Jump to content



Θερμοκρασία Μητρικής


Neneia

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πει ποια ειναι η φυσιολογική θερμοκρασία της μητρικής? Πήρα καινούρια μητρική πριν 2 μέρες κ η θερμοκρασία της ειναι 50!!! μου φάνηκε λίγο υψηλή... ελπίζω να κανω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι πολυ μεγαλη... Εγω με asus εχω συνηθως 42-44 .. Επειδη καθετε και η infinity απο πανω της γι αυτο ζεσταινετε λιγο..

Παντως οκ δεν εισαι και τελειως βρες το λογο που ανεβαζει...

Μηπως δεν εχει καλη ροη αερα το κουτακι σου?? Τσεκαρε λιγο μηπως κατι δεν παει καλα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι θέμα κουτιού. όλες οι άλλες θερμοκρασίες είναι μια χαρά. κ του επεξεργαστή είναι 38 που νομίζω ότι είναι καλό... αν μου έκαναν καμια μλκ στο e-shop θα τους φυτέψω ζωντανούς...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν κατι στην ροη ειναι λαθος ακομα και με ανεμιστηρες τοτε θα ανεβαζει θερμοκρασιες ετσι κ αλλιως.

Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα της μητρικης.... Δεν συμβαινουν συχνα αυτα.

Γτ σε βλεπω ψημενο για τσακωμο με την asus :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlexanderK [Σήμερα, στις 18:08]

Κοίτα για καμμιά αναβάθμιση στο bios.

Στην asus maximus formule se με την τελευταία αναβάθμιση είδα συμαντική πτώση στις θερμοκρασίες!

Μηπος ειχες λαθος ενδειξεις με το προηγουμενο? Γιατι πρωτη φορα ακουω πτωση θερμοκρασιων απο bios update και μαλιστα συμαντικη..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyGR [Σήμερα, στις 20:35]

Μηπος ειχες λαθος ενδειξεις με το προηγουμενο? Γιατι πρωτη φορα ακουω πτωση θερμοκρασιων απο bios update και μαλιστα συμαντικη..

Ισως να είχα λάθος ενδείξεις αλλά εχει υποθει και μέσα στο φόρουμ για αυτη τη αλλαγή.

Να φανταστεις επεσε ο επεξεργαστης 8-10 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Neneia [Σήμερα, στις 14:35]

Motherboard: Asus P5L-MX

τις θερμοκρασίες τις μέτρησα με το speedfan και με το everest... και τα δυο το ίδιο λένε...

Και σε εμένα με asus p5n-e sli το ίδιο μου λέει, με το που ανάβω το pc είμαι στους 40c με 42c και σιγά σιγά ανεβαίνει με την πάροδο της ώρας και φυσικά το ζώρισμα από το COD4 την έχω δει κοντά στους 60c ίσιος και παραπάνω , έβαλα και ανεμιστηράκι στο north αλλά πάλη τα ίδια , σκέπτομαι να πάρω ένα καλύτερο κουτί αλλά πάλη γιατί κάτι μου λέει ότι δεν θα δω διαφορά ?

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί σκάτε (κυριολεκτικά) για τις θερμοκρασίες? Μήπως θα ιδρώσετε? Θα πάθετε έγκαυμα? Θα ανέβει η θερμοκρασία της Γης? Θα λιώσουν οι πάγοι?

Εφόσον το μηχάνημα λειτουργεί κανονικά, απλά απολαύστε το ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από racer [Σήμερα, στις 20:56]

Μα γιατί σκάτε (κυριολεκτικά) για τις θερμοκρασίες? Μήπως θα ιδρώσετε? Θα πάθετε έγκαυμα? Θα ανέβει η θερμοκρασία της Γης? Θα λιώσουν οι πάγοι?

Εφόσον το μηχάνημα λειτουργεί κανονικά, απλά απολάυστε το ;)

Σωστός!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από racer [Σήμερα, στις 20:56]

Μα γιατί σκάτε (κυριολεκτικά) για τις θερμοκρασίες? Μήπως θα ιδρώσετε? Θα πάθετε έγκαυμα? Θα ανέβει η θερμοκρασία της Γης? Θα λιώσουν οι πάγοι?

Εφόσον το μηχάνημα λειτουργεί κανονικά, απλά απολαύστε το ;)

Το ιδιο θα σου κρατησει ενας CPU που παιζει 24/7 στους 75°C και το ιδιο ενας που παιζει 24/7 στους 37-40°C? (Αντιστοιχα και η μητρικη/chipset)

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω για επεξεργαστή, αλλά περισσότερο για τη μητρική. Έχω βάλει ένα σένσορα επάνω στην ψύκτρα και με FSB γύρω στα 450 βλέπω 50 βαθμούς.. Δεν ξέρω αν είναι καλό ή όχι, αλλά πραγματικά δε με νοιάζει.

Βλέπω πιο πάνω στο ποστ 13 ο φίλος pavou θέλει να αλλάξει κουτί για να έχει καλύτερες θερμοκρασίες η μητρική..

’μα δε βλέπατε θερμοκρασίες, θα ανησυχούσατε τόσο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από racer [Χθες, στις 22:41]

Δε λέω για επεξεργαστή, αλλά περισσότερο για τη μητρική. Έχω βάλει ένα σένσορα επάνω στην ψύκτρα και με FSB γύρω στα 450 βλέπω 50 βαθμούς.. Δεν ξέρω αν είναι καλό ή όχι, αλλά πραγματικά δε με νοιάζει.

Βλέπω πιο πάνω στο ποστ 13 ο φίλος pavou θέλει να αλλάξει κουτί για να έχει καλύτερες θερμοκρασίες η μητρική..

’μα δε βλέπατε θερμοκρασίες, θα ανησυχούσατε τόσο?

α δεν με νοιάζει τόσο η μητρική , ποιο πολύ με καίει η vga που μου λέει ο σένσορας της 70 c εξωτερική θερμοκρασία , την έχω και o/c και βαράει στιγμές στιγμές κάτι 90ράρια :whistling και δεν με πολύ αρέσουν , εγώ απλά ανέφερα ότι και σε εμένα είναι ανεβασμένες στην motherboard :)

Link to comment
Share on other sites

Οσο ποιο ζεστο ειναι, τοσο πιο aggressive κινουντε να ηλεκτρονια μεσα στο κυκλομα, απ' οσο γνωριζω.. Ειναι λογικο οτι αν παιζει σε μεγαλυτερες θερμοκρασιες, το οτιδηποτε θα τα φτυσει συντομοτερα απο το προκαθορισμενο. Το ιδιο ισχυει και voltage-wise οποτε μην τα παρακανετε.. :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.