Jump to content



Ποιος είναι ο ISP σας?


Cube8

Σε ποιον ISP είστε συνδρομητής ADSL?  

236 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από giorikas

Vivodi μεσω ΑΡΥΣ και σε downloads απο μεγαλα sites Και rapidshare τελικιασει και η γραμμη των 2Mbits δηλαδη 210KB/sec

δεν τελικιαζει στα 210 ρε συ..το μεγιστο θεωρητικο ειναι 250 (2048/8)..εγω με την οτενετ ειχα πιασει μεχρι και 230 για μερικα δευτερολεπτα..:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

OTEnet...786

μια χαρα απο ταχυτητες, 99,9% uptime

(μονο μια φορα που δεν ειχε ιντερνετ ολη η βορεια ελλαδα...)

σε εναν μηνα που τελειονω δεν ξερω που θα καταληξω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa [Χθες, στις 21:45]

δεν τελικιαζει στα 210 ρε συ..το μεγιστο θεωρητικο ειναι 250 (2048/8)..εγω με την οτενετ ειχα πιασει μεχρι και 230 για μερικα δευτερολεπτα..:D :D :D

Κάνεις λάθος. Σωστά είπε ο giorikas. Μέγιστο μπορεί να κατεβάσει με ~205KB/s.

Ο σωστός υπολογισμός είναι 2048/10, όπου 2048 είναι η ταχύτητά του και 10 τα μεταφερόμενα bits ανά byte.

Εξηγώ:

1 byte καθαρών δεδομένων = 8 bits

Το byte όμως που μεταφέρεται μέσω internet είναι 10 bits, γιατί: 1 start bit + 8 data bits + 1 stop bit = 10 bits.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Cube8 [Χθες, στις 23:46]

Κάνεις λάθος. Σωστά είπε ο giorikas. Μέγιστο μπορεί να κατεβάσει με ~205KB/s.

Ο σωστός υπολογισμός είναι 2048/10, όπου 2048 είναι η ταχύτητά του και 10 τα μεταφερόμενα bits ανά byte.

Εξηγώ:

1 byte καθαρών δεδομένων = 8 bits

Το byte όμως που μεταφέρεται μέσω internet είναι 10 bits, γιατί: 1 start bit + 8 data bits + 1 stop bit = 10 bits.

Για να ειμαι ειλικρινης :p δεν το ειχα υπολογισει ετσι.

Απλα ειχα στο μυαλο μου την αντιστοιχια Μbits και 100KB που προχειρα καποια στιγμη ειχα κανει

edit: Βεβαια υπαρχουν και πολλα αλλα bits ελεγχου που δεν φαινονται στις εφαρμογες(γενικα στα υψηλοτερα επιπεδα).Τελικα οι ονομαστικες ταχυτητες των ISPs πως προκυπτουν?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δε μετράνε. Είναι bits που χρησιμοποιούνται από τα modems / routers μεταξύ τους (απ'ό,τι θυμάμαι) & δε φαίνονται πουθενά. Ο τρόπος που ακολουθείς για να υπολογίσεις σε bytes / kilobytes / megabytes είναι αυτός που έγραψα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.