Jump to content



Amd Athlon 64 X2 6000+ Windsor 90nm-- ''Full'' Overclocked.


jimakos21

Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

ειχα βγαλει το driver για το cool and quiet και σκεφτηκα οτι χωρις το driver δεν θα γινεται τιποτα(και οντως δεν λειτουργουσε το c & c).αλλα τελικα επρεπε να το κλεισω και απο το bios για να μην επιρεαζει τον πολ/στη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σημερα που εχω λιγο χρονο θα προσπαθησω να περασω το προσωπικο μου ρεκορ :p του 3495mhz στα 233x15..

Βρικα λιγο χρονο και τον εχω και ακλοκαριστο πολυ καιρο τωρα και αποφασισα να ξανα πειραξω λιγο τους χρονους..

Με το που κλοκαρω θα ανεβασω νουμερα-αποτελεσματα.

Καμια συμβουλη πριν αρχισω?? :p Τιποτα ιδιαιτερο κανεις? :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το καλυτερο super-pi μου ως τωρα...

super2421ws2.th.jpg

το μεγαλυτερο overclock μου..(ξεχασα να τρεξω super-pi ο ηλιθιος!)

over3536uu6.th.jpg

επεται συνεχεια!!!!

η συνεχεια ηρθε: το καλυτερο μου super-pi

thebestbl8.th.jpg

το μονο που χρειαζεται ειναι ξεκλειδωτο multi!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλά είναι, αλλά τίποτα δεν είναι οριστικό...;)

Oντως!

---------

Σημερα παιδες εσπασα το προσωπικο μου ρεκορ οπως ειχα υποσχεθη στον εαυτο μου αλλα κ στο thread :p

Εφυγα επιτελους απο το φραγμα των 233χ15 @ 3495mhz.

Με νερακι και τις θερμοκρασιες να μην ξεφευγουν πανω απο τους 45C εφαγα πορτα στα 237χ15 με ταση σταθερη στα 1.584V . Εκει ολα οκ.Επιασα λοιπον 3555mhz Παραπανω δεν γινοταν boot.

ww3m11c4hb67tm52swwf_thumb.jpg

Βεβαια υπαρχει αλλη μια πιθανοτητα να ανεβασουμε λιγο ακομα τα fsb αλλα πρεπει να παω την ταση στα 1.600V.

Τουλαχιστον με την συγκεκριμενη μητρικη εχω φταση κοντα στο οριο.

Παντως τα νουμερακια ειναι αρκετα ικανοποιητικα, νομιζω

Γνωμες , Σχολια ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός! Δεν δοκιμάζεις με μικρότερο multi και πιο μεγάλο fsb?

Δεν ειναι ο black. Κλειδωμενο multi..

Βασικα για να μην λεμε οτι νανε απλα αμα το πειραξεις δεν ανοιγη.. Ουτε καν στο 14χ. Bios Reset.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω με τον δικο μου σε 790fx εχω κανει το εντυπωσιακο νουμερο 9χ388..:happy2:

Μια χαρα μου πεφτει το multi εμενα.Δεν πεφτει μονο οταν εχεις ανοιχτο το cool n quiet.

Γενικοτερα βεβαια max oc εχω παει γυρω στο 3.52-5, και εχει ακουσει μεχρι ταση 1.65+++ χωρις αποτελεσμα πανω σε μια ΤRUE (παρακινδυνευμενο) γενικοτερα σε αυτα τα νουμερα πανω απο 1.55 δεν εδωσε τιποτα.

Παραλιγο να κανω κατω απο 23s στο pi ομως αφου επεξα αρκετα με τις μνημες.:D

Link to comment
Share on other sites

leroy, καλώς ήρθες! Το αυτό με εσένα του λέω να δοκιμάσει! Πολύ καλά αποτελέσματα που έχεις για αέρα! Παραπάνω δύσκολα αλλά ο jimakos με νεράκι θα άξιζε την προσπάθεια. Κρίμα που εγώ δεν είχα νεράκι όταν είχα τον 6000Χ2 :devil:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

η μητρικη αντεχει και παρααντεχει το ψηλο ΗΤΤ (σε λογικα πλαισια για nf590 παντα) , π.χ. οταν ειχα την m2n32 ws pro , εμπαινα win με 311x5 (το απολυτο μαξ που εμπαινε , μετα το χαος) , το 237x5 για το NF590 ,ειναι τσιχλες βασικα.. ΑΛΛΟ σε κοβει.Ο διαιρετης χαμηλωνει κανονικα.. για να μην το δεχεται σε σενα και κανει reboot , πιθανολογω ρυθμιση σε mem divider/drive strength.(ειδικα επειδη εισαι και με 4 ντιμμακια..).Τις μνημες τις εχεις σαν "DDR800" ?γιατι με 14x multi πανε /7 (αντι /8 που ειναι με 15x) και ισως δεν αντεχουν καν.(για τα δεδομενα timmings/voltage).Αν βρεις χρονο , προσπαθησε να ριξεις τον multi/η να ανεβασεις ΗΤΤ με 15x , βγαζοντας ομως το 1 ζευγαρι μνημων(Just Curious)

Link to comment
Share on other sites

η μητρικη αντεχει και παρααντεχει το ψηλο ΗΤΤ (σε λογικα πλαισια για nf590 παντα) , π.χ. οταν ειχα την m2n32 ws pro , εμπαινα win με 311x5 (το απολυτο μαξ που εμπαινε , μετα το χαος) , το 237x5 για το NF590 ,ειναι τσιχλες βασικα.. ΑΛΛΟ σε κοβει.Ο διαιρετης χαμηλωνει κανονικα.. για να μην το δεχεται σε σενα και κανει reboot , πιθανολογω ρυθμιση σε mem divider/drive strength.(ειδικα επειδη εισαι και με 4 ντιμμακια..).Τις μνημες τις εχεις σαν "DDR800" ?γιατι με 14x multi πανε /7 (αντι /8 που ειναι με 15x) και ισως δεν αντεχουν καν.(για τα δεδομενα timmings/voltage).Αν βρεις χρονο , προσπαθησε να ριξεις τον multi/η να ανεβασεις ΗΤΤ με 15x , βγαζοντας ομως το 1 ζευγαρι μνημων(Just Curious)

Οχι.

Τα εχω ddr667.

Δηλαδη τον διαιρετη cpu/9 .

Εχω δοκιμασει με ολους τους διαιρετες.

στο cpu/12 εχω πολυ χαμηλοτερες αποδωσεις σε o/c.

Τουλαχιστον με το x15.

ΥΓ: Δυστηχως παιδια τις τελευταιες ημερες εχω περιοριση το o/c μου γιατι 1ον) με τα 4x1gb αντι του 2x1 δεν εχω τοσο καλα νουμερα οσο πριν 2ον) εβαλα τα vista και μολις πειραξα της μνημες επεσε driver crash στο system32 και δεν εχω την ανεση για πειραματισμους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικα, οταν ελεγα full overclocked δεν ειχα ιδεα τι μμμ....ελεγα! :p

Λοιπον, με ενα γρηγορο χτυπητο o/c το athloni εκανε φτερα και πεταξε στα 3510 mhz .

(βλεπε dagalidi )

Ποιο αναλυτικα :

Mε ρευματα στον επεξεργαστη στα 1.536V fsb 270x13 , μνημες στα 2.1v και χρονους 4-5-5-12 2Τ και 876 mhz!

Απο θερμοκρασιες δεν υπηρξαν προβληματα σχετικα αλλα , τα vista μου εκαναν τσαλιμια στα 275 και δεν μπουταραν αλλα φυσικα θα ξαναπροσπαθησω αργοτερα! :jump: (αμα φας crash μετα δεν ανεβαινει με τιποτις! )

7hcwy2mgmzukzejemkj4_thumb.jpg

:jump1:

Proud for my ATHLON 90nm... :D

YΓ: Να ευχαριστησω τους παραπανω που μου ανοιξαν τα ματια για το multi...

Γνωμες σχολια...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος.Τι τεστ εχεις τρεξει για σταθεροτητα?Αν μπορεις πες μου θρμοκρασιες idle και load για το ρευμα που εχεις δωσει,ειχα δοκιμασει εναν 6000+ αλλα με 1,5ν και νερο εβλεπα 60αρες στα S&M fpu test (ηταν και 89αρης),ενω με εναν 125w ηταν πιο χαμηλες.

Εγω κανω παιχνιδι με εναν 4400+ παντως που ηταν στα 3100 (11,5*270@1,375ν)και σημερα μετα απο "στρωσιμο" (πριν το core 1 ηθελε 1,425ν για να ειναι σταθερο)εγινε σταθερος και στα 3150 (11*285@1,4ν),επομενο βημα τα 3200MHz (11*290@???).

Ειναι λιγο ζορι γιατι παιζω με WinXP x64.

ΥΓ.Φτηνα πραγματακια,απλα εβαλα αγριο χερι στην μητρικη.

ΥΓ2.Εν αναμονη του 5000+ Black Edition που παραγγειλα αν βρεθει,να κανω πιο ανετα παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

Memtest, prime95 και orthos...

Η σταθεροτητα ειναι κατι σχετικο..

Στα vista και no errors να εχεις μ'αυτα τα προγραμματα critical μπορει να φας...

Με νερο 40 idle και 48load ειμαι...

Δεν εχω prob απο temps :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.