Jump to content



Διόρθωση μυωπίας-αστιγματισμού με laser


planetman

Recommended Posts

Για αυτους που ενδιαφερονται, εγω εχω κανει (και καποιοι συγγενεις μου) , στον Σιγανο που ειναι απο τους κορυφαιους.

Κλινικη "Βλεμμα" , εχει σελιδα στο ιντερνετ για πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Με λίγο ψάξιμο ακόμα βρήκα τα παρακάτω.

Μια αρκετά δημοφιλής κλινική στο διαδίκτυο. Προβάλει πολύ όμως την Lasik....

HOME PAGE

Tην παρακάτω την προτείνει ο ίδιος ο Παλλικάρης.

ΟΡΑΣΙΣ - ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΟΦΘΑΛΜΟΛΟΓΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ :: CV Ιατρών

Εχει κάνει κανεις στους παραπάνω?

Έγινε επεξεργασία από DJTaurus
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως διυλιζεις τον κωνωπα, όχι άδικα βέβαια, αλλά όταν έχουμε εμπλέξει 4-5 κορυφαίες κλινικές δύσκολα πιστεύω πως θα καταλάβεις διάφορα σε κάτι!

Φιλικά παντα

Στάλθηκε από το Nexus 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως διυλιζεις τον κωνωπα, όχι άδικα βέβαια, αλλά όταν έχουμε εμπλέξει 4-5 κορυφαίες κλινικές δύσκολα πιστεύω πως θα καταλάβεις διάφορα σε κάτι!

Φιλικά παντα

Στάλθηκε από το Nexus 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έλα ρε, στον Τουρμουζη την έκανα και γω στο οφθαλμολογικο Κέντρο Αθηνών, πάνω από το μετρό Μέγαρο Μουσικής. Και η αδερφή μου στον ίδιο την έκανε ένα χρόνο μετά από μένα. Κανένα πρόβλημα και στους δύο μας.

Sent from my Migato GT-N7105

Αν επιτρέπεται ποιος σαν το σύστησε? Δεν βλέπω στο internet να έχει κάποια προσωπική ιστιοσελίδα.... προεγχειρητικό ελεγχο που σας τον έκανε?... κόστος? Ρώτησα έναν οφθαλμίατρο στην πόλη μου και μου πρότεινε αυτόν και την κατσανεβάκη του Ορασις.... μου είπε μην κοιτάς μόνο το μηχάνημα αλλά και την εμπειρία του γιατρού γιατί είναι πολύ σημαντικό και τα δεδομένα που δίνει στο μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται ποιος σαν το σύστησε? Δεν βλέπω στο internet να έχει κάποια προσωπική ιστιοσελίδα.... προεγχειρητικό ελεγχο που σας τον έκανε?... κόστος? Ρώτησα έναν οφθαλμίατρο στην πόλη μου και μου πρότεινε αυτόν και την κατσανεβάκη του Ορασις.... μου είπε μην κοιτάς μόνο το μηχάνημα αλλά και την εμπειρία του γιατρού γιατί είναι πολύ σημαντικό και τα δεδομένα που δίνει στο μηχάνημα.

Εμένα δεν μου τον σύστησε ακριβώς κάποιος, απλά, όπως προανέφερα, με έστειλε ο χειρούργος της πρώτης κλινικής που επισκέφθηκα. Είναι το "μεγάλο κεφάλι" της κλινικής απ'ότι κατάλαβα και σίγουρα με μπόλικη εμπειρία στη πλάτη του καθώς δε μιλάμε για άνθρωπο 30-35/40 ετών, χωρίς βέβαια να θέλω να υποβαθμίσω παρόμοιους επαγγελματίες του κλάδου!

Ο προεγχειρητικός έλεγχος έγινε στην εν λόγω κλινική φυσικά, με πληθώρα εξετάσεων σε αρκετά μηχανήματα,

και μπορώ να πω πως παρόλο που δεν ήμουν και τόσο "συνεργάσιμος" ήταν απόλυτα φιλικοί όλοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

θα ήθελα να μεταφέρω και εγω την προσωπική μου εμπειρία και όποιες παρατηρήσεις είναι ευπρόσδεκτες. Υποβλήθηκα σε εγχείρηση PRK πριν 15 μηνες. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος με τη διαφορά:

1. Με το αριστερό μάτι βλέπω ελάχιστα καλύτερα

2. Ο γιατρός ενώ αρχικά μ είχε πει ότι τα δάκρυα θα τα σταματήσω σε 3-6 μήνες, το μάτι μ τα ζητάει ακόμη. Ξέρει κανεις αν αυτο θα συνεχιστεί για όλη μ τη ζωή;

Ευχαριστώ

Υ.Γ. Φυσικά το φόρουμ δεν είναι ιατρικό, αλλά ρωτάω αν κάποιος είχε αντίστοιχη εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρασκευή έκανα την PRK στο Οφθαλμολογικό Κέντρο Αθηνών. Προτίμησα να ψάξω τον γιατρό και δεν πήγα σε κάποια από τα γνωστά διαφημιζόμενα κέντρα χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι για αυτά τα κέντρα. Πλέον απ ότι έχω καταλάβει είναι επέμβαση ρουτίνας απλώς ήθελα να βρω την καλύτερη δυνατή λύση ή μάλλον μια από τις καλύτερες στο θέμα επιλογής γιατρού... και δεν το μετάνιωσα με βάση την αναζήτηση που έκανα. Γιατί το καλό ιατρικό κέντρο δεν ξεκινά και τελειώνει μόνο στον γιατρό αλλά σε όλες τις παροχές που σου δίνει..... ευγένεια στο τηλεφωνικό κέντρο όπου οι κοπέλες είχαν την υπομονή να απαντούν σε όλες μου τις ερωτήσεις καθώς και να με ενημερώσουν για το πως θα προετοιμαστώ. Πέρα από την ευγένεια ήταν όλες καταρτισμένες και όχι απλώς κάποιες κοπέλες που τις είχαν προσλάβει να κάνουν την πρακτική τους και ακολουθούσαν μηχανικά ότι τους είχαν δείξει.... όπως μου έτυχε σε γνωστό κέντρο της γλυφάδας που εκτός των άλλων ήταν και απρόσωποι απέναντι μου. Και φτάνουμε στον γιατρό τον κ. Τουρμούζη ο οποίος ανήκει στους λίγους φτασμένους γιατρούς που διακρίνονται από ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ, ευγένεια και μεγάλη υπομονή στο να μου εξηγήσει τα +&- της κάθε μεθόδου.

Η επέμβαση έγινε την Παρασκευή. Προφανώς και βλέπω ακόμα θολά οπότε συγχωρέστε μου τα όποια ορθογραφικά λάθη. Οσοι κάνετε την κλασσική PRK εξοπλιστείτε με υπομονή. Τα πρώτα 2 βράδια ήταν δύσκολα. Ασταμάτητη δακρύρροια, έντονη αίσθηση βάρους στα μάτια, θολούρα και το γνωστό σκουπιδάκι..... σα να φοράτε φακούς που έχουν λήξει και να σας τσούζουν τα μάτια. Την Κυριακή ο πόνος έφυγε κατά 80% αλλά αυξήθηκε η θολότητα γιατί όπως μου είπε έχει αρχίσει να κλείνει το επιθήλιο. Σήμερα δεν πονάω καθόλου και το μάτι μου αρχίζει να ξεθολώνει.... Τετάρτη κανονίσαμε να βγάλω τους προστατευτικούς φακούς και 2-3 ημέρες μετά μου είπε ότι η θολότητα θα έχει φύγει και θα μπορώ να οδηγήσω απογευματινές ώρες και μετά.... τέλος θα πρέπει να κάνω αλλη 1 εβδομάδα υπομονή μέχρι να επιστρέψω στις αθλητικές μου δραστηριότητες. Οπως καταλαβαίνεται η ευαισθησία μου στο φως είναι μεγάλη... υπομονή.

Αυτό μου μου άρεσε περισσότερο ήταν η επέμβαση. Μακάρι να είχα άλλα 10 μάτια να έκανα άλλες τόσες επεμβάσεις.... είναι εντυπωσιακό να βλέπεις κοντά στο μάτι σου σε μεγέθυνση τον γιατρό να χρησιμοποιεί όλα αυτά τα εργαλεία για να σου απομακρύνει το επιθήλιο, να καθαρίσει το μάτι με κάτι σαν βουρτσάκι και να χρησιμοποιεί το laser για την σμίλευση.... και όλα αυτά χωρίς να νιώσω το παραμικρό με τον γιατρό πολύ ήρεμο να κουβεντιάζει παράλληλα με εμένα και έναν συνάδελφό που παρακολουθούσε την επέμβαση. Τελειώνει η επέμβαση και δεν πονάς καθόλου... έβλεπα και αρκετά καθαρά.... και μετά από λίγες ώρες ξεκινά η επούλωση και ο μεγάλος πόνος των 2 ημερών :p

Εύχομαι καλή δύναμη σε όσους το επιχειρήσουν. Ειδικά και αυτοί που θα επιλέξουν Lasik που δεν έχει πόνο πρέπει να είναι παιχνιδάκι. Δεν θα το μετανιώσετε. Από εδώ και πέρα μόνο γυαλιά ηλίου :cool:

Έγινε επεξεργασία από DJTaurus
Link to comment
Share on other sites

Δύο πράγματα θυμάμαι έντονα! Όταν στην αρχή σου ρίχνει κάτι σταγόνες και σου λέει τώρα δεν θα βλέπεις για λίγο, και ενώ έχεις ανοιχτά μάτια σκοτεινιάζει το σύμπαν γύρω σου. Και το άλλο στο τέλος που ενώ έχει τελειώσει το λέιζερ και μυρίζει καμένο, σου ρίχνει ένα παγωμένο υγρό να σε σβήσει και είναι τόσο παγωμένο που πονάς.

Καλοταξιδα τα καινούρια μάτια!

Sent from my Migato GT-N7105

Link to comment
Share on other sites

Ψαχουλευοντας το συμβολαιο υγειας μου (~20αετιας :hehe:) ειδα οτι καλυπτει επεμβασεις διορθωτικες στα ματια :happy2: , αρκει να γινεται σε συμβεβλημενα κεντρα. Απο τα παρακατω, πια γνωριζετε ειτε εκ πειρας, ειτε απο ανθρωπο που να εχει κανει επεμβαση, οτι ειναι αξιοπιστα ?

1. ΟΦΘΑΛΜΟΛΟΓΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΘΗΝΩΝ (Eye Laser Center)

2. Athens Vision (Aρχική | Athens Vision - Ιατρικό Ινστιτούτο Οφθαλμολογίας)

3. ΟΡΑΣΙΣ (ΟΡΑΣΙΣ - ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ | Euromedica)

Θενκ γιου ιν αντβανς

Link to comment
Share on other sites

Το Οφθαλμολογικο Κεντρο Αθηνών είναι αυτό που συζητουσαμε πιο πανω, με επικεφαλή χειρουργό τον κ. Τουρμουζη!

Εγώ με την αδερφή μου έχουμε 2/2 επιτυχία, τρία χρόνια περίπου εγώ και δύο χρόνια περίπου εκείνη.

Και μεις με ασφάλεια την κάναμε.

Sent from my Migato GT-N7105

Ψαχουλευοντας το συμβολαιο υγειας μου (~20αετιας :hehe:) ειδα οτι καλυπτει επεμβασεις διορθωτικες στα ματια :happy2: ,

Θενκ γιου ιν αντβανς

Kαι μεις συμβολαιο 20ετιας ειχαμε και τα καλυπτε, το καινουριο που καναμε γιατι μας εληξε το παλιο δεν τα καλυπτει πλεον... Πριν 20 χρονια σου λεει ο ασφαλιστης ποιος θα κανει επεμβαση στα ματια;

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου δεν ληγει, αλλα εχει την εξης βλακεια. Αν γινει οποιαδηποτε επεμβαση σε συμβεβημενο κεντρο υγειας, δεν πληρωνω φραγκο. Αν παω σε αλλο, τα πληρωνω εγω και μου τα επιστρεφουν μετα απο κανα 30μερο. Δεν ληγει κ παλι καλα γιατι ειναι πολυυυυ καλο :devil:

Ανυγουεη εκλεισα αυριο για την δωρεαν εκτιμηση. Βλεπουμε....

Link to comment
Share on other sites

θα θελα και εγω καποτε να κανω

ειμαι 22 και φοραω γυαλια εδω και μερικα χρονια (απο οταν πηγα σχολη γιατι πλεον η οραση απτα αμφιθεατρα ηταν δυσκολη) .Εχω 2.25 μυωπια και στα δυο ματια , λογικη τιμη θα λεγα . Τους φακους επαφης δεν τους μπορω , 1 μηνα χρησημοποιησα και μου εσπασαν τα νευρα ...οποτε γυαλακια

το μονο κομπλεξ που εχω ειναι το χεσιμο που τρωω οταν κατι πλησιαζει το ματι μου σε κοντινη αποσταση , ποσο μαλλον οταν προκειτε να το σκαψει κιολας.

Αμα υπαρχει καμοια μεθοδος που σε ναρκωνουν 2-3 μερες και μετα ειναι κομπλεδουρα , μεσα :p

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλα. Έκλεισα για την Τεταρτη 28 του μηνα, στις 1600 για PRK. Γιατρός ο Δρ. Τουρμουζης.

LASIK με παίρνει, αλλα λογω έντονης γυμναστικής λέει να μην την κανουμε, ώστε στο μέλλον να αποφύγουμε πιθανό πρόβλημα με αυξημένη πίεση στα ματια κλπ.

Αλλα φοβερο το κεντρο και το προσωπικό.

Α και τα pc/servers ολα Apple... :D

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.