Jump to content



Overclocking E6750 σε Lanparty P45-T2RS


Recommended Posts

λοιπόν μάγκες.

καταρχάς είμαι νέος στο φόρουμ και εύχομαι να μην ζητάω πολλά σαν νέος:smile043::smile043::smile043:.

έχω το σύστημα

C2D E6750 + FREEZER 7 PRO rev.2

GEIL PC2-6400 2GB x2

Connect3D HD4890 1GB DDR5 + TWINTURBO PRO

ENERMAX ECO80+ 500W 80-86% Efficiency

Lanparty P45-T2RS

εικόνα απο τον υπολογιστή

τα είχα αυτά σε μια άλλη μητρική ASUS (δεν θυμάμαι ακριβός μοντέλο) και τον επεξεργαστή τον είχα πάει στα 3.72 και ήταν όλα stable.

(ανέβαινε και άλλο απλά το vDROOP με χάλαγε:sauer004::sauer004:)

μετά απο καιρό διάβασα αρκετά για τα lanparty και το oc που μπορεί να κάνει και πείρα αυτήν που έχω:smile002:.

με αυτήν την μητρική πανω απο τα 3.2 δεν κατάφερα να το πάω γιατί έχει αρκετές ρυθμίσεις και δεν καταλαβαίνω και πολλά απο αυτά:058::058:.

μόλις ανεβάζω ρεύμα κατή πάει να κάνει αλλά έστω πάντα κάπου crashάρη:erschreckt003:.

μπορεί να αργήσω να απαντήσω γιατί θα είμαι μάθημα. το βράδυ σίγουρα μέσα θα είμαι.

και πάλη ευχαριστώ:hut016::hut016:

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον φιλο.

Δεν ηξερες δε ρωταγες... Oι Dfi ειναι πολυυυυυυ μεγαλη ιστορια.

Θα αφησω καποιον που την εχει ακομη πανω στο συστημα του να μιλησει.

Αλλιως θα χρειαστω screenshots απο το Bios γιατι δεν θυμαμαι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

ήξερα ότι είναι πολύ δύσκολα σε θέματα ρυθμίσεων απλά δεν φανταζόμουν ότι θα είναι και τόσο πολύ.

άμα την έχει κάποιος θα ήθελα να με βοηθείση αλλιώς θα ανεβάσω εικόνες

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειχε DFI να του πει εκεινα τα κολπα ..ε Sakis,johnys,mauros??:p

Ξερω οτι φοβαστε να ξεσκωνισεται το παρελθον..αλλα πρεπει να του απαντησει καποιος :p

:037::037::037:

ναι ρε παιδιά κανένας για βοήθεια?

μου την έχει βιδώσει αυτό το πράγμα που έχω τέτοια μητρική και να μην μπορώ να την κάνω τίποτα:smile031::smile031:

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειχε DFI να του πει εκεινα τα κολπα ..ε Sakis,johnys,mauros??:p

Ξερω οτι φοβαστε να ξεσκωνισεται το παρελθον..αλλα πρεπει να του απαντησει καποιος :p

Την χ48 είχα και με έσκασε. η p45 για 500+ fsb θέλει πείραγμα στο vref. κάτι σε 23 23 2Α θυμάμαι.

Τα cpu clock sqew 200 /0 , κάτω ο multi και tα ρεύματα και ανεβαίνεις fsb. Τα gtl ref 63 όλα ή 63 63 67.

Καλή τύχη :p

@GV ποστάρεις που ποστάρεις, πες και εσύ τίποτα στο παιδί :p

Link to comment
Share on other sites

Την χ48 είχα και με έσκασε. η p45 για 500+ fsb θέλει πείραγμα στο vref. κάτι σε 23 23 2Α θυμάμαι.

Τα cpu clock sqew 200 /0 , κάτω ο multi και tα ρεύματα και ανεβαίνεις fsb. Τα gtl ref 63 όλα ή 63 63 67.

Καλή τύχη :p

@GV ποστάρεις που ποστάρεις, πες και εσύ τίποτα στο παιδί :p

οπα οπα, σιγά σιγά.:alien014::alien014::alien014::alien014:

δεν είμαι και exper να ξέρω τα πάντα.:sauer009::sauer009::sauer009:

σιγά σιγά άμα μου τα πεις θα χερόμουν καλλίτερα ::huepfend011::huepfend011::huepfend011:

Link to comment
Share on other sites

οπα οπα, σιγά σιγά.:alien014::alien014::alien014::alien014:

δεν είμαι και exper να ξέρω τα πάντα.:sauer009::sauer009::sauer009:

σιγά σιγά άμα μου τα πεις θα χερόμουν καλλίτερα ::huepfend011::huepfend011::huepfend011:

Φιλε για να κλοκαρεις αυτην την μητρικη πρεπει να εισαι Expert. Πώς και έτσι την αγόρασες και όχι καποια άλλη ;

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε καμια ρύθμιση απο εδω.

http://www.ocxtreme.org/forumenus/showthread.php?t=4190

Ψαχνω να βρω ακριβως τι πρεπει να κανεις.

το δοκίμασα φίλε μου αλλά τίποτα.

μου πετάει επανεκκίνηση στην φάση που φορτώνει το λογιστικό.

απλά τησ μνήμες δεν πείραξα, εγώ θέλω να ξέρω που είναι το πρόβλημα. να ξέρω πιο part φταίει για αυτό που μου κάνει

---------- Post added at 01:09 ---------- Previous post was at 01:08 ----------

Φιλε για να κλοκαρεις αυτην την μητρικη πρεπει να εισαι Expert. Πώς και έτσι την αγόρασες και όχι καποια άλλη ;

έτυχε να έχω μια asus που το πήγα στα 3,72 σε 5 λεπτά και ήταν όλα stable, απλά έκανε θόρυβο ένας πυκνωτής και βρήκα σε ευκαιρία αυτήν και είπα να την αγοράσω μιας και άκουσα τόσα για αυτήν αλλα.....

Link to comment
Share on other sites

σιγα μην πάρω απο πλαίσιο τίποτα. ακόμα και καινούρια δεν παίρνω απο εκεί. την πείρα απο ένα παλικάρι απο θεσσ.

πολύ προσεγμένη μητρική και την πείρα στα 25 ευρό.

---------- Post added at 01:22 ---------- Previous post was at 01:20 ----------

το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να την κάνω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τσεκαρε και οτι φορας το τελευταιο bios.

Νομιζω παντως οτι το προβλημα ειναι οτι εχεις τα settings των μνημων στo auto. Συνηθως οι Dfi σφιγγουν τα subtimmings στο auto περισσοτερο απο οτι αλλες μητρικες οποτε ειναι πιθανο για αυτο να μην μπορεις να ανεβεις. Ποιες Geil ακριβως εχεις? Δοκιμασε επισης cpu skew 300/300.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.