Jump to content



Διόρθωση μυωπίας-αστιγματισμού με laser


planetman

Recommended Posts

υπαρχει και η ρατσα ατομων που δηθεν το παιζουν μεγαλα ονοματα η μεγαλα μαστορια και σου κοπανανε αερα κοπανιστο.συμφωνεις ;

Μαζί σου αλλά πιστεύεις ότι μπορούν να πουλάνε υψηλά και να κάνουν ζημιά?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πολλα μπορω να πιστεψω οταν ζουμε σε μια κοινωνια που ο καθενας σκεφτεται το τομαρι του καθαρα.

Οποτε ναι οπως σπανιζει ο σωστος επαγγελματιας που ξερει να πουλαει καλα τις υπηρεσιες του και τις υπερκοστολογει γτ ειναι σιγουρος για τον εαυτο του, αλλο τοσο κοστιζει ο παλι σωστος ηθικος επαγγελματιας που ειναι πιο ηθικος και εχει πιο προσιτες τιμες.

Πολλες φορες εχουμε ακουσει απο ειδικους "μην αγχωνεσαι" "θα στα κανω εγω ολα σωστα" "θα γινει και αυτο" "ναι οπως το θες" και τελος το πληρωνεις διπλα

Απο την αλλη συμφωνω με τα λεγομενα του τσακωνα οτι αν ξερεις ΠΟΥ πληρωνεις ακριβως , πληρωνεις παραπανω και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Αλλα δυστηχως δεν ειναι τοσο επιφανειακα ολα αυτα οπως φαινονται.

"Ειναι ακριβοτερος , αρα ειναι κ καλυτερος"

Υ.Γ Για να αποφυγω παρεξηγησεις , δεν ειναι οτι δεν συμφωνω με τον τσακωνα , αλλα υπαρχει παντα και η αλλη οψη του νομισματος

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες εχουμε ακουσει απο ειδικους "μην αγχωνεσαι" "θα στα κανω εγω ολα σωστα" "θα γινει και αυτο" "ναι οπως το θες" και τελος το πληρωνεις διπλα

Απο την αλλη συμφωνω με τα λεγομενα του τσακωνα οτι αν ξερεις ΠΟΥ πληρωνεις ακριβως , πληρωνεις παραπανω και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Αλλα δυστηχως δεν ειναι τοσο επιφανειακα ολα αυτα οπως φαινονται.

"Ειναι ακριβοτερος , αρα ειναι κ καλυτερος"

Η ρητορική ερώτηση μου με το άνωθεν:

Αν κάποιος χρειάζεται μια επέμβαση (που το ρίσκο της αποτυχίας θα κοστίσει) και κοιτάει επιφανειακά τις επιλογές του, τότε ποιος φταίει?

Link to comment
Share on other sites

πληρωνοντας εναν ακριβοτερο ιατρο , οι πιθανοτητες αποτυχιας μειωνονται.Δεν εκμηδενιζονται ομως.Δεν λεμε το αντιθετο.Συμφωνω ειπα

Ο "αντιλογος" ξεκινεσαι γτ αναφερομουν σε πιο γενικα θεματα και οχι αποκλειστικα στο κομματι της υγειας.

Υ.Γ ενημερωτικα καθαρα : ποσο καιρος πρεπει να περασει για να σιγουρευτει ο ασθενης οτι δεν εχει προβλημα μετα την επεμβαση ; ενας χρονος ; δυο ; πεντε ; η μεχρι να τον κλαιμε ; :p

Link to comment
Share on other sites

εγω την εκανα στο οφθαλμολογικο κεντρο αθηνων, κοντα στο μεγαρο μουσικης! ειμαι απολυτα κανοποιημενος, μεθαυριο παρασκευη θα παει και η αδερφη μου να την κανει. Εχω ακουσει οτι εχει το καλυτερο μηχανημα στην Ελλαδα ο συγκεκριμενος. Κοστος δεν ξερω, γιατι μου την καλυψε μια ειδιοτικη ασφαλεια που εχω απο μικρος.

Link to comment
Share on other sites

εγω την εκανα στο οφθαλμολογικο κεντρο αθηνων, κοντα στο μεγαρο μουσικης! ειμαι απολυτα κανοποιημενος, μεθαυριο παρασκευη θα παει και η αδερφη μου να την κανει. Εχω ακουσει οτι εχει το καλυτερο μηχανημα στην Ελλαδα ο συγκεκριμενος. Κοστος δεν ξερω, γιατι μου την καλυψε μια ειδιοτικη ασφαλεια που εχω απο μικρος.

ZqLL0.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αύριο αρχίζω τα τηλέφωνα για να βρω και να αποφασίσω, όπως φυσικά και για να κάνω

εξετάσεις πριν την εγχείρηση.

Έχει κανείς να προτείνει κάποια κλινική απο προσωπική εμπειρία ή συγγενικού προσώπου / φίλου;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα Lasik την τετάρτη...

Το κόστος πολύ μικρότερο του αναμενόμενου, ειδικά για τα δεδομένα της κλινικής στην οποία κατέληξα μετά απο προτροπή χειρούργου της 1ης κλινικής που επισκέφθηκα.

20 λεπτά ακριβώς η όλη διαδικασία, η ενόχληση και το βάρος-τσούξιμο στα μάτια υπήρχε για ελάχιστες ώρες και απο την επόμενη μέρα έβλεπα πεντακάθαρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Εχει κάνει κανείς την επέμβαση στους Ραλλάτο (athenseyhospital), Χαρώνη (athensvision) και Κοκκώνη (αθηναικό διαθλαστικό) ?

Εγώ την έκανα σε αυτό, Eye Laser Center

Ο χειρούργος ήταν ο κ. Τουρμούζης, εαν θυμάμαι σωστά το επίθετο.

Πήγα όμως πρώτα στην οφθαλμολογική κλινική που είναι στην Πανεπιστημίου, οπου το κόστος είναι 150-1800€

για οποιαδήποτε απο τις δυο επεμβάσεις, δεν τους άρεσε κάτι στα κερατωμικά μου (αν το λεω σωστά)

οπότε για καλύτερες μετρήσεις με έστειλαν στο πρώτο που ανέφερα όπου εν τέλει έκανα και την επέμβαση.

Τους εν λόγω γιατρούς που αναφέρεις δεν τους γνωρίζω γιατί λόγω κόστους (περι τα 3000€ άκουγα πέρυσι) δεν πλησίασα.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε, στον Τουρμουζη την έκανα και γω στο οφθαλμολογικο Κέντρο Αθηνών, πάνω από το μετρό Μέγαρο Μουσικής. Και η αδερφή μου στον ίδιο την έκανε ένα χρόνο μετά από μένα. Κανένα πρόβλημα και στους δύο μας.

Sent from my Migato GT-N7105

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιος γιατρο εκανες την επέμβαση για τα μάτια σου?

Εχεις ακούσει τίποτα για τον ραλλάτο (athenseyehospital) ή τον χαρώνη (athensvision)?

Μπουζίκας λέγεται ο γιατρός που μου έκανε την επέμβαση, έχει ιατρείο στην Αγία Παρασκευή.

Την επέμβαση την κάναμε στο οφθαλμολογικό απέναντι από το μέγαρο μουσικής.

Link to comment
Share on other sites

Τι κόστος εχει, τι αποτέλεσματα ειδατε; μετεγχειρητικα τι σας ενόχλησε;

Εχω λιγη μυωπία (1.25 κ στα 2),αλλα δεν γίνεται να οδηγώ χωρίς γυαλιά φακούς κ το σκέφτομαι...

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έκανα σε αυτό, Eye Laser Center

Ο χειρούργος ήταν ο κ. Τουρμούζης, εαν θυμάμαι σωστά το επίθετο.

Πήγα όμως πρώτα στην οφθαλμολογική κλινική που είναι στην Πανεπιστημίου, οπου το κόστος είναι 150-1800€

για οποιαδήποτε απο τις δυο επεμβάσεις, δεν τους άρεσε κάτι στα κερατωμικά μου (αν το λεω σωστά)

οπότε για καλύτερες μετρήσεις με έστειλαν στο πρώτο που ανέφερα όπου εν τέλει έκανα και την επέμβαση.

Τους εν λόγω γιατρούς που αναφέρεις δεν τους γνωρίζω γιατί λόγω κόστους (περι τα 3000€ άκουγα πέρυσι) δεν πλησίασα.

To κόστος έχει πέσει πλέον και σε αυτούς.

Ο Ραλλάτος εδώ και 3 χρόνια είχε ήδη χαμηλά την επέμβαση στα 1500 ευρώ

Ο Χαρώνης του Athensvision είναι στα 2000 ευρώ.

Kάτι άλλο που παρατηρώ είναι οτι στο οφθαλμολογικό κέντρο αθηνών καθώς και στο athenseyehospital (ραλλάτος) χρησιμοποιείται laser του 2007-8 ενώ στο athensvision το amaris 750S μοντέλο του 2011.

Εγώ την έκανα σε αυτό, Eye Laser Center

Ο χειρούργος ήταν ο κ. Τουρμούζης, εαν θυμάμαι σωστά το επίθετο.

Πήγα όμως πρώτα στην οφθαλμολογική κλινική που είναι στην Πανεπιστημίου, οπου το κόστος είναι 150-1800€

για οποιαδήποτε απο τις δυο επεμβάσεις, δεν τους άρεσε κάτι στα κερατωμικά μου (αν το λεω σωστά)

οπότε για καλύτερες μετρήσεις με έστειλαν στο πρώτο που ανέφερα όπου εν τέλει έκανα και την επέμβαση.

Τους εν λόγω γιατρούς που αναφέρεις δεν τους γνωρίζω γιατί λόγω κόστους (περι τα 3000€ άκουγα πέρυσι) δεν πλησίασα.

μυωπία, πάχος κερ. και μέθοδος?

Έγινε επεξεργασία από DJTaurus
Link to comment
Share on other sites

Τι κόστος εχει, τι αποτέλεσματα ειδατε; μετεγχειρητικα τι σας ενόχλησε;

Εχω λιγη μυωπία (1.25 κ στα 2),αλλα δεν γίνεται να οδηγώ χωρίς γυαλιά φακούς κ το σκέφτομαι...

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Εκει που την εκανα εγω νομιζω εκανε καπου 3.000, αλλα δεν πληρωσα λογω εθνικης ασφαλιστικής που εχω απο μικρος.

Το αποτελεσμα που ειδα.... το καλυτερο! Η επεμβαση που εκανα βεβαια, νομιζω PRK λεγεται, εχεις τελεια οραση καπου στο 6μηνο. Στις 20 μερες εισαι αρκετα καλα και για οδηγηση κλπ. Απλα βελτιωνεται συνεχεια μεχρι το 6μηνο.

Μετεγχειρητικα η μεθοδος αυτη ειναι αρκετα επώδυνη για 3-4 μερες, σε σημειο να μην μπορεις να κοιμηθεις απο τον πονο, ειδικα τις πρωτες δυο. Μετα τις 4 μερες, εχεις ενοχλησεις αλλα σε μικρο βαθμο. Καπου στο 10ημερο, εχει περασει τελειως. Μονο καποια βραδυα μπορει να ξυπνουσα και επειδη δεν ειχε καθολου υγρασια το ματι να με εκοβε απιστευτα. Μολις δακρυζε λιγο ομως ηταν κομπλε.

Διαλεξα αυτη τη μεθοδο, γιατι οπως μου ειχε πει ο γιατρος τοτε, ειναι σαν να μην εχει πειραχτει το ματι.

Η αλλη μεθοδος η Lasic, ειναι πιο καινουρια. Κανεις την επεμβαση, πας πεφτεις για υπνο και εισαι ετοιμος την αλλη μερα. Απλα πρεπει να εχει συγκεκριμενο παχος ο κερατοειδής νομιζω, και εγω ημουν στο οριο. Επισης, οπως μου ειχε πει, υπαρχει μια απειροελαχιστη πιθανοτητα να ξεκολησει η μεμβρανη με καποιο χτυπημα, γιατι κατα την επεμβαση κοβουν την εξωτερικη μεμβρανη του ματιου, το ανοιγουν σαν κονσερβα, και το ξαναβαζουν μετα πισω. Υπαρχουν βιντεακια στο youtube.

Link to comment
Share on other sites

Πάχος κερατοειδούς δεν θυμάμαι, μυωπία 3.50 και 3.75 και μέθοδος lasik.

Όσο για τα μηχανήματα που αναφέρει, τι να σου πω, εγώ παντως είχα άριστη επέμβαση και όλα κυλισαν και κυλούν ομαλοτατα.

Στάλθηκε από το Nexus 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.