Jump to content



Ποιος είναι ο ISP σας?


Cube8

Σε ποιον ISP είστε συνδρομητής ADSL?  

236 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Εγώ παιδιά στο σπίτι έχω 4net στη μια γραμμή και otenet στην άλλη. 1024 και οι δύο.

Χρόνος ενεργοποίησης forthnet-> 2,5 μήνες

Χρόνος ενεργοποίησης otenet---> 5 εργάσιμες

Μ' άρεσε που χρόνια υποστήριζα 4νετ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω προσωρινά ALTEC TELECOMS...

Μέχρι στιγμής (έχω συνδρομή εδώ και 3 μήνες) δεν έχω κανένα παράπονο, παρα μόνο 4 αποσυνδέσεις που έχουν γίνει...

Η ταχύτητά μου είναι 1024 και δεν έχω παράπονο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bezdim [Σήμερα, στις 21:02]

Εγώ παιδιά στο σπίτι έχω 4net στη μια γραμμή και otenet στην άλλη. 1024 και οι δύο.

Χρόνος ενεργοποίησης forthnet-> 2,5 μήνες

Χρόνος ενεργοποίησης otenet---> 5 εργάσιμες

Μ' άρεσε που χρόνια υποστήριζα 4νετ...

2,5 μηνες/5μηνες σου πηρε να ενεργοποιήσεις ΠΟΙΟ ακριβως προγραμμα δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

2,5 μηνες/5μηνες σου πηρε να ενεργοποιήσεις ΠΟΙΟ ακριβως προγραμμα δηλαδη?

2,5 μήνες/5 εργάσιμες ΜΕΡΕΣ εννοούσα. Και για πρόγραμμα δεν ξέρω πάνω κάτω, αλλά φαντάσου τα φτηνότερα πακέτα σύνδεσης που είχαν οι εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

ο perp προφανως εννουσε αν στην μια γραμμη εβαλες 2play της 4νετ η απλα adsl και τι υπηρεσια του ΟΤΕ αντιστοιχα στην αλλη....

Απο αυτο που γραφεις παραπανω συμπεραινω οτι και στις δυο μαλλον μονο dsl εβαλες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa

ο perp προφανως εννουσε αν στην μια γραμμη εβαλες 2play της 4νετ η απλα adsl και τι υπηρεσια του ΟΤΕ αντιστοιχα στην αλλη....

Απο αυτο που γραφεις παραπανω συμπεραινω οτι και στις δυο μαλλον μονο dsl εβαλες...

Έ ναι. Τα οικονομικότερα πακέτα παίρνω πάντα.

Πρόπερσι το καλοκαίρι πήρα ένα πακέτο 384 forthnet. Στον ενάμιση μήνα πάνω σέρφερνα.

Πέρυσι το καλοκαίρι πήρα άλλο ένα πακέτο στα 768. Στους δυόμησι μήνες ένιωσα.

Πριν κάτι μέρες μεταφέρθηκε ένα γραφείο από το σπίτι, κάπου αλλού και αποφάσισα να αξιοποιήσω τη γραμμή. Πάω παίρνω το πακέτο υπογράφω στέλνω fax.

Eτοιμαστείτε...

Χθές το βράδυ βλέπω όνειρο πως μου στέλνουν μέσω sms τους κωδικούς της οτένετ.

Ξυπνάω 11 το πρωί σήμερα. 11 και 17 πρώτα λεπτά λαμβάνω το sms με τους κωδικούς.

:o :O :o :O :o

Τι 4net και 5net, εδώ η οτένετ σου στέλνει μήνυμα μες στον ύπνο σου! Εσύ κοιμάσαι και η οτένετ δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

2 χρονια 4νετ στα 1 και 2μβιτ στην θεσνικη και πλεον οτε απο τα 4 στα 24 σε 3 εργασιμες.

απλά δεν παίζεται απο αποψη συνεπειας ο οτε+το οτι μπορείς να έχεις ενα τεχνικό στο σπίτι σου όποτε κάτι πάει στραβά στο δίκτυο μέσα σε λίγες ώρες.λ'ιγο ακόμα να μείωνε και τις τιμές του όμωσ....

τέλος, θα το ήθελα πόλυ να ανέβει και άλλο η 4νετ γιατί έτσι αυξάνεται ο ανταγόνισμος και ελπίζεις σε καλύτερες τιμές.

τρεμω και στην ιδέα να πάρει πάλι το μονοπώλειο ο οτε...μβιτ και 10ευρο θα μας χρεώνει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa [Σήμερα, στις 01:17]

ο perp προφανως εννουσε αν στην μια γραμμη εβαλες 2play της 4νετ η απλα adsl και τι υπηρεσια του ΟΤΕ αντιστοιχα στην αλλη....

Απο αυτο που γραφεις παραπανω συμπεραινω οτι και στις δυο μαλλον μονο dsl εβαλες...

Με πιάνεις, με πιάνεις.... :D

Αρχική απάντηση από bezdim [Σήμερα, στις 01:44]

Έ ναι. Τα οικονομικότερα πακέτα παίρνω πάντα.

Πρόπερσι το καλοκαίρι πήρα ένα πακέτο 384 forthnet. Στον ενάμιση μήνα πάνω σέρφερνα.

Πέρυσι το καλοκαίρι πήρα άλλο ένα πακέτο στα 768. Στους δυόμησι μήνες ένιωσα.

Πριν κάτι μέρες μεταφέρθηκε ένα γραφείο από το σπίτι, κάπου αλλού και αποφάσισα να αξιοποιήσω τη γραμμή. Πάω παίρνω το πακέτο υπογράφω στέλνω fax.

Eτοιμαστείτε...

Χθές το βράδυ βλέπω όνειρο πως μου στέλνουν μέσω sms τους κωδικούς της οτένετ.

Ξυπνάω 11 το πρωί σήμερα. 11 και 17 πρώτα λεπτά λαμβάνω το sms με τους κωδικούς.

:o :O :o :O :o

Τι 4net και 5net, εδώ η οτένετ σου στέλνει μήνυμα μες στον ύπνο σου! Εσύ κοιμάσαι και η οτένετ δουλεύει...

Κάτσε δηλαδη μας λες οτι πηρες τηλέφωνο στο 134 σου ανοιξαν το ADSL και η Forthnet σου καθυστερησε 1,5-2 μηνες να σου δώσει συνδεση? Καλα στα πακέτα 2play να το δεκτώ γιατι παιζει προβληματα ανα περιοχη αλλα και σε απλή συνδεση ADSL?

Πάντως αναφορικα με το SMS....και εμένα η Forthnet στισ 30/5/2007 που ειχε πει οτι θα με ενεργοποιούσε στο 2play και την ιδια μέρα και ontime μου εστειλε και αυτή το περιβόητο SMS...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp[/Κάτσε δηλαδη μας λες οτι πηρες τηλέφωνο στο 134 σου ανοιξαν το ADSL και η Forthnet σου καθυστερησε 1,5-2 μηνες να σου δώσει συνδεση? Καλα στα πακέτα 2play να το δεκτώ γιατι παιζει προβληματα ανα περιοχη αλλα και σε απλή συνδεση ADSL?

Αν δεν κάνω λάθος η ενεργοποίηση της γραμμής adsl δεν γίνεται μέσω της αίτησης που υπογράφουμε στον παροχέα.

Όπως και να έχει όμως, ενώ στην 4νετ και διάστημα 2,5 μηνών είχα πάρει άπειρα τηλέφωνα σε 134, στη 4νετ και στο dslam μου (Αριάδνη) δεν επισπέυτηκε η διαδικασία. Ίσα ίσα που τον τελευταίο μήνα είχα συγχυστεί τόσο που το παράτησα το θέμα.

Στην περίπτωση της οτένετ απλά τα χαρτιά και τα δικαιολογητικά έστειλα μέσω fax. Όυτε ένα τηλέφωνο δεν πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Forthnet 2 Play...

Μετα απο 3 μηνες για ενεργοποιηση και αλλους 2μιση περιπου για "σχεδον" σταθεροποιηση μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος.

- 15-16 Μbps d/l, και 4.2-4.5 Mbps u/l

- Τηλεφωνια άριστη (Απο το πρωτο λεπτο)

Διακοπες κανει 1-3 την εβδομαδα κ αυτο για κανα 20αρι δευτερολεπτα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bezdim [Σήμερα, στις 12:07]

Αν δεν κάνω λάθος η ενεργοποίηση της γραμμής adsl δεν γίνεται μέσω της αίτησης που υπογράφουμε στον παροχέα.

Όπως και να έχει όμως, ενώ στην 4νετ και διάστημα 2,5 μηνών είχα πάρει άπειρα τηλέφωνα σε 134, στη 4νετ και στο dslam μου (Αριάδνη) δεν επισπέυτηκε η διαδικασία. Ίσα ίσα που τον τελευταίο μήνα είχα συγχυστεί τόσο που το παράτησα το θέμα.

Στην περίπτωση της οτένετ απλά τα χαρτιά και τα δικαιολογητικά έστειλα μέσω fax. Όυτε ένα τηλέφωνο δεν πήρα.

Γραμμή ΟΤΕ + οποιοδήποτε πάροχο... αρχικά θέλει τηλέφωνο στο 134 για να ανοιξει η γραμμή.... αυτο ειναι must.... τωρα μας μπερδεψες ετσι οπως τα περιγράφεις.... αν μπορεις γινε πιο ξεκάθαρος για να μην δημιουργουνται λαθος εντυπώσεις....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

Γραμμή ΟΤΕ + οποιοδήποτε πάροχο... αρχικά θέλει τηλέφωνο στο 134 για να ανοιξει η γραμμή.... αυτο ειναι must.... τωρα μας μπερδεψες ετσι οπως τα περιγράφεις.... αν μπορεις γινε πιο ξεκάθαρος για να μην δημιουργουνται λαθος εντυπώσεις....

Κοίτα δεν έχω καμμια πρόθεση να παραπληροφορήσω. Απλά λέω τι έγινε. Έχω κάνει 3 συνδέσεις ADSL στη ζωή μου. Ποτέ μα ποτέ δεν πήρα το 134 για να μου ενεργοποιήσουν τη γραμμή, παρά μόνο για να ενημερωθώ αν υπάρχουν πόρτες στην περιοχή ή αν έχω πλέον το ελεύθερο από τον οτέ και περιμένω από εκεί και πέρα από τον πάροχο τα υπόλοιπα.

Μα υπάρχει ειδικό πεδίο στην γραπτή αίτηση, όπου με την υπογραφή σου εξουσιοδοτείς τον πάροχο να ανοίξει για λογαριασμό σου τη γραμμή, άσχετα με την σύνδεση. Αυτά έκανα, αυτά ξέρω. Τώρα τι έγινε λάθος και τι σωστό δεν ξέρω.

Η ουσία είναι πως ακολουθώντας ακριβώς την ίδια διαδικασία είχα τελείως διαφορετικούς χρόνους ενεργοποίησης. Και όχι μόνο εγώ, αλλά και άλλα άτομα που ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθω... αρχικα ρωτησα τι πακετα πηρες απο την κάθε εταιρεια...

Αλλο ειναι να πας στο ΠΛΑΙΣΙΟ πχ και να παρεις ενα 6μηνο πακετο της Forthnet ή της OTEnet...

Αλλο ειναι να πεις ανοιγω ADSL στις 2 γραμμές μου ΕΓΩ και παιρνω στα καπακια την Forthnet και την OTEnet για κάνω συνδεση πχ αοριστου ή με τον μηνα

Αλλο ειναι να πας εσυ ο ιδιος στην Forthnet ή στο ΟΤΕshop

και πάει λεγοντας....

Θέλω να πω δεν εχω καταλαβει αν συγκρινουμε ιδια πράγματα αυτα την στιγμή...γιατι διαφορετικα οι χρονοι αναμονης σιγουρα και ειναι διαφορετικοι... επισης μην ξεχνας και τον παράγοντα περιοχη...

Link to comment
Share on other sites

Σύνήθως πάω σε πλαίσιο/multirama και παίρνω ένα πλήρες kit, το πιο φτηνό συνήθως.

Κάνω όλες τις διαδικασίες που χρειάζονται, μεσολαβεί ένας χρόνος αναμονής και μετά μου αποστέλλονται οι κωδικοί της σύνδεσης. Έχει τύχει να μου έχουν ενεργοποιήσει τη γραμμή πάνω στο μήνα αλλά να μην έχω λάβει κωδικούς για τη σύνδεση.

Οπότε δεν συγκρίνουμε τα ίδια. Πάντως ξέρω αρκετό κόσμο που κάνει ακριβώς το ίδιο με εμένα. Εγώ που διάλεγα πάντα 4νετ ήμουν πάντα ο τελευταίος της παρέας που συνδεόταν. Ο πατέρας μου και εγώ είμασταν πελάτες της 4νετ από την εποχή του 56Kbps μέχρι σήμερα. Δεν ξέρω αν φταίει η forthnet η συνήθης γκαντεμιά μου, αλλά αυτή εταιρεία έχει πάρει αρκετά λεφτά, χωρίς να μας προσφέρει την ανάλογη ποιότητα υπηρεσιών.

Παίζουν βέβαια και χίλιοι αλλοι δύο παράγοντες ρόλο, αλλά όταν κάνεις ένα πείραμα και τα αποτελέσματα πάνω κάτω είναι πάντα τα ίδια, ε, δεν φταίνε οι συντελεστές, το αντικείμενο που ερευνάμε φταίει.

Όπως και να χει, πάντα, με λίγες εξαιρέσεις, σαν καταναλωτής εφάρμοζα την τακτίκη της διασποράς. ΄Επαιρνα λίγα από όλους, και όχι πολλά από έναν.

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα πολύ, η να δυσφήμισα κάτι, απλή παράθεση των γεγονότων έκανα, όσο μου επιτρέπουν οι επί του θέματος γνώσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Forthnet 2 Play...

Μετα απο 3 μηνες για ενεργοποιηση και αλλους 2μιση περιπου για "σχεδον" σταθεροποιηση μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος.

- 15-16 Μbps d/l, και 4.2-4.5 Mbps u/l

- Τηλεφωνια άριστη (Απο το πρωτο λεπτο)

Διακοπες κανει 1-3 την εβδομαδα κ αυτο για κανα 20αρι δευτερολεπτα

Πώς γίνεται να έχεις 4,5Mpbs upload?????

Link to comment
Share on other sites

Hol 768 φοιτητικό, ελπίζω σύντομα να γίνει 1Mbit και στο μέλλον 6Mbit στο ιδιόκτητο...

Αρκετά ευχαριστημένος, αλλά για να τους βρεις στο τηλ. πρέπει να έχεις αρκετή τύχη...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.