Jump to content



Πρόταση για νέα σύνθεση


trendy

Recommended Posts

Μιας και έρχονται γιορτές λέω να κάνω ένα δωράκι στον εαυτό μου και να αναβαθμίσω το desktop της υπογραφής μου. Με ενδιαφέρει κυρίως να πάρω κάτι value και που να καλύπτει τις ανάγκες μου που είναι internet browsing, ταινίες, μουσική, virtual machines, ελάχιστα και μη-απαιτητικά παιχνίδια και λίγο δουλειά γραφείου. Εξαρχής λέω ότι η κάρτα γραφικών δε θα είναι κάτι φοβερό, με νοιάζει περισσότερο να είναι nvidia για την καλή υποστήριξη στο linux. Επίσης δεδομένου ότι μπορεί να βρεθεί αρκετά φτηνή η μνήμη ας είναι 4Χ1GB. Για οθόνη σκέφτομαι για μία 22" να βλέπω πιο άνετα από τη 17" Samsung 730BF που έχω τώρα, αλλά με έχει αφήσει ικανοποιημένο πλήρως. Για επεξεργαστή-μητρική σκέφτηκα να δώσω κάτι παραπάνω και να τσιμπήσω κάποιον Quad core. Είδα ότι οι τιμές ανάμεσα σε Intel-AMD είναι σχετικά κοντά. Αξίζει ένας Quad ή όχι τόσο, σε σχέση απόδοσης τιμής πάντα. Κάποια αξιοπρεπής μητρική να πάνε πακέτο; Να έχει gigabit, αρκετές (πάνω από 4) sata, ήχο με έξοδο οπτικής να το συνδέσω στο στερεοφωνικό για πολυκάναλο και αν είναι δυνατόν να είναι fanless.

Μερικές σκέψεις...

SAMSUNG SYNCMASTER 226BW 299.00

BIOSTAR GF 8400GS 256MB PCI-E RETAIL 42.92

INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40 GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX 240.00

AMD PHENOM Χ4 9500 2.2GHZ QUAD-CORE BOX 219.00

TWINMOS 001-800-TWI DDR2 TWISTER CL5 1GB PC6400 (800MHZ) 28.00

Οι τιμές είναι eshop.gr και εντελώς ενδεικτικές

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Χθες, στις 19:55]

ήχο με έξοδο οπτικής να το συνδέσω στο στερεοφωνικό για πολυκάναλο και αν είναι

δηλ. θελεις SPDIF Out port optical, γιατι απο οτι βλέπω τετοιο έχουν αρκετες...

ας πουμε η GIGABYTE P35-DS3P που έχει και πάνω απο 4 sata. 6 απο οτι βλέπω.

και απο Asus την P5K θα την έπαιρνα αλλά εσυ μάλλον όχι καθώς έχει 4 x SATA

και μάλλον όχι optical αλλά coaxial SPDIF

in και Out optical ξερω ότι έχει η Αbit ip35 pro και είναι καλή περιπτωση.

Απο μνήμες πολυ καλό deal ειναι οι Crucial 2GB Kit DDR2 800 και δεν ειναι πολυ πιο

ακριβες απο αυτες που σκεφτεσαι. Εγώ αυτες θα τις έπαιρνα πολυ ευκολα. Ακομα και σε

πιθανό overclocking θα αντιδράσουν πολυ καλά.

Απο cpu θα έπαιρνα Intel Q6600, εκτός απο επεξεργασία video (όπου ειναι πολυ καλυτερος) δεν προσφερει τιποτα παραπάνω απο έναν dual, αλλά έχει καλή τιμή, πάει ευκολα στα 3.0Ghz* και ίσως να αποδειχθει και πιο future proof απο έναν dual και δεν ανβαθμιζω και συχνά. Αν θελεις ένα ναι ή οχι στο αν αξιζει θα έλεγα... ναι.

Μεχρι τις γιορτες βλέπεις για cpu βεβαια γιατι εκει διαμορφώνεται γρηγορα η κατασταση..

αλλά για τα άλλα και μετά απο κανα μηνα πάλι τα ίδια θα σου λεγα, σ αυτα τα χρήματα.

*Eννοειται παει και παραπάνω απλά στα 3.0 θα μπορουσε να βγαινει και απο το εργοστασιο default που λέει ο λογος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.