Jump to content



Amd Athlon 64 X2 6000+ Windsor 90nm-- ''Full'' Overclocked.


jimakos21

Recommended Posts

Λοιπον, ενα γερο κλοκαρισμα στον 6000 τις υπογραφης μου με μητρικη m2n32 Sli Deluxe και socket nforce 590i Sli.. Ειναι στα ΟΡΙΑ με αερα...

Τον πηγα στα 233x15 με ρευμα 1.552..

sza39wre4mvwwvumcy3t_thumb.jpg

25.3 secs SuperPi.

1w5tkv0g41q1rj0m8gbc_thumb.jpg

Και εδω θερμοκρασιουλες.. Ειναι idle και ειναι κατα τη γνωμη μου (στο cpu) πολυ καλες με αερα, αλλα φοβαμαι πως αν ανεβασω κ αλλο το voltage θα εχω προβλημα.

5mwotbl650o3yfkjwlok_thumb.jpg

Λοιπον, σ'αυτους τους χρονους ειναι αρκετα νορμαλ οι καταστασεις στο pc..Δεν εχω errors σε memtest αλλα εχω σε orthos.. δλδ δεν ειναι για να τ'αφησω για καιρο... Παντως μπορω ανετα να τρεξω πολλες εφαρμογες και κυριως benchmark..

ΥΓ1: ειμαι πολυ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ απο αυτη τη σειρα της AMD (τον 6000+ ).. Κλοκαρει αρκετα καλα κατα τη δικη μου γνωμη και με την ψυκτρα της υπογραφης μου οι θερμοκρασιες ειναι αρκετα καλες...:whistling :whistling :whistling

ΥΓ2: να πω, οτι σιγουρα ανεβαινει λιγο ακομα γι αυτο εβαλα το full σε '' .. Παντως με αερα ειναι αρκετα τσιτοτα..

ΥΓ3: ειχα ξαναποσταρη πριν καιρο παλι κατι χρονους αλλα νομιζω πως οι καινουργιοι ειναι πιο εντυπωσιακοι..:p :p

Παρακαλω σχολιαστε οσοι θελετε ειναι σημαντικο για μενα να παρω τις γνωμες και τις συμβουλες σας για τον τομεα αυτο..:T: :T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

μια χαρα σε βρισκω :D , για ξεκινα να ανεβασεις στο HWBOT , και ξεκινα να ξηλωνεις services , + βρες αν μπορεις αλλα 2 στικακια μνημης ,(δεν εχεις ιδεα ποσο βοηθαει το memory interleave με 4 dimms , στον IMC του Κ8 ;) ), για spi/pifast/wprime .Για καθε μερα παντως , (εκτος αν θες να τον "λιωσεις" μεχρι να ερθουν οι Β3 phenom :p) , θα εμενα στα voltage που εισαι μαξ (bench is another story ;D)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis

μια χαρα σε βρισκω :D , για ξεκινα να ανεβασεις στο HWBOT , και ξεκινα να ξηλωνεις services , + βρες αν μπορεις αλλα 2 στικακια μνημης ,(δεν εχεις ιδεα ποσο βοηθαει το memory interleave με 4 dimms , στον IMC του Κ8 ;) ), για spi/pifast/wprime .Για καθε μερα παντως , (εκτος αν θες να τον "λιωσεις" μεχρι να ερθουν οι Β3 phenom :p) , θα εμενα στα voltage που εισαι μαξ (bench is another story ;D)

Ναι, ηδη εχω αρχισει και benchαρω.. ;) ;) Μ'αρεσει πολυ γενικοτερα η ολη φαση κλοκαρισμα-bench! Παρα πολυ αλλα δεν εχω μεγαλη επιτυχια για 2 βασικους λογους..

1) ελειψη γνωσεων οχι στην επιφανεια αλλα στο πιο ''βαθος'' για τους υπολογιστες που ειναι απιστευτα χαωδεις κ δυσκολοι .. :p

2) και βασικοτερο, η ελειψη χρηματων!!! αν και εχω θυσιαση πολλα χρηματα για αυτο το μηχανιμα βλεπεις δν ειναι κ τπτ το φοβερο.... με κοβουν πολλα πραγματα πανω του κ πλεον η αναβαθμιση ειναι ελιπης..επομενο σταδιο δυστηχω ειναι ενα σχεδον καινουργιο pc..

Παρ'αυτα ειμαι απιστευτα ικανοποιημενος απο τις αποδωσεις του συστηματος μου παρα τα οχι κ τοσο καλα benchmarks...Το μηχανιμα λειτουργει εξαιρετικα..

ΥΓ: ηδη εχω ανεβαση hwbot. αλλα λιγα πραγματα γτ καποιος καταφερε κ τον πηγε στα 4!!!! Αζωτο προφανος, ή εστω νερο... Καποτε πηρα κατι ποντους με τον 4200 (best windsor ) αλλα πανε..

ΥΓ: δν ξερω να κλοκαρω καλα με rivatuner την vga μου μονο να πειραζω τα κλοκς ξερω... τπτ αλλο.. :fist::fist::fist::fist: και ετσι με κοβει στα αλλα benchs 3Dmark Aquamark κλπ...:X:

Link to comment
Share on other sites

@Papatsoni, αν μεινω στο voltage που εχω ανεβασει τις φοτογραφιες δεν θα εχω προβληματα με τις εφαρμογες..?? Orthos & Prime βγαζουν error..Μονο το memtest δν βγαζει κανενα ερρορ...

Μπορω να τον ανεβασω λιγο ακομα...τι λετε? να τον τσιτωσω?? τα βολτ ανεβαινουν ελαχιστα ακομα (λογο μητρικης ) αλλα οπως ειδατε με 1,552ν και η θερμοκρασια του επεξεργαστη σε idle ηταν 37 βαθμους... απλα το θεμα ειναι οτι φοβαμε οτι το pc δεν θα ανοιξει και...bios-reset και αντε παλι απο την αρχη...Γτ για να το φτασω στα 15x233 δεν μπορω να το παω καρφωτα..θελει σιγα σιγα ανεβασματα και τρεξιμο prime-memtest.. το εχω δοκιμασει κ δν πιανει...

@@ προς το παρον το pc το τρεχω στις προηγουμενες ρυθμισεις ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ με 15x225 στα 1,440ν papa.. εδω και 2 βδομαδες που τρεχει σ'αυτα τα χρονακια δν εχει προβλημα ουτε στις πιο full load εφαρμογες... :) :) :)

Tι λες να κανω??:confused: :confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Από ένα σημείο και μετά είσαι μόνο για bench.

Βρες που θέλεις λίγη τάση για να ανέβεις πολύ.

Αν μετά για κάθε 50 MHz ζητάει και ρεύμα δεν

αξίζει πολύ.Να μπορείς να μπουτάρεις και να

περνάς και orthos/3d κτλ.

Συνήθως έχεις ένα overclock χωρίς καθόλου

τάση στον πυρήνα. Μετά με λίγη ακόμα

μπορεί να κερδίσεις 100-200MHz το πολύ.

Ε κάπου εκεί σταματάς. Εκτός αν το αντέχει η

ψύξη σου.

Link to comment
Share on other sites

ΜΜΜ.... Δεν εχω ιδεα απο amd αλλα για να το λενε οι υπολοποι καλα θα πηγε!!!:jump:

Μην τρεξεις ουτε ενα 3d με την καρτα που εχεις. Τζαμπα κοπος.

Εχω την ιδια και με εναν qx6800@3800 δεν πηρα ουτε μισο ποντο.

Πλακωσου στα pi/prime/ pcmark κλπ.

Υπαρχει ενα προγραμμα για overclock amd.

Εαν δεν δουλευουν τα clockgen σε amd.

Ανεβινει και απο κει.

Κλεισε οτι δεν σου χρειαζεται. ctrl-alt-del και κλεινε διεργασιες.

Α! και δεξι κλικ στον "υπολογιστη μου"--->ιδιοτητες--->για προχωρημενους-->ρυθμησεις--->

ρυθμιση για βελτιστη αποδοση... ΟΚ!

Θα στον κανει γλιγοροτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enzo

ΜΜΜ.... Δεν εχω ιδεα απο amd αλλα για να το λενε οι υπολοποι καλα θα πηγε!!!:jump:

Μην τρεξεις ουτε ενα 3d με την καρτα που εχεις. Τζαμπα κοπος.

Εχω την ιδια και με εναν qx6800@3800 δεν πηρα ουτε μισο ποντο.

Κλεισε οτι δεν σου χρειαζεται. ctrl-alt-del και κλεινε διεργασιες.

Θα στον κανει γλιγοροτερο!!!

Οταν λες γρηγοροτερο? Δλδ αν κλεισω διεργασιες θα εχω κ μικροτερα νουμερα σε superPi??

@ βασικα στο θεμα οverclock ειμαι απολυτα καλημενος απο τα bios μου , δεν χρειαζομαι κανενα προγραμμα για να τον ανεβασω απο αλλου αφου ανεβαινει φορτσατα απο bios...

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Θα σου κανει μικροτερους χρονους...

Και οσο για τα προγραμματα...

Δεν θα σε χαλαγαν μερικα ΜΗΖ πανω ε???

Σε μενα, αν μπουταρει το μηχανημα, σε χ ΜΗΖ,

με το clockgen εχω χ +200/300ΜΗΖ ακομα.

Το θεμα ειναι να παρεις ποντους. Το 24/7 και το orthos

ειναι αλλη συζητηση.

Αν περιμενα ο pentium d να ειναι σταθερος στα 5000+

ΣΩΘΗΚΑΜΕ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ, ειναι θεμα σταθεροτητας?? και με προβληματισμενα αυτα τα 2 θα μπορω λογικα να τρεξω benchmarks....? γτ απο θεμα memtest δεν εχω προβλημα ουτε στα παραπανω mhz..

Αρχική απάντηση από enzo

Το θεμα ειναι να παρεις ποντους.

Στο θεμα Ηwbot ειχα καποτε παρει 3 ποντακους με τον 4200 :p αλλα με τον καιρο τους εχασα, (1st 4200 windsor ) τωρα με τον 6000 πηρα 0.2 (20st 6000 windsor ) αλλα που να φτασεις πιο ψηλα οταν ενας αλλος τον εχει παει στα 4...αλλα 500 mhz με αερα κ με το παρον συστημα μου, προφανος αδυνατο...Θα παλεψω για καλυτερους χρονους αλλα φοβαμαι οτι δν θα εχω αποτελεσματα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια υπαρχει πλεον οριστικη απαντηση στο θεμα Amd Athlon 64 X2 6000+ Windsor 90nm Full overclocked.

Λοιπον, ο amd αυτος στο chipset nForce 590 Sli επιασε ταση1.586 περιπου και τα hz εφτασαν στα 3525mhz. Να πω οτι οι θερμοκρασιες ηταν μεγαλουτσικες με αερα καθως επιασε τους 46 βαθμους idle.

Η ταση μπορει να φτασει εως και τα 1.6v πραγμα που ΔΕΝ εκανα γτ φοβηθηκα λογο της αυξησης της θερμοκρασιας. Παντως με αερα ειναι στα ορια τα νουμερα αυτα. Δλδ ειναι μονο για benchmark και ΑΝ :p . Αρκετα errors ( αν και ειναι memtest free ) σε prime95 και ορθος και τα windows μετα απο 1 ωρα περιπου τα φτυνουν. :p Παντως ετρεξα 1 3Dmark κανονικα.

Να προσθεσω κατι σημαντικο που με παραξενευσε. Εβαλα απο τα bios μια ορισμενη ταση (1,550 ) και οταν ανοιξα cpuz η ταση ανεβοκατεβαινε απο τα 1,536 στα 1,550. Ειναι λογικο? Παντως εγω δεν ανεβασα τα hz με αυτη τη ΜΗ σταθερη ταση και επελεξα τη 1.586 που ηταν σταθεροτατη.:whistling :whistling

Tωρα παιδια δεν ξερω αν καποιος με υδροψυξη στα 1,6v με αλλο chipset ισως καταφερει να τον παει ακομα πιο ψηλα (προφανως γινετε )

Σε λιγο αναμενεte και φωτογραφιες cpuz. στα 3525 mhz.

Παντως ξανα αναφερω το νουμερακι ειναι οριστικο για το συστημα μου υπο αερα. δεν παιζει να πηγαινει παραπανο.

Πως σας φαινονται τα νουμερα?? :nerd: :nerd: :nerd:

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως ρε παιδια το super pi μου φαινεται λιγο...και ωεξηγω γιατι: στον φορητο μου με c2d T7200( 2.0GHz) ειχα κανει 26.71(οπως φαινεται και εδω http://www.hwbot.org/result.do?resultId=669945) σε στοκ συχνοτητες (στα 2.0 ghz δηλαδη )...πως ειναι δυνατον ο jimakos21 με 1.495 GHz παραπανω να περναει τον χρονο μου κατα μολις 1.4 δευτερολεπτο; Δεν θα επρεπε να ειναι ακομα πιο κατω...;

Link to comment
Share on other sites

Ηαyabusa, ρολο δεν παιζουν μονο τα hz.. Χωρις να ξερω τι ακριβως κανει τους amd και τους intel να διαφερουν στους χρονους του superPi. Απο προσωπικη μου εμπειρια και μονο, ξερω οτι τα hz δεν παιζουν κανεναν ρολο. To ξερεις οτι τωρα ΥΠΟΤΙΘΕΤΕ πιανω στα hz τον 6750. ακριβως τα ιδια hz . και ομως ενας 6600 ακλοκαριστος μου ριχνει 10 δευτερολεπταα!!!!! :baby: :baby: :baby: ενας πιο ψαγμενος απο μενα θα ξερει τους λογους για τους οποιους ριχνει στο θεμα benchmark η ιντελ.

Παντως ανεξαρτητος χρονων τα νουμερακια δεν ειναι ασχημα ε? :p

Αρχική απάντηση από mech5107

Εγώ είπα απλά ότι τίποτα δεν είναι οριστικό...:p

Αντε και εις ανώτερα με νερά...;)

Nαι το οριστικο αρχικα το διευκρινησα οτι δεν το λεω με καθετοτητα. Απλα οτι το λεω με μια σιγουρια γυρω στο 50-60% . ΚΑΙ με νερακι το μονο που θα κανει καποιος ειναι να τον παει στα 1,6. Ο καλυτερος AMD 6000 στο hwbot εχει φταση στα 4ghz.. Δλδ περιπου 500παραπανω... :tw: :tw: :tw: Νταξει εκει παω πασο.Βρισκομαι στην 20st θεση.. :p αστεια πραματα αλλα τεσπα..

Και να σ πω και οτι το full overclocked ποτε δεν το εννοησα, το εχω σε '' ;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από junior-21-

Θα έλε ότι το spi είναι intel optimised. Εδώ όταν τέσταρα τον phenom 9500 είχα 36 seconds spi!!! :p

Junior αστον τον phenom. Ξεχασε τον, αποτυχια. Ο εγω εχω κλοκαρει και τον 4200 και τον 6000 και εχει παει παρα πολυ καλα ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑ!!! ;) ;) γι αυτο και συνεχιζω να τους στειριζω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.