Jump to content



Wolfdale E8x00 database


f117

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από F117 [Χθες, στις 23:51]

έχει δοκιμάσει με χ7 μέχρι πόσο πάει FSB?

Ναι και με 7x και με 8x πάνω από 520 δεν πήγε...Μέχρι τα 530 που το δοκίμασα έβγαζε pi 1M αλλα 8M όχι!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 626
  • Created
  • Last Reply

Σίγουρα δεν είναι το mobo γιατί ο psilos μου είπε ότι είχε δοκιμάσει έναν Q748 σε blitz formula και πήγε πάνω από 560...

Και να σου πω και κάτι φαίνεται ότι με κόβει το cpu...άλλωστε κοίτα με πόσο τάση είμαι στα 4630 και εκεί με το ζόρι!!!1.75V!!!Εσύ με τί τασή είσαι στα ίδια MHz?

Link to comment
Share on other sites

Q745-Q746 κυκλοφορούν Ελλάδα ξέρετε τίποτα?Πάντως από ότι έψαξα φαίνεται ότι πάνε πολύ καλά!Αλλά απορώ με το εξής ρε παιδιά...

Αφού λένε ότι το cpu με το μικρότερο FPO πάει καλύτερα, πως γίνεται εμένα να πηγαίνει χειρότερα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Georgesod [26-01-2008 18:58]

μοντέλο: 8500 VID 1.0375

Stepping: Q740Α476T

motherboard: abit ip35pro (bios: πρωτελευταίο beta)

max fsb: N/A

24x7 stable:N/A

max stable: N/A

max MHz:N/A

Μόλις τον έβαλα πάνω και αρχίσαν οι δοκιμές. Στο coretemp ο ένας πυρήνας δεν κουνιέται καθόλου (49) ενώ ο άλλος δείχνει κανονικά

Large ffts

9.5 multy ντεν παίζει στο αμπιτι ε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 01:14]

739-740-745-748-750

Μέχρι στιγμής αυτά έχουν βγεί στα φόρα και πάνε αρκετά καλά.

739 και 740 είναι για 8400?

Τέσπα ποιο είναι το καλύτερο όμως από αυτά?

Link to comment
Share on other sites

οι δοκιμές μου μιας και ασχολούμαι όλοι μέρα με αυτόν τον cpu όπως προανέφερε ο psilos πάει καλά και το έχει δείξει.εγώ κόπηκα από την mobo,να πω τον λόγω και πως το βρήκα ''θερμοκρασία'' με κόβει εντελώς όμως αναλογα τα κέφια της με παίζει ανάμεσα σε 515-540 είναι τρελή...επίσης άλλο ένα τικ που εκανα ήταν να τεστάρω τον επεξεργαστή με άλλες τάσης και είδα ότι με μικρότερες τάσης έφτανα πάλι τα ίδια.

αυτά....θοδωρη βγες έξω στο μπαλκόνι.

ακη είναι με αέρα σκέψου και αυτό χάνει εκεί πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

ακη ενα συγκεντρωτικο για τα fsb εχουμε στους 8600?

πως τους βλεπεις που εχουν fsbwall?

γιατι αναρωτιεμαι πανω απο τα 4900 αν θα πανε και πως...

δλδ θελω να πω -με εξαιρεση τον δικο σου- δεν εχει καποιο νοημα να μπουν στον παγο ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πιο πολύ μητρικής.

Μέχρι τώρα έχω πετύχει μόνο 2 με fsb limit(απ όσο λένε αυτοί τουλάχιστο) στα 550φσβ + 560φσβ.

Σε πάγο αξίζει να μπούν ακόμα και εκεί να έχουν το λιμιτ αρκεί να πηγαίνει το μομπο.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος με maximus (formula ή extreme) που να benchαρει πανω απο τα 560fsb ???

Δεν εχω βρει ουτε για δειγμα στο εξωτερικο . Πρεπει να υπαρχει προβλημα bios ...

Εμενα η μητρικη τερματιζει για bench καπου στα 548fsb.

Memtest απο dos παιζω με ψιλοκολληματα που και που στα 569fsb . Αρα δεν ειναι fsb wall του επεξεργαστη

Αν βρειτε καποιο λινκ , δωστε το γιατι οι gigabyte μας εχουν ξεσκισει με τα 580+ .:tomato:

TIP : Καντε disable το usb controller στο bios και δειτε αν ανεβαζει επιπλεον fsb η maximus . Εμενα περνει καμμια 20αρια .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.