Jump to content



Εντελως αθορυβο pc.


minus

Recommended Posts

Ξερω οτι υπαρχουν ειδικες κατηγοριες για τα διαφορα συστηματα ψυξης κλπ.

Αλλα θελω μια συνολικη προταση για αθορυβο pc γι αυτο ποσταρω εδω.

Επειδη τελικα καταλαβα, οτι το θεμα 'αθορυβο pc' ειναι συνθετο γιατι:

- αγοραζεις τροφοδοτικα που υποτιθεται ειναι αθορυβα και δεν ειναι

- ανεμιστηρακια cpu επισης...

- και γενικοτερα η ησυχια ειναι κατι που θελει συνολικό 'δεσιμο', κατι σαν να λεμε θελω αυτοκινητο χωρίς τριγμους,

θελω να μου πειτε, για μενα που δεν εχω τον χρονο αλλα και την διαθεση να εμπλακω σε χιλιες μυριες τεχνικες λεπτομερειες και να την ξαναπατησω (αγοραζα μεχρι τωρα parts που υποτιθεται ηταν αθορυβα αλλα μια απο τα ιδια, δεν κερδισα τιποτε-εχασα και τα χρηματα μου), θελω να με καθοδηγησετε, επακριβως και με γνωμονα την αγορα ενος αθορυβο pc.

Χωρις να θελω να χαλασα τα πολλα λεφτα, θελω να δωσω και κατι παραπανω, αλλα να ειναι ΑΘΟΡΥΒΟ στην κυριολεξια.

Να μπαινεις στο δωματιο και να μην καταλαβαινεις αν υπαρχει pc.

Μπορω να το εχω αυτο χωρις μπλεξιματα, χασουρες?

Να παω σε ενα καλο κομπιουτεραδικο στη στουρναρη (πχ, hac shop? λεμε τωρα, τυχαια αναφερω) και να τους πω, παιδια θελω εντελως αθουρβο pc, τι μου προτεινετε?

Εσεις πως θα με προσανατολιζατε?

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που θα σου προτινω ειναι οτι αν παρεις ανεμηστηρες ειτε 120,ειτε 80,να παρεις απο τις καινουργιες σειρες της AC πραγματικα αθορυβοι σε σχεση με τους κοινους...

Link to comment
Share on other sites

Το νερο ειναι μονο για cpu? Με το θεμα τροφοδοτικου ομως?

Ανεμιστηρες ac, ποιοι ειναι? Μαρκα?

Οπως και να χει θελω να ξερω τι να προτεινω και να καταλαβαινω τι θα μου λενε για να το κανουμε αθορυβο, αλλα επειδη εχω δεινοπαθησει, δεν προκειται να καθισω να το χτισω μονος μου κομματι κομματι.

Θελω να το ζητησω ως αθορυβο, να προτεινουν, να προτεινω κι εγω συμφωνα με οσα θα μου πειτε, και να το παρω ολο το κουτι ολοκληρωμενο.

Για να εχω απαιτησεις, και να ζητησω εξηγησεις αν κανει θορυβο.

Γιατι αν δεν το κανω ετσι, φανταζομαι ο ενας θα ριχνει το μπαλακι του θορυβου στον αλλον(φταει το αλλο, δεν το εκανα εγω κλπ)

Οχι, θα το φτιαξει ολο το κουτι ενας. Θα το δοκιμασω πριν το αγορασω, με αυτη τη συμφωνια, και αν κανει θορυβο, δεν το αγοραζω.

Αρκετα με τις κοροιδιες τους.

Για πειτε.

Link to comment
Share on other sites

Define θόρυβος please.

Γιατί αν είναι να το έχεις κάτω από το μαξιλάρι και να σε ενοχλεί το κάθε τζιζ δεν κάνουμε δουλειά :p

Επίσης, χρήση και budget. Λύσεις υπάρχουν πολλές, ανάλογα τα μέτρα και τα γούστα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από minus [Σήμερα, στις 21:08]

Το νερο ειναι μονο για cpu? Με το θεμα τροφοδοτικου ομως?

είχα διαβάσει στο συγκεκριμένο forum για τροφοδοτικό με υποδοχή υδρόψυξης

Link to comment
Share on other sites

vga με παθητικη ψυξη.

scythe infinity ψυκτρα με 12αρη ανεμιστηρα τον ρυθμιζεις στις 700 στροφες δεν ακουγεται τιποτα.αν εχεις core duo σε μικρη συχνοτητα πχ 2.13 δεν χρειαζεται ο ανεμιστηρας ειδικα τον χειμωνα.

τροφοδοτικο fanles αλλα ειναι ακριβα.

το μονο κακο ειναι οτι 8α σου ακουγονται οι σκληροι δισκοι αρα πρεπει να ηχομωνοσεις καλα το κουτι.

αυτα:)

Link to comment
Share on other sites

Το PC της υπογραφής με 4χ12άρια ανεμιστήρια ~ 1000 στροφές είναι οκ.

To Corsair είναι πολύ ησυχο, fanless κάρτα γραφικών και επίσης παίζει

ρόλο το κουτί. Κάποιο Lian - Li και Coolermaster επίσης θα μειώσουν το θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Ορισμος αθορυβου: εχετε δει καλο και ποιοτικο laptop? Ε, μονο αν το ζορισεις πολυ ισως αρχισεις να ακους κατι. Αλλιως δεν ακους απολυτως τιποτε! Ετσι το εννοω. Απολυτη ησυχια.

Budget: οχι απεριοριστο, το απολυτως επαρκες για να πετυχω το αθορυβο. Αν δηλαδη χρειαστει x ποσο για να ειναι αθορυβο, θα το δωσω, χωρις αυτο να σημαινει οτι ειμαι διατεθειμενος να αγορασω τα πιο ακριβα.

Συγκεντρωνω, οσα ειπαμε ως εδω:

Καταγραφη:

1.Τροφοδοτικο: fanless

2.Καρτα γραφικων: fanless

3.CPU: "scythe infinity ψυκτρα με 12αρη ανεμιστηρα τον ρυθμιζεις στις 700 στροφες δεν ακουγεται τιποτα."

4.Κουτι: Lian - Li και Coolermaster επίσης θα μειώσουν το θόρυβο.

Οποτε παω σε καταστημα και ζητω ολα τα ανωτερω.

Μονωση σκληρων? Τι να ζητησω?

Επισης αν εχετε προτασεις σε τροφοδοτικο fanless, καρτα γραφικων fanless, πειτε.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κοίτα λίγο εδώ:

http://www.checkmate.gr/products.php?cid=121

Το Passive συστηματάκι για την CPU κάτι φαίνεται να λέει. Και το κουτί που μπορείς να βάλεις μέσα το δίσκο, θα μονώσει τους ήχους ;)

Δεν τα έχω δοκιμάσει βέβαια, αλλά υποθέτω :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Βασικά κοίτα λίγο εδώ:

http://www.checkmate.gr/products.php?cid=121

Το Passive συστηματάκι για την CPU κάτι φαίνεται να λέει. Και το κουτί που μπορείς να βάλεις μέσα το δίσκο, θα μονώσει τους ήχους ;)

Δεν τα έχω δοκιμάσει βέβαια, αλλά υποθέτω :p

ok, φαινονται κι αυτα καλες επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Case:Lian LI v1100

CPU Cooler:Scythe ninja fanless

VGA: 8800gt Sparkle cooling pipe

PSU: Seasonic 550+

HDD: WD GreenPower 500gb/ Οποιοσδηποτε στις 5400rpm

Aν δεις το κουτακι θα προσεξεις οτι οι 2 12ριδες που εχει για να βγαζουν αερα θα ειναι ο ενας πανω απο την cpu σου και ο αλλος πανω απο την VGA.

Aπο θορυβο θα εχεις 20db απο psu 17-23db απο τα funs και ο σκληρος σου Idle: 19~20 / AAM: 19~20 / Seek: 21 dBA@1m. Δεν μπορω να κανω την προσθεση ουτε να βρω ποσο κοβει το κουτι. Παντος δεν νομιζω σαν συνολο να ακουγετε καν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από minus

Lied αυτο το συστηματακι το εχεις εσυ?

Γιατι ομως σκληρος 5400?

Γιατι ο σκληρος στο seak του ειναι απο τις ποιο θοριβωδεις συσκευες. Δεν το εχω το συστηματακι αυτο ακομα, σε 20-30 μερες να 'μαστε καλα θα το παρω. Βεβαια δεν ξερω καν αμα θα βαλω αυτο τον δισκο μεσα ή παρω καναν 16Gb Mtron πανω στην τρελα που θα ειναι καλητερα απο το να εχω raid 0 με 15κ rpm drives και 0 θορυβος.

H Ιδεα μου ηρθε απο εδω http://www.silentpcreview.com/article595-page1.html που χρησιμοποιησαν ενα P182 της Antec με σχεδον το ιδιο reversed στιλακι (Το τροφοδοτικο κατω). Μονο που συμφωνα με χρηστες του κουτιου αυτου λεγανε οτι βγαινει πολυς θοριβος απο την πανω τρυπα του ανεμιστηριου.

Οποτε οχι μονο η πανω τρυπα ηταν overkill αλλα και στην περιοχη της VGA για να ειχες καλο airflow θα επρεπε να βαλεις ενα συστημα ψυξης 2-σλοτ για να βγαζει τον αερα εξω.Στην περιπτωση που εμενε μεσα, πριν βγει θα συναντουσε την ψυκτρα του cpu με τα αναλογα αποτελεσματα.

Και τυχαια μια μερα πεφτω πανω σε αυτο το κουτακι. Lian Li V1100 Plus 2. Με το μομπο να μπαινει τελιως αναποδα, το τροφοδοτικο κατω, και 2 φανς 12" ακριβος πανω σε καρτα γραφικων(πλαι) και επεξεργαστη(πισω) να βγαζουν αερα. ( Μοβο μεσα στο λιαν λι)

Kαι ξεροντας οτι η ninja ειναι οτι πρεπει για pull διαταξη και δεν υπαρχει προβλημα με τα 3-5cm μακρια που θα ειναι το ανεμιστηρι λογο αποστασης των fins. (εδω αν και η Thermalright Ultra-120 eXtreme ειναι ανωτερη σαν ψυκτρα, τα κοντινα fins δεν θα επετρεπαν στον αερα να περασει χωρις μεγαλη πιεση και ο ανεμιστηρας θα κατεληγε να τραβαει περισοτερο αερα γυρο απο την ψυκτρα παρα μεσα απο αυτη.)

Oλα αυτα τα parts ειναι πολυ ωραια για να ειναι χωρια πιστευω :)

Link to comment
Share on other sites

για εντελως αθορυβο αν το εχεις διπλα απο το μαξιλαρι που ειπανε μια ειναι η λυση

http://www.7sevens.gr/HLEIGHT/HLEIGHTgr.htm

α μπορεις να το πας και σε αλλο δωματιο και να τραβηξεις καλωδια.θα χρειαστεις βεβαια αρκετο καλωδιο

και η υστατη λυση

http://youtube.com/watch?v=ZOgptvjwng8

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από stiffler [18-01-2008 00:24]

για εντελως αθορυβο αν το εχεις διπλα απο το μαξιλαρι που ειπανε μια ειναι η λυση

http://www.7sevens.gr/HLEIGHT/HLEIGHTgr.htm

α μπορεις να το πας και σε αλλο δωματιο και να τραβηξεις καλωδια.θα χρειαστεις βεβαια αρκετο καλωδιο

και η υστατη λυση

http://youtube.com/watch?v=ZOgptvjwng8

χεχε καλό αυτό με το ενυδρείο... :) Το νεράκι όμως πιστεύω οτι ειναι η καλύτερη λύση για αθόρυβο PC..

Link to comment
Share on other sites

φιλε minus δεν εχεις αναφερει το hardware που εχεις στη κατοχη σου. θα είναι τα παντα καινουργια? τι δουλειες θα τρεχεις στο pc? αν ειναι για γραφειο τα συστηματα της VIA το C7,eden και το καινουριο στα 2Ghz ειναι τελεια επιλογη αλλα οπως καταλαβιανεις αν δεν εχεις υψηλες απαιτησεις το hardware δεν ειναι υψηλων επιδοσεων αρα και ουτε υψηλων ενεργειακων απαιτησεων αρα και ουτε ηψηλων ενεργειακων εκλησεων οποτε η αναγκες ψηξης ειναι πιο περιορισμενες και αρα πιο ευκολο να διευθετυθουν....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.