Jump to content



8800GS


tassoss

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από Johnnymous [Σήμερα, στις 11:06]

Ήρθε στο πλάισιο 8800Gs

Έχει πολυ καλή τιμή και μάλιστα πρεπεί να δούμε συγκρτικά με την 3850 γιατί μου φαίνεται πως θα είναι best buy/value

για μια ακόμα φορά 1$=1

5598da15-b8f8-4a24-a91c-313369c55ecb.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crio

Δηλαδή για ένα σύστημα που είναι μεν για gaming αλλα όχι για crysis στο 100% είναι υπεαρκετή.Τι διαστάσεις έχει?Απο τιμή σκίζει.

Μια χαρα ειναι και για crysis αλλα οχι και 1600x1200, εκει ζητας πολλα για τετοιο budget.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.

C2D E4500 @ 2.6 ghz, 2 giga ram, xfx 8800GS stock frequencies (580 core, 700 ram).

9000 3d marks (από τα 5400 που μου έβγαζε η 8600GT overclockαρισμένη), το crysis σε 1280*1024, high details, χωρίς ΑΑ είναι playable. Κάνει αρκετά spikes (ειδικά μέχρι να "cachάρει" τα δεδομένα), αλλά μετά στρώνει αρκετά και είναι σε επίπεδα άνω των 20 FPS. Θα τεστάρω CoD4 τώρα, και αν θέλετε κάποιο άλλο game, πείτε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Πλαίσιο, 165 ευρά, έκανα RMA την 8600 μου καθώς μου έκανε διάφορα περίεργα. Οπότε 75 ευρώ η διαφορά.

Call of duty 4 Multplayer παίζει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. Τέρμα ΟΛΑ τα settings, 1280*1024, 4*AA, με 30 άτομα στο level, δεν πέφτει ούτε για ένα δευτερόλεπτο κάτω από τα 60.

Πείτε μου πως μπορώ να κάνω ένα time-demo στο crysis, για να σας δώσω πιο έγκυρο νούμερο για εκεί.

Θα δοκιμάσω να την pushάρω λίγο μία από αυτές τις μέρες να δω πως πάει με stock ψύξη. Αυτή τη στιγμή ανεβάζει γύρω στους 58 βαθμούς σε full load. ΛΟΓΙΚΑ θα πρέπει να ανεβάνει τουλάχιστον κατά 100 mhz ο πυρήνας (μιας και η ίδια η XFX πουλάει overclocked version στα 680 mhz).

Όπως είπα, αν θέλετε κάποιο συγκεκριμένο game, πείτε μου να σας πω framerates ;)

fakeedit:

Μπαίνω να κάνω ένα μπανάκι, οπότε μάλλον θα βάλω το AtiTool να κάνει την δουλειά του :Ρ

edit no 2:

Την έβαλα στα freqs της OCed κάρτας που πουλάει η XFX (core 680, mem 800) και αφήνω το ATi Tool να τρέχει. Μου έχει χτυπήσει 73 βαθμούς θερμοκρασία....λέτε να το κόψω;

edit no 3:

10 λεπτά στο Ati Tool Artifact Test, 680 core, 800 mem, κανένα artifact, θερμοκρασία φαίνεται σταθερή στους 75.

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειναι μεχρι εκει για stock ψύξη.. Μην ανεβασεις πιο πανω γιατι οι θερμοκρασίες είναι οριακές!!

Βάλε πάνω μια Thermaltake Duorb ή zalman VF1000 και πες μας ποσο παει, αφου πεσουν οι θερμοκρασιες ;)

Link to comment
Share on other sites

3d mark σε 680/800, 9568.

Πριν : http://service.futuremark.com/orb/resultanalyzer.jsp?projectType=14&XLID=0&UID=13803091

Μετά : http://service.futuremark.com/orb/resultanalyzer.jsp?projectType=14&XLID=0&UID=13804316

CoD4 Single Player, τα ΠΑΝΤΑ στο τέρμα, ανάλυση 1280*1024, MINIMUM 45 frames, max, πάνω από 100, average 60-70

Crysis SP Timedemo στην Beach Assault, 1280 * 1024, high details, χωρίς ΑΑ, average FPS : 25, lowest: 14, σίγουρα playable πάντως, χωρίς να "χαλιέσαι".

edit:

Νέο 3d mark (έβγαλε update η Giga για το mobo, και μου δωσε 2.66 divider για τις μνήμες, οπότε ο E4500 παίζει στα 2.8 πλέον).

http://service.futuremark.com/orb/resultanalyzer.jsp?projectType=14&XLID=0&UID=13807114

Σπάσαμε τα 10 χιλιάρικα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crio [Σήμερα, στις 00:26]

Για κάρτα των 160 ευρώ δηλαδή σαν την 3850 την ξεσκίζει....

Φοβερή.ΜΑζεύω παραδάκι και πάω να την πάρω.Και μετά όλη μέρα λαλα!!

ΧΑΧΑ

Θα έλεγα πως ναι ;) (τουλάχιστον στις κανονικές αναλύσεις, στις πολύ μεγάλες πχ. 1920*1080 υποθέτω η 3850 θα βγαίνει μπροστά (αν μιλάμε για το μοντέλο με τα 512 ram)).

Disclaimer όμως. Το cooler είναι ΠΟΛΥ θορυβώδες (και απότι φαίνεται δεν κάνει throttling ανάλογα με το θερμικό φορτίο, πάντα παίζει στο τέρμα).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από shodanjr_gr

Disclaimer όμως. Το cooler είναι ΠΟΛΥ θορυβώδες (και απότι φαίνεται δεν κάνει throttling ανάλογα με το θερμικό φορτίο, πάντα παίζει στο τέρμα).

Και εγω πως θα κοιμαμαι το βραδυ?:hehe:

Κριμα...:TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fusion [Σήμερα, στις 11:51]

Και εγω πως θα κοιμαμαι το βραδυ?:hehe:

Κριμα...:TD:

Απότι καταλαβαίνω είναι το πρόβλημα με τα single slot coolers...φίλος με την GT μου έχει πει ότι όταν το cooler γυρίζει τέρμα, χαλάει τον κόσμο. Το ίδιο και το stock cooler της 8600GT που είχα παλιά (ένας από τους λόγους που το είχα αλλάξει με ένα της Zalman ήταν και αυτός).

Πάντως εντάξυ, υποθέτω συνιθίζεται. Και πάντα θα μπορείς να το αλλάξεις με κάτι καλύτερο (που θα σου δώσει και πιο μεγάλα clockαρίσματα).

edit:

Υπόψιν ότι βγαίνει και αυτή εδώ:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1076418

από την Asus, που αν κρίνω απο το cooler θα είναι πιο αθόρυβη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.