Jump to content



Wolfdale E8x00 database


f117

Recommended Posts

  • Replies 626
  • Created
  • Last Reply

ειναι με cascade και μαλιστα απο τα δυνατοτερα στο φορουμ...-120 benchαρει

μην το ψαχνεις παπαδες κανει (ειναι και επικαιρο το θεμα)

mortis κατι σε αρχιεπισκοπο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

ειναι με cascade και μαλιστα απο τα δυνατοτερα στο φορουμ...-120 benchαρει

μην το ψαχνεις παπαδες κανει (ειναι και επικαιρο το θεμα)

mortis κατι σε αρχιεπισκοπο εχεις?

δεν είναι σε cascade αλλα σε μονοβάθμιο ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγκατέστησα πριν λίγες ώρες τον 8400 μου στην Maximus.

Δεν ξέρω αν έχει προαναφερθεί από άλλο παιδί το πρόβλημα που θα πω... έγινε και μεγάλο το "Wolfdale E8x00 database" και δεν έχω προλάβει να τα διαβάσω όλα τα post.

Να πω πρώτα ότι δοκιμές θα κάνω τις επόμενες μέρες...δεν έχει γίνει καθόλου o/c όση ώρα δουλεύει.

Ακόμα και με το νέο bios της Extreme οι θερμοκρασίες που βλέπω για τον 8400 είναι κολλημένες στους 29 βαθμούς στο bios και στους 42 στο Core Temp 0.96.1 ότι και αν κάνω. Ακόμα και το Everest αλλά και το Asus Probe δείχνουν συνέχεια 42 βαθμούς. ’μα είναι bug του 8400 τότε τι κάνω?...πως θα κλοκάρω αν δεν ξέρω τι παίζει με τις θερμοκρασίες? Μου φαίνεται δύσκολα πάντως να είναι αληθινό ακόμα και το 29 που δίνει η μητρική για stock voltage (1.12v). Η ψύκτρα όταν την ακουμπάω είναι κρύα...καμιά σχέση όταν είχα τον q6600

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αλλάζουν... είτε idle είτε load 42 βλέπω

Με ένα πρόχειρο googlάρισμα που έκανα βλέπω ότι γίνεται χαμός στο θέμα του temp reading και κυρίως στον 8400.

Link to comment
Share on other sites

Στην Μaximus Formula@0907 υπάρχει κανονική διακύμανση θερμοκρασιών ανάλογα με τάση και συχνότητα.

Και το coretemp δείχνει όση διαφορά (+10) έδειχνε και με τον Ε6750. Βάλε το τελευταίο bios αν δεν το έχεις

μήπως στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

...όπως είπε ο AN7 είναι στο Vapo LS με την τάση που δείχνει το cpuz :D ...άμα ήταν στο casc8 με τόσο λίγη τάση και μηζ θα είχαμε κάνει μπάνιο :hehe:

...χτές μπήκε στο casc8 και μπορώ να πω οτι συμπεριφέρθηκε ακρίβως όπως του ’κη ;)

...απο ρεύμα για τα 5500 ηθελε 1.84-185v και μέχρι1.88v έφαγε γενικώς.

..το θέμα είναι οτι το Αbit εχει δώσει ρέστα :blink:

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=308590

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.