Jump to content



Το ρολόι του PC τρέχει!


n1ck0s

Recommended Posts

Στο κατεβαστήρι παρατήρησα το εξής. Έβλεπα λάθος την ώρα αρκετές φορές και υπέθετα πως κάτι πάιζει με το internet time server.

Έλα όμως που δεν είναι αυτό! Απλά το PC μου μετράει γρηγορότερα την ώρα! Έχει μάλιστα πολύ πλάκα να βλέπεις την βελόνα του δευτερολέπτων στα Date & Time settings των XP. Είναι on steroids κανονικά.

1) Που μπορώ να καταχωρήσω το παγκόσμιο αυτό ρεκόρ overclocking... του clock?

2) Και κάτι πιο σοβαρό... μήπως είναι σημάδι ότι το PC μου αφήνει τα εγκόσμια σύντομα; Έχω αρχήσει και αγχώνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mech5107

CR2032 την ζητάς

Δεν είναι απαραίτητα CR2032, μπορεί να είναι και άλλος τύπος ;)

Πάντα παίρνουμε τον ίδιο κωδικό με της mobo.

Τώρα όσο για το ρολόι.. μπαταρία δεν πιστεύω, σε BIOS πως μετράει το ρολόι;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 23:08]

Δεν είναι απαραίτητα CR2032, μπορεί να είναι και άλλος τύπος ;)

Πάντα παίρνουμε τον ίδιο κωδικό με της mobo.

Τώρα όσο για το ρολόι.. μπαταρία δεν πιστεύω, σε BIOS πως μετράει το ρολόι;

Όσες έχουν περάσει από τα χέρια μου CR2032 είχαν....:o

Βέβαια δίκιο έχεις που λες ότι έχει ήδη πάνω, για σιγουριά...:p

Πάντως συμφωνώ και εγώ ότι δεν παίζει να είναι η μπαταρία, γιατί στα win και 0volt να έχει δεν το νοιάζει...

Αν στο bios μετράει σωστά, τότε μάλλον για κάνα ιοιδές το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mech5107 [Χθες, στις 23:05]

Πολυμέτρησέ την...

Παντού έχει, μαγαζιά με ηλεκτρονικά, Γερμανός, μαγαζιά με ρολόγια, εξειδικευμένα με μπαταρίες...είναι εύκολο να βρεις...

CR2032 την ζητάς

Οχι στον γερμανο... Εκανα εγω αυτο το λαθος... περναγα και μπηκα να παρω μια... μου δινει μια GP (η φτηνη εταιρια που φερνει και το πλαισιο). Του λεω καμια καλυτερη μαρκα δεν εχεις?... Δεν ειχε και την πηρα... 2.5 εθρο την πληρωσα. Επειδι μου φαωηκαν πολλα για μια μπαταριουλα ( δεν ειναι τα λεφτα το θεμα, αλλα το γαμωτο της ιστοριας) κοιταξα στο e-shop. ειχε 3.5 ευρω το πακετο των 5. Δεν πανε χαμενες, εγω πχ θα εδινα και στον κολλητο μου που εχει μεινει και δεν εχει αξιωθει να παει να παρει... Απλα ειναι το γαμωτο...

Link to comment
Share on other sites

Πολύμετρο δεν έχω... έκανα όμως ένα cmos reset, το άφησα κάμποση ώρα σβηστό και μοιάζει να έχει συνέλθει. Ίδωμεν...

Θα ρίξω και τα μούτρα μου να πάω eshop για μπαταριούλες αν χρειαστεί. Ακούγεται παράδοξο να φταίει η μπαταρία και να τρέχει μπροστά το ρολόι, αλλά είναι η μόνη πειστική εξήγηση που βρήκα στο γούγλη.

Ή αυτό ή το PC μου έπεσε σε σκουληκότρυπα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.