Jump to content



Wolfdale E8x00 database


f117

Recommended Posts

  • Replies 626
  • Created
  • Last Reply

με 1.59Vcore εβγαλα 3dmark06 cpu στα 4650mhz με την ζεστη...υποθετω αυριο που θα εχει ανοιχτο παραθυρο να παει καλυτερα...

4408mhz @ 1.416Vcore κανονικα το pcmark.

σε χαμηλες συχνοτητες δεν ζηταει ρευμα........οσο ανεβαινει ομως.........αστα να πανε....

1.59Vcore - 4760 max ρολοι.

Link to comment
Share on other sites

με cellshock άρχοντα μου τις μαύρες 800mhz 4-4-4-12 αλλά μου έχουν βγει καλά κομμάτια και το 32mb που εκανα ήταν χωρίς πολλά πολλά σφιξίματα και τέτοια καταλαβαίνεις.απλά τα μνημόνια μου βγήκαν καλά για 800αρες

και συν της άλλης αυτό που με βοήθησε πραγματικά πιστεύω ήταν την ώρα που τις κούμπωσα πάνω έδωσα 2v και 4-4-4-4 και μετά τράβηξα 3ωρες orthos και έστρωσαν εκεί και γι'αυτο σε πολλά ποστ μου θα δεις να είναι με 4αρια...

καλή συνεχεία :T:

Link to comment
Share on other sites

@Thodoris21

nono........γενικά δεν τρέχω orthos γιατι.....για παιχνίδια 3δμαρκ κτλπ που θέλω το pc........πιο "βαρή" από 32μ δεν μου χρειάζεται....δεν πρόκειται το pc να στρεσσαριστεί όσο στο orthos Ο,ΤΙ και να κάνεις λολ....γιαυτό δεν το τρέχω......από άποψη λολ.... :D

@fafoylis

ωραίος..........άντε να βεντσάρω και εγώ και μερικά 3d να δώσουμε καναν πόντο :D :D

Link to comment
Share on other sites

δοξα τω θεω μια απαντηση της προκοπης

ελεος πια με αυτην την νεα μανια του orthos και του "ποσο χαμηλα παιζει ο δικος μου ενω ο δικος σου" , λες και με 0,1 πιο κατω κατι εγινε...

επιτελους να μιλαμε σε ενα α επιπεδο

πολυ ωραιος F117 , μια χαρα τα λες , 32Μ και 3D ειναι το απολυτο bench...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

δοξα τω θεω μια απαντηση της προκοπης

ελεος πια με αυτην την νεα μανια του orthos και του "ποσο χαμηλα παιζει ο δικος μου ενω ο δικος σου" , λες και με 0,1 πιο κατω κατι εγινε...

επιτελους να μιλαμε σε ενα α επιπεδο

πολυ ωραιος F117 , μια χαρα τα λες , 32Μ και 3D ειναι το απολυτο bench...

Ο καθένας με τις ανάγκες του,

Το επίπεδο το κανονίζεις μόνος σου,

Και μήν παραπληροφορείς τους άπειρους.

Link to comment
Share on other sites

μοντέλο: 8500 VID 1.0375

Stepping: Q740Α476T

motherboard: abit ip35pro (bios: πρωτελευταίο beta)

max fsb: N/A

24x7 stable:N/A

max stable: N/A

max MHz:N/A

Μόλις τον έβαλα πάνω και αρχίσαν οι δοκιμές. Στο coretemp ο ένας πυρήνας δεν κουνιέται καθόλου (49) ενώ ο άλλος δείχνει κανονικά

Large ffts

post-774-1416073349,6104_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από F117 [Σήμερα, στις 18:35]

οφφ

;S δλδ τι εννοείς?πως άμα βγάζει 32m και cpu τεστς στα 3dmark δεν είναι σταθερό?δλδ σου έχει συμβει? τι εφαρμογΉ?

Τις περισσοτερες φορες ναι, δεν ειναι σταθερο. Ή είναι σταθερο μεχρι να σου κατσει η στραβη. Εδω ορθο 6 ωρες περασε και μια μερα σε vista 64 με ανοιχτο dc και παιζοντας crysis εφαγα restart. Ξαναβαζω ορθο και στις 10 ωρες τσουπ restart. Aποτελεσμα corrupted 3 αρχεια ανω των 2gb. Θα μπορουσε αντι γ αυτο να εχανα κατι αλλο.

Αλλα η ουσια ειναι και συμφωνω με τον Teodor oτι καποιος που δεν εχει εμπειρια και διαβαζει τα μηνυματα μενει με λαθος εντυπωσεις.

Ενταξει αν το μονο που κανεις στο pc ειναι το gaming kai surfing δεν τρεχει τιποτα αν φαμε και μια blue scr.

Aλλα δεν λεγεται stable ενα τετοιο μηχανημα. Ισως bench stable.

Link to comment
Share on other sites

Mην αναλώνεστε στην κουβέντα ποιο πρόγραμμα κάνει για stable.

’πλά ένα μηχάνημα είναι stable μέχρι αποδείξεως εναντίον.

Δηλαδή αν βγάζει ότι του πετάς είναι οκ αν πάλι κολλώσει κάπου ε τότε

έχεις πρόβλημα και αυτό το κάπου μπορεί να είναι surfing,gaming,prime Κλπ...

Φροντίστε να βγάζει τα πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch [Σήμερα, στις 18:24]

Ο καθένας με τις ανάγκες του,

Το επίπεδο το κανονίζεις μόνος σου,

Και μήν παραπληροφορείς τους άπειρους.

ειπα την προσωπικη μου γνωμη και θα την λεω οσο θελω

πληροφορηση δεν εδωσα σε κανεναν

και ειναι ντροπη να λες οτι ΕΓΩ παραπληροφορω τους απειρους μετα απο τοσες και τοσες φορες που εχω βοηθησει κοσμο

αλλα δεν προκειται να ξαναμπω στο τριπακι να απαντω στον καθενα για οσα μου προσαπτει και λοιπα κακεντρεχη σχολια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alphaX

Αλλα η ουσια ειναι και συμφωνω με τον Teodor oτι καποιος που δεν εχει εμπειρια και διαβαζει τα μηνυματα μενει με λαθος εντυπωσεις.

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

ειπα την προσωπικη μου γνωμη και θα την λεω οσο θελω

πληροφορηση δεν εδωσα σε κανεναν

και ειναι ντροπη να λες οτι ΕΓΩ παραπληροφορω τους απειρους μετα απο τοσες και τοσες φορες που εχω βοηθησει κοσμο

αλλα δεν προκειται να ξαναμπω στο τριπακι να απαντω στον καθενα για οσα μου προσαπτει και λοιπα κακεντρεχη σχολια

σου απαντάει το παιδί απο πάνω ;)

αν απορείς για το ύφος μου ξαναδιάβασε το πρώτο σου ποστ! -> Έλεος!

η βοήθεια που έχεις προσφέρει δεν σημαίνει τίποτα.

το postcount δε δείχνει ούτε πόσο έξυπνοι είμαστε ούτε τίποτα. (αν μπορεί να δείξει κάτι, αυτό είναι πόσο πραγματική ζωή έχουμε χάσει)

στο θέμα μας τώρα,

ο 8400 μου μπουτάρει στα 4500 με 1,38 αλλά επειδή η DFI μου το τελευταίο official bios δεν δίνει σωστά ρεύματα (VTT tables) δεν έχω προσπαθήσει να τον σταθεροποιήσω εκεί.

Τώρα τον τρέχω στα 3600 με 1,21 σταθερά, χωρίς να έχω δοκιμάσει εάν δουλεύει και με λιγότερο ρεύμα.

Το σημαντικότερο κομμάτι είναι,

ότι σε 2 παιδιά χάλασε ο επεξεργαστής απο ότι διάβασα στο xtremesystems

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=2727480&postcount=334

Σίγουρα μπορεί να ήταν ελαττωματικοί, αλλά προσωπικά θα περιμένω bios update και 2-3 βδομάδες να δώ εάν σκάσουν και άλλοι!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.