Jump to content

Αδύνατη πρόσβαση στα έγγραφά μου

Mits23

Recommended Posts

Το μεγάλο πρόβλημα που έχω και το περιγράφω παρακάτω όσο πιο αναλυτικά μπορώ, είναι το εξίς:

Έχω ένα σκληρό δίσκο 120 GB στον οποίο ήταν περασμένα αντιγραμμένα Windows xp professional.

Κατέβασα από site, ένα προγραμματάκι το οποίο υποτίθεται πως θα μου έκανε αυτά τα windows γνήσια και θα μπορούσα να κατεβάζω άφοβα όλες τις ενημερώσεις από το internet. Μόλις ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση, ο υπολογιστής μου έσβησε ξαφνικά. :tomato: Όταν δοκίμασα να τον ανοίξω, εμφανίζονταν στην οθόνη ένα παραθυράκη που έλεγε: δεν είναι δυνατή η πρόσβασηο δίσκος δεν είναι σε raid κλπ. και δεν θυμάμαι τι άλλο αναγραφόταν. Γινόταν αυτόματη επανεκκίνηση και πάλι ξανά το ίδια.

Μπήκα στην ασφαλή λειτουργία και αυτό που διαπίστωσα ήταν ότι όλο το περιεχόμενο του δίσκου μου ήταν ανέπαφο και όλοι οι φάκελοι μπορούσαν ν ανοιχτούν εκτός από τον φάκελο, τα έγγραφά μου.:blink: Όπου η πρόσβαση δεν ήταν δυνατή και φαινόταν άδειοι από αρχεία, ενώ περιείχαν πολύτιμα για μένα έγγραφα και φωτογραφίες που δεν είχα κάνει αντίγραφα σε CD.

Την μόνη ενέργεια που έχω κάνει ως τώρα είναι προσπαθήσω να κάνω επιδιόρθωση αυτών Windows περνώντας τα από πάνω με κάποια άλλα Windows xp. Xωρίς να κάνω format σε όλο το δίσκο και αφού δεν τα κατάφερα και δεν είχα κάποιο αποτέλεσμα με αυτό, αγόρασα ένα ακόμη σκληρό δίσκο 320 GB και εγκατέστησα τα Windows xp επίσης αντιγραμμένα. Σύνδεσα σαν slave τον 120αρη και συνεχίζει να μου δείχνει πως δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στα έγγραφα μου και πως δεν υπάρχει περιεχόμενο μέσα σε αυτόν, τη στιγμή που ο δίσκος μου είναι ανέπαφος και όπως τον είχα αφήσει. :blink:

Αυτό που θέλω να κάνω αυτή τη στιγμή είναι να ανακτήσω πάλι τα αρχεία μου από τα έγγραφα μου. Υπάρχει περίπτωση να σβύστηκαν τ αρχεία; :woot: Τι πρέπει να κάνω;

:help: :help: :help: :help: :help:

αντιγραμμένα χρ μυρίζω παράνομα προγράμματα μυρίζω μαύρο και σκοτεινό μέρος μυρίζω.τι τα θελες και εσύ βρε παιδί μου και κατεβάζει τέτοια πράγματα:dots: :dots:

(ubuntu )

Mήπως κτύπησε ο δίσκος;

Κάνε ένα scan disk πρώτα.

Υπάρχουν προγραμματάκια να ανακτήσεις τα δεδομένα...ακόμα και αν σβήστηκαν αρκεί να

μην γραφτηκαν νέα από πάνω.

File Scavenger χρησιμοποιώ

στην χειροτερη αν ειναι τοσο πολυτιμα τα δεδομενα που ειχες σε αυτο το φακελο μπορεις να απευθυνθεις σε καποια εταιρεια ανακτησης δεδομενων που θα σου κανει σιγουρα τη δουλεια (αφου τους τα ακουμπησεις αδρα πρωτα ομως)...για αρχη δοκιμασε καποιο προγραμμα για ανακτηση αρχειων παντως...

Αρχική απάντηση από Spyrus

Mήπως κτύπησε ο δίσκος;

Κάνε ένα scan disk πρώτα.

Υπάρχουν προγραμματάκια να ανακτήσεις τα δεδομένα...ακόμα και αν σβήστηκαν αρκεί να

μην γραφτηκαν νέα από πάνω.

File Scavenger χρησιμοποιώ

Είναι απαραίτητο να κάνω scan disk; Μπορώ να δω όλα τα περιεχόμενα του δίσκου μου, εκτός από τα έγγραφά μου.

Το File Scavenger που μπορώ να το βρω; Είναι δοκιμασμένο;

Ευχαριστώ hayabusa.:T: Το πρόγραμμα θα το τρέξω στον δίσκο που έχει το πρόβλημα (slave) ή στον master; Το ότι είναι δοκιμαστική έκδοση σημαίνει κάτι;

Αρχική απάντηση από Mits23

Ευχαριστώ hayabusa.:T: Το πρόγραμμα θα το τρέξω στον δίσκο που έχει το πρόβλημα (slave) ή στον master; Το ότι είναι δοκιμαστική έκδοση σημαίνει κάτι;

θα το βαλεις να σκαναρει τον δισκο που εχει προβλημα..

το οτι ειναι δοκιμαστικη εκδοση σημαινει οτι θα μπορεις να την χρησιμοποιησεις για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα και μετα θα κλειδωσει και θα πρεπει να το αγορασεις..

Μην ευχαριστεις εμενα αλλα το google...Google i s your friend :D :D :D

Εάν κάποιο θέμα ή μήνυμα παραβεί οποιονδήποτε από τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης, απαγορεύεται να συνεχιστεί η συμμετοχή των μελών του forum σε αυτό. Εφόσον υπάρχουν οποιεσδήποτε ενστάσεις θα πρέπει να υποβάλλονται με (PM - Προσωπικό μήνυμα) ή e-mail στους moderators ή τους administrators. Οι Administrators/Moderators έχουν το δικαίωμα να διαγράψουν την καταχώρηση. Στην περίπτωση που το μέλος δεν συμμορφωθεί θα απαγορευτεί η είσοδος του στο forum του TheLab.gr (Ban) για χρονικό διάστημα δυο εβδομάδων ή και μεγαλύτερο.

Να το έχετε υπόψη σας την επόμενη φορά

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.