Jump to content



Αγορα TV Tuner


Arxagelos

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγορασω tv tuner να μπορω να παρακολουθώ συνχρόνος τηλεόραση στο pc μιας και η γυναικα με πρίζει με τα διαφορα ελληνικα σιριαλ καθημερινά και τα μεσημεριανά που με κανουν να ξεράσω και δεν με αφήνει να δω ειδήσεις Τριανταφυλλόπουλο και champions leaque ρε παιδί μου!:whip:

Λοιπόν τα φώτα και τις εμπειρίες σας σας να μην πάρω καμια κακακια και τρεχω μετα.

1ον Δεν θελω εξωτερική, αλλα pci

2ον Θελω να δείχνει preview πολλών καναλιων ταυτόχρονα

3ον Να έχει οσο το δυνατών υψηλότερη ανάλυση

4ον Αυτο που γραφουν μερικές HDTV ειναι 1080p? αλλα πρεπει να υποστηρίζει και το κανάλι λογικά ε?

5ον Να είναι και φθηνη το πολυ 50.:)

6ον δεν ξερω αμα παιζει ρολο αλλα να προσθέσω οτι εχω 24'' οθόνη με HDMI.

7ον Ειμαι σε νησί και τα κανάλια που πιάνω εδω ειναι το πολύ 7!!! τα κλασικά! λετε να παρω καμια με δορυφορικό σήμα και να βάλω πιάτο? Θα πιάνω Mega,ant1 κτλ ειναι στα free to air αυτα? κατευθείαν ψηφιακά? Επιπλέον απο το πιατο στην καρτα το σήμα θα ερχεται ασύρματα ή πρεπει να συνδέσω το πιάτο στην κεραια και τα καλώδια του σπιτιού?

εχω δει αυτην

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808039

:help:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Αυτη που έχεις δει πιάνει μόνο ψηφιακά κανάλια(δηλαδη τα 3 ψηφιακα τις ΕΡΤ) και τιποτα άλλο.

Θέλεις μια Hybrid καρτα που να πιάνει και αναλογικα και ψηφιακα.

Τώρα για δορυφορική που ρώτησες ολα τα ελληνικά κανάλια ειναι στο πακέτο της Nova και δεν είναι ελεύθερα. Τα ελεύθερα και καλά είναι λίγα και ξένα(Cnn, Al jaheira, BBC)

Τωρα για 50 δεν έχεις και πολλές επιλογές. Προτείνω να το ανεβάσεις λίγο.

Προτείνω αυτή

http://www.msystems.gr/v_products.asp?v_Cat=2420&v_Item=3543

και ενναλακτικά αυτή

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808045

Link to comment
Share on other sites

Thanks george1551 αλλα δεν θέλω USB! ;)

Τελικά ρε παιδια αφού όλα και όλα τα καναλια που θα πιάνω είναι 7(Mega,ANT1,ERT1,NET,ALTER,STAR kai ALFA) μήπως είναι καλύτερα να πάρω την πιο φθηνή που υπάρχει?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενδιαφέρει το ραδιόφωνο, η ψηφιακή τηλεόραση, η εγγραφή προγράμματος, η extra θύρα firewire ,η 3ετής εγγύηση, και το καλό συνοδευτικό πρόγραμμα θα έλεγα να πάρεις την φθηνότερη

Απλα πρότεινα την Leadtek(εχω το αναλογικο μοντελό) γιατι την έχουν πολυ απο εδω μέσα και είναι ευχαριστημένοι. Σαφώς υπάρχουν και καλύτερες αλλές και χειρότερες.

Αυτο τον καιρό ψαχνω το καινούργιο μοντέλο να αγοράσω αλλα δεν μπορώ να το βρω πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

ραδιοφωνο οχι δεν με ενδιαφερει και εδω που ειμαι δεν πιανουμε σταθμους ετσι και αλλιως,η εγγραφή προγράμματος και η firewire επίσης δεν με ενδιαφέρει.

Τωρα για την ψηφιακή τηλεόραση για τα καναλια της ερτ λες?

Απο την αλλη φυσικα και με ενδιαφερει το συνοδευτικό πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ενδιαφερόμουν κι εγώ για αγορά νέας υβριδικής κάρτας τηλεόρασης και μάλλον είμαι μεταξύ των εξής δύο:

- AVerTV Duo Hybrid PCI-E

Με δύο υβριδικούς δέκτες τηλεόρασης...

- WinFast PxDVR3200 H

Μονή υβριδική λύση...πλεονέκτημα o hardware κωδικοποιητής καθώς και ο silicon αναλογικός δέκτης που μάλλον είναι πιο ευαίσθητος-έχει καλύτερη λήψη...

Και για τις δύο λύσεις δεν έχω καταλάβει πώς μεταδίδουν τον ήχο αναλογικής πηγής στην μητρική...αν χρειάζεται εξωτερικό ή εσωτερικό καλώδιο...

Ποιά θα προτείνατε από τις δύο;

Link to comment
Share on other sites

- WinFast PxDVR3200 H

Μονή υβριδική λύση...πλεονέκτημα o hardware κωδικοποιητής καθώς και ο silicon αναλογικός δέκτης που μάλλον είναι πιο ευαίσθητος-έχει καλύτερη λήψη...

Είναι το επόμενο μοντέλο(απο αυτό που πρότεινα πιο πάνω) της Leadtek. Την έχω βάλει και 'γω στο μάτι από το Ιανουάριο που ήρθε στην Ελλάδα. Ήθελα να αγοράσω την απλή pci εκδοχή αλλά η αντιπροσωπεία δε έχει σκοπό να την φέρει Περιμένω να κάνω αναβάθμιση αυτό το καλοκαίρι και να πάω σε pci-e.

Υπάρχει εδώ:

http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=13935

Link to comment
Share on other sites

Στο mgmanager δεν υπάρχει άμεσα διαθέσιμο...

Μπορείς να το βρεις στο Hardshop & Acornshop..

με μπερδεύει λίγο το γεγονός ότι δεν αναφέρει τόσο ακριβή τεχνικά χαρακτηριστικά η ιστοσελίδα της Avermedia για το προϊόν της σε σχέση με της Leadtek...

Η διαφορά στην τιμή θα είναι μικρή...αλλά δεν ξέρω πώς να σταθμίσω τα χαρακτηριστικά του κάθε μοντέλου...

Για την Leadtek έχω ακούσει γενικά πολύ καλά λόγια τις κάρτες της καθώς και για το λογισμικό της, έχει και hardware encoder (αν και με τα σημερινά συστήματα δεν ξέρω πόσο αξία έχει), προσωπικά έχω πολύ καλή εμπειρία από εξωτερική αναλογική Avermedia, αλλά δεν ξέρω και πολλά για το λογισμικό της...

Το καλό της τελευταίας είναι ότι έχοντας δύο υβριδικούς δέκτες με δυνατότητα PIP στον καθένα, μπορείς (αν και πρακτικά είναι λίγο άχρηστο) να παρακολουθείς μαζί έως και 4 κανάλια διαφορετικά ταυτόχρονα αλλά και να γράφεις ταυτόχρονα δύο διαφορετικές εκπομπές (που έχει περισσότερη αξία), πχ από δύο διαφορετικά ψηφιακά ή αναλογικά κανάλια ή ένα ψηφιακό κι ένα αναλογικό (και να παρακολουθείς κάτι άλλο ταυτόχρονα)...

Για πέτε, για πέτε...

Βασικά βιάζει λίγο, γιατί καίγομαι να γράψω τους αγώνες τένις του Roland Garros :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν κρατήθηκα...

Ήταν διαθέσιμη η Avermedia στο Πλαίσιο και την τσίμπησα...

Έχω όμως πρόβλημα...εγκαθιστώντας την στην pcie θύρα, παρατήρησα ότι στην θέση πλήρους και καλής εφαρμογής της κάρτας, η λάμα ασφάλισής της έχει μια απόσταση μερικών χιλιοστών από την οριζόντια επιφάνεια του κουτιού, ώστε αν βιδωθεί, ανασηκώνεται λίγο από την θέση της και δεν κάνει καλή επαφή...

Με έβαλε σε σκέψεις όταν το είδα, παρόλαυτά δοκίμασα να εγκαταστήσω τη κάρτα μ' αυτό τον τρόπο...κι ενώ προς στιγμιαίαν ανακουφιση, την αναγνώρισε κανονικά το λειτουργικό και εγκαταστάθηκε το λογισμικό της, δεν έχω καθόλου εικόνα ούτε από αναλογική ούτε από ψηφιακή τηλεόραση...

στην ψηφιακή λειτουργία μάλιστα δεν βρίσκει κανένα κανάλι με το συνοδευτικό λογισμικό...βρήκε με το progdvb, αλλά δεν φαίνεται τίποτα στην οθόνη...

Υποθέτω πως φταίει αυτό που παρατήρησα αρχικά...Πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω; Έχετε καμιά ιδέα;

ιδού κι η φωτό

post-230-1416073520,775_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια κάρτα εδώ και 4 μήνες και δουλεύει ok από την πρώτη στιγμή. Γενικά ευχαριστημένος αλλά έχω τις εξής παρατηρήσεις:

1) Η κάρτα έχει δύο κυκλώματα δέκτη και για να κάνει τα κόλπα με το Pic in Pic και τις διπλές εγγραφές θέλει δύο καλώδια κεραίας.

2) Στο boot τρέχει ένα προγραμματάκι που πρακτικά κάνει ορατή την κάρτα στην εφαρμογή TV που συνοδεύει την κάρτα. Μερικές φόρες (1 στις 15 ας πούμε, μπορεί και πιό σπάνια) μετά από boot κι ενώ το πρόγραμμα αυτό έχει τρέξει, δεν έχει εντοπίσει την κάρτα και όταν πας να τρέξεις την softTV σου λέει "δεν βρίσκω την κάρτα". Χρειάζεται cold reboot για να τη δει.

3) Στο ράδιο, η εφαρμογή (που τα κάνει όλα) δε με αφήνει να ονομάσω τους σταθμούς όπως θέλω. Αντε τώρα να καταλάβω ποιός είναι ο 93.8..... Το κουφό είναι ότι στα κανάλια της TV με άφησε και τα ονόμασα. Και τα δύο (radio, tv) τα έψαξε και τα βρήκε μόνη της χωρίς προβλήματα.

4) Η εφαρμογή που τα κάνει όλα, όταν είναι σε ΤV mode, μόλις περάσεις το ποντίκι από πάνω βγάζει ένα header που τρώει 1 ποντο εικόνα από πάνω (και κρύβει το logo του καναλιού (aaarrrrrgggggggggggghhh!!!) ) και ένα toolbar κάτω αριστερά που τρώει άλλο ένα cm εικόνας. Βέβαια μετά από μερικά sec φεύγουν και τα δύο, αλλά είναι σπαστικό να πας να αλλάξεις κανάλι και να μην φαίνεται το logo να δεις τι έβαλες. Βέβαια αν είσαι σε μεγάλο παράθυρο φαίνονται οκ αλλά συνήθως την soft-TV τη θες για τη γωνία, σε μικρό παράθυρο.

5) Το παράθυρο της TV είναι μόνιμα σε διαστάσεις wide-screen. Σαν αποτέλεσμα, μόνο με το sky γεμίζει όλο. Στα υπόλοιπα εριστερά και δεξιά έχει μαύρο κενό που απλά πιάνει χώρο.

Κατα τ'άλλα ευχαριστημένος. Ωραίο telecontrol (αν και δεν το χρησιμοποιώ), καλή και η εικόνα, αρκετά καλύτερη στα ψηφιακά της ΕΡΤ αλλά πρέπει να αλλάξεις TV source από το menu για να βγάλει τη λίστα των ψηφιακών (2 κλικ μπελάς) και βαριέμαι να το κανώ, άρα bye bye ψηφιακά) όχι ότι χάνω τίποτε...

Γενικώς, το hardware καλό, το software θα το προτιμούσα λιγότερο φανταχτερό και περισσοτερο ουσιαστικό (βλ. τα προβληματάκια παραπάνω).

Link to comment
Share on other sites

Για το λογισμικό, νομίζω πως μπορείς να κατεβάσεις το AverTV 6 που θα το βρείς στη λίστα μιας άλλης κάρτας, πχ της νεώτερης Hybrid Pcie Speedy (ή κάπως έτσι)...

Δεν το έχω εγκαταστήσει, γιατί λόγω του προαναφερθέντος προβλήματος, έτσι κι αλλιώς δεν έχω εικόνα...όμως κάπου διάβασα ότι είναι καλύτερο...

Σε σένα δεν παρατηρήθηκε αυτό το περίεργο φαινόμενο που ανέφερα παραπάνω ε;

Όταν εγκαθιστάς την κάρτα, η λάμα της έρχεται απολύτως παράλληλα ή υπό γωνία στο κουτί όπως η δικιά μου παραπάνω;

(οπότε σπρώχνοντας την κορυφή της λάμας αριστερά, ώστε να ευθυγραμμιστεί με την υποδοχή βίδας για την ασφάλιση της θέσης της κάρτας, να ανασηκώνεται ελαφρώς...)

Τι έκδοση λογισμικό έχεις? Ρωτάω μήπως κι εγινε κανένα update.

Την έκδοση 1.60, δεν έχει βγεί νεώτερη...(παρά μόνο για ρωσικά)

Link to comment
Share on other sites

Την 1.6 έχω κι εγώ.

Η κάρτα δεν θυμάμαι να μην καθόταν καλά. Βασικά δες στο slot στη μητρική αν έχει μπει ομοιόμορφα σε όλο της το μήκος. Τώρα και λίγο να μη φτάνει το λαμάκι δεν είναι ζήτημα. Θα το φέρει η βίδα, ή στράβωσέ το με το χέρι. Το βασικό είναι να πατήσει καλά η κάρτα και στο βίδωμα να μην την στρετσάρεις από το σφίξιμο.

Λες δεν έχεις εικόνα, αλλά νομίζω σε αυτό φταίει που δεν έχεις εγκαταστήσει το λογισμικό. Χωρίς τον driver δεν πρόκειται να παίξει. Έβαλες τον driver ?

Link to comment
Share on other sites

Ποιός είπε ότι δεν εγκατέστησα το λογισμικό;;

Με έβαλε σε σκέψεις όταν το είδα, παρόλαυτά δοκίμασα να εγκαταστήσω τη κάρτα μ' αυτό τον τρόπο...κι ενώ προς στιγμιαίαν ανακουφιση, την αναγνώρισε κανονικά το λειτουργικό και εγκαταστάθηκε το λογισμικό της,

Αυτό

Για το λογισμικό, νομίζω πως μπορείς να κατεβάσεις το AverTV 6 που θα το βρείς στη λίστα μιας άλλης κάρτας, πχ της νεώτερης Hybrid Pcie Speedy (ή κάπως έτσι)...

Δεν το έχω εγκαταστήσει, γιατί λόγω του προαναφερθέντος προβλήματος, έτσι κι αλλιώς δεν έχω εικόνα...

αφορούσε το λογισμικό avertv που δεν προσφέρεται με όλες τις κάρτες...

το πρόβλημα είναι ότι όταν κάθεται καλά η κάρτα, η λάμα βρίσκεται στην θέση που βλέπεις στην εικόνα...

Το μηκος της κάρτας ή για την ακρίβεια, το μήκος των ακροδεκτών της (όπως και σ' όλες τις pcie κάρτες) είναι πολύ μικρό...

Ακολούθως, σπρώχνοντας γι αυτά τα λίγα χιλιοστά την κάρτα αριστερά, ώστε να ευθυγραμμιστεί με την υποδοχή της βίδας για την ασφάλισή της στο κουτί, ανασηκώνεται αρκετά από την θύρα (στην συμμετρικά αντίθετή της θέση δλδ - πίεση επάνω αριστερά στο λαμάκι > μετακίνηση κάτω δεξιά στους ακροδέκτες), ώστε να μην παίζει σωστά...

Να στραβώσω το λαμάκι, μάλλον αποκλείεται...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το πρόβλημα είναι στο πάτημα της μητρικής? Μήπως στο κουτί? Άλλες κάρτες (VGA) πατάνε OK?

Α!!! Το κάτω μέρος της λάμας το είδες? ΔΕΝ πρέπει να πατάει στη mobo. Πρέπει να φεύγει στο πλάι, να κατεβαίνει πιο κάτω από τη mobo. Έτσι γίνεται με όλες τις κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.