δεν μου εχει δωσει την εντυπωση οτι ζοριζεται καπου οσα και αν του εχω βαλει απανω σε αντιθεση με το Thermaltake 750 που οταν αρχιζα και το φορτωνα τοσο πιο καυτο αερα εβγαζε ( δειγμα οτι καπου ζοριζεται ) με δυο 2900χτ και ολα τα οποια εχω πανω στο μηχανημα (τα οποια ανεφερα παραπανω σε προηγουμενο ποστ εδω στο ιδιο θεμα ) τα αδικαιλογητα restart στο μηχανημα ηταν κατι σαν τα δευτερολεπτα καθε λιγο και λιγακι

Στην πραξη εχω μεινει ικανοποιημενος τωρα αν καπου οι αριθμοι δεν ειναι και οι καλυτεροι δεν με απασχολει

Τωρα αν κατσουμε και λεμε ποσα αμπερ χανονται στα καλωδια σε τετιοιυ ειδους τροφοδοτικα ειναι περτο πιστευω ( προσωπικη αποψη ) να μου πεις σε κανα noname στα 300 τοτε εκι να σου πω ναι αλλα σε αυτα τα επιπεδα καλα καλα σερβερς δεν εχουν τετοια τροφοδοτικα

Ακομα και ο Hipro στο δικο του πολυ πιθανον να μην ξερει και να μην το εχει υπολογισει ποτε ( αν και θεωρειται απο πολους εδω μεσα και οχι μονο ενα απο τα καλυτερα του κοσμου ) ποση απωλεια μπορει να εχουν τα καλωδια του

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.