Jump to content



Αγορα TV Tuner


Arxagelos

Recommended Posts

........μόνο το cold reboot δεν καταλαβαίνω. Εννοείς να το σβήσω/ανάψω από το on/off;

NAI! Aυτό λέγεται cold reboot (σε αντίθεση με το reset)

Πιστεύω οτι έχει να κάνει με ασυμβατότητα των οδηγών με το sp1 των vista.

Εγώ είμαι σε XP.

BTW, με είχε ξεχάσει αρκετές μέρες αλλά το έκανε χτες και σήμερα. Anyway, δεν θα τρελλαθώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply
1. Ποιά θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε ως πιο "ελαφριά"; Θα μπει σε έναν Pentium dual core 2220 με 1GB DDR2 533. Αν κατάλαβα καλά δλδ, η Leadtek έχει hardware decoder δικό της. Με την avermedia τι παίζει;

6% CPU χρήση με το σύστημα της υπογραφής

2. Με τα τηλεχειριστήρια αυτών μπορώ (και ίσως με τη βοήθεια τρίτου προγράμματος) να χειρίζομαι γενικά το pc;

Υπάρχει προγραμματιζόμενο κουμπί sleep στο remote μέσω του οποίου μπορείς να κλίσεις την TV ή το PC (μεταξύ άλλων)

4. Μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτές μέσω των WinXP media center ή κάποιου τρίτου προγράμματος που να δίνει παρόμοιο Interface;

den 3erei kardia mou :upside:

3. Μπορεί κάποιος να βάλει ένα screenshot με εικόνα αναλογικού καναλιού; Αν και κάποιος είπε οτι η avermedia έχει εξαιρετικό σήμα...

Βάζω μερικά shots αν και αδικούν λίγο την εικόνα που είναι πιό καθαρή (τα shots βγαίνουν σε wide παρόλλο που το κανάλι παίζει σε 4:3 - εκτός από το ΣΚΑΙ που έιναι 16:9).

post-5804-1416073550,9835_thumb.jpg

post-5804-1416073551,1995_thumb.jpg

post-5804-1416073551,521_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ το οτι μπορείς να ανοιγοκλείσεις το πήρα πρέφα κι εγώ :p. Το θέμα είναι αν μπορείς να ελέγξεις όλο το pc σε περιβάλλον media center με αυτό. Για ένα άλλο σχετικό προγραμματάκι (που σου κάνει τα windows σε στυλ media center) είχα βρει νομίζω κάτι σχετικό... :)

Όσο για τα screenshot, αν και μικρού μεγέθους νομίζω οτι βλέπω κάτι αρκετά ικανοποιητικό. :)

Link to comment
Share on other sites

Oσο για τα screenshot, αν και μικρού μεγέθους νομίζω οτι βλέπω κάτι αρκετά ικανοποιητικό. :)

Αυτό πρέπει να είναι το φυσικό μέγεθος! Η αναλογική τηλεόραση έχει ανάλυση 720x480 αν δεν κάνω λάθος. Όταν το πας full screen σε οθόνη με μεγάλη ανάλυση κάνει interpolation.

Link to comment
Share on other sites

Τέσπα, την πήρα την καρτούλα και τα υπόλοιπα που χρειαζόμουν για το htpc. Θα αργήσω όμως να πω εντυπώσεις γιατί έχω μάλλον κάποιο πρόβλημα ασυμβατότητας στο βασικό hardware...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αλλες εκτος της Leadtek που να γραφουν οτι παιζουν ΚΑΙ σε βιστα; (PCI/PCIe)

Μια παλια Lifeview PCI που ειχα επαιζε κανονικα παντως.

Κανενα προγραμμα που να ειναι εντελως απροβληματιστο;

Link to comment
Share on other sites

Και με cold reboot τα ίδια.Έχω βαρεθεί πια με αυτό το θέμα.Θα την πάω πίσω κι αυτήν και θα πάρω μια εξωτερική ή καμιά κάρτα ήχου και να πάει να γα...θεί η τηλεόραση στο pc.

Σταμάτησε να απαντάει και η avermedia...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω απενεργοποιημένες θύρες.Μόλις την βάλλω πάνω σε οποιαδήποτε pci-e την αναγνωρίζει και κατεβάζει και τον οδηγό από microsoft.Το Media center όμως ή δεν την αναγνωρίζει όταν πάω να το ανοίξω ή κρασάρει.

Link to comment
Share on other sites

Ποιον οδηγό από Microsoft...???? Δεν έβαλες τους οδηγούς της κάρτας? Και δεν κατάλαβα, το πρόβλημα είναι ότι δεν παίζει καθόλου ή ότι δεν τη βλέπει το Media Center? Για ποιο Media Center μιλάμε? της Aver ή της MS? Λίγο μπερδεway μας τα λες....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δουλέψει καθόλου vista;Αν έχεις,τότε θα δείς οτι όταν προσθέτεις ένα νέο κoμμάτι hardware τότε το λειτουργικό κατεβάζει οδηγούς αυτόματα από την ίδια τη ms.Και εννοείται οτι μιλάμε για το mc της avermedia.Το wmc επίσης δεν πάει καλά με την κάρτα και πότε πότε πετάει bsod.

Link to comment
Share on other sites

Aπό vista δεν ξέρω - δηλαδή πώς γίνεται τώρα? H Aver δίνει τους drivers στην MS και όταν βάζεις νέο hardware παίρνεις drivers από MS? Και όλοι αυτοί οι drivers που έχουν οι διάφορες εταιρίες hardware στα site τους για Vista τι ρόλο παίζουν?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό συμβαίνει αλλά κατεβάζει μόνο τον driver για να αναγνωρίσει και να ενεργοποιήσει το λειτουργικό το hardware που τοποθετείς.Αλλά όχι και το software.Ας πούμε οτι εγώ ήθελα να χρησιμοποιήσω μόνο το wmc.Δεν θα χρειαζόμουν και τον driver για λειτουργίσει η κάρτα;Ε αυτό ακριβώς κάνουν αυτόματα τα vista.

Και στα xp γινόταν αυτό αλλά τώρα μάλλον υπάρχει πολύ μεγαλύτερη βάση δεδομένων για να ξεπερνιούνται πιο γρήγορα προβλήματα ασυμβατοτήτων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα δοκίμαζα τους drivers της εταιρίας. Ποτέ δεν βρήκα φρεσκότερο driver στη Microsoft απ'ότι στο site της εκάστοτε εταιρίας.

τα έχω δοκιμάσει όλα ρε φιλαράκι.τον driver της avermedia δίνει και η ms χωρίς το media center εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.