Jump to content



Partition ειδικά για το Pagefile;


Φάνης

Recommended Posts

Πώς μπορώ να δημιουργήσω ένα partition στο οποίο να βάλω μόνο το Swap; (pagefile). Έχω ακούσει οτι κάνει δουλειά όσον αφορά την ανασυγκρότηση και το read του δίσκου και θα ήθελα να μάθω τη διαδικασία... Χρειάζεται κάποιο ειδικό πρόγραμμα ή μπορώ μέσα από το λειτουργικό;

Link to comment
Share on other sites

Εάν πρόκειται για Windows Vista, ναι, μπορείς και μέσα από το λειτουργικό. Αλλιώς χρειάζεσαι ειδική εφαρμογή. Πάντως, εάν έχεις το pagefile σε σταθερό μέγεθος, (και όχι διαχειριζόμενο αυτόματα από το σύστημα), δεν χρειάζεται να μπεις σε κόπο, γιατί είναι γραμμένο σε συγκεκριμένα σημεία στο δίσκο, και έτσι δεν πολυκερματίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που προτείνεται είναι να μπαίνει το page file σε άλλον δίσκο και όχι μόνο σε δικό του partition.

Δηλαδή το να έχουμε έναν δίσκο και να τον χωρήσουμε σε 2-3 κομμάτια όπου το ένα θα είναι για το page file δεν είναι καί ότι καλύτερο.

Πάντως με τα σημερινά μεγέθη στις μνήμες (στάνταρ πλέον τα 2Gb) δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο όπως κάποτε.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο dpolal να φτιάξεις partition στον ίδιο δίσκο ώστε να βάλεις αποκλειστικά το page file δεν προτείνεται, χειρότερα θα είναι μάλιστα. Μόνο αν έχεις 2 ξεχωριστούς δίσκους προτείνεται να βάλεις το Page file στον δεύτερο δίσκο. Μάλιστα επειδή τα Windows όταν έχεις το page file σε ξεχωριστό δίσκο από ότι το λειτουργικό δεν μπορούν να γράψουν το Memory.dmp οπότε και πάλι προτείνεται η δημιουργία 2 page files ένα στον πρώτο δίσκο και ένα στον δεύτερο. Με αυτό τον τρόπο μπορεί να γραφτεί το Memory.dmp και συγχρόνως τα Windows θα χρησιμοποιούν το λιγότερο active pagefile.

Αλλά κατά την γνώμη μου δεν αξίζει να μπεις σε τόσο κόπο ειδικότερα σε σύγχρονα λειτουργικά+hardware που το Page file δεν παίζει πλέον τόσο μεγάλο ρόλο. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι

1) Κάνε μηδενισμό στο page file μέσα από το Control Panel και επανεκκίνηση στο PC ώστε να σβηστεί το προηγούμενο Page file που είχες.

2) Έπειτα επέλεξε Custom size και θέσε το Initial και το Maximum size στην ίδια τιμή. Προτίμησε τουλάχιστον 2048 MB ανεξάρτητα με το πόση μνήμη έχεις στο σύστημα. Μπορεί να σου φανεί μεγάλος ο αριθμός αυτός αλλά το να έχεις μεγάλο page file δεν μειώνει ούτε στο ελάχιστο τις επιδόσεις του συστήματος, το μόνο που καταναλώνει είναι λίγο περισσότερο χώρο στον δίσκο αν τα 2GB είναι πλέον πολλά για τους σύγχρονους σκληρούς δίσκους.

Με αυτόν τον τρόπο το page file δεν πρόκειται να κατακερματιστεί ποτέ

Link to comment
Share on other sites

2) Έπειτα επέλεξε Custom size και θέσε το Initial και το Maximum size στην ίδια τιμή. Προτίμησε τουλάχιστον 2048 MB ανεξάρτητα με το πόση μνήμη έχεις στο σύστημα. Μπορεί να σου φανεί μεγάλος ο αριθμός αυτός αλλά το να έχεις μεγάλο page file δεν μειώνει ούτε στο ελάχιστο τις επιδόσεις του συστήματος, το μόνο που καταναλώνει είναι λίγο περισσότερο χώρο στον δίσκο αν τα 2GB είναι πλέον πολλά για τους σύγχρονους σκληρούς δίσκους.

Αυτό να γίνει σε ένα δίσκο ή και στους 2 - που αναφερεις προιγουμένος?

Για καλυτερες επιδοσεις.

Να ρωτησω κ γω κατι με τη σειρα μου.

Σκεφτομουν να αγορασω ενα Μεμ. Στίκ των 2Gb (usb2) κ να το αφησω μόνιμα καρφωμένω στον η/υ για page...

Αλλα είναι εξισου γρηγορο απο ένα σκληρο η διαμεταγωγη δεδομένον?

Και συγκεκριμένα συγκριτικά με έναν Χ_Ράπτορ 150άρι...?

Link to comment
Share on other sites

Καμμία σχέση το usb stick με τον ράπτορα καταρχήν.

Ακόμα, πρέπει να βρείς γρήγορο sτick, δεν είναι όλα τα ίδια και επίσης μιλάμε για vista λειτουργικό, στα ΧΡ δεν παίζει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από The Blackjohn [Σήμερα, στις 13:57]

Αυτό να γίνει σε ένα δίσκο ή και στους 2 - που αναφερεις προιγουμένος?

Για καλυτερες επιδοσεις.

Να ρωτησω κ γω κατι με τη σειρα μου.

Σκεφτομουν να αγορασω ενα Μεμ. Στίκ των 2Gb (usb2) κ να το αφησω μόνιμα καρφωμένω στον η/υ για page...

Αλλα είναι εξισου γρηγορο απο ένα σκληρο η διαμεταγωγη δεδομένον?

Και συγκεκριμένα συγκριτικά με έναν Χ_Ράπτορ 150άρι...?

Το ίδιο ακριβώς πρέπει να γίνει ανεξάρτητα αν θέλεις να έχεις page file σε έναν ή και σε δύο δίσκους. Το σημαντικότερο είναι να έχουν το initial και το maximum την ίδια τιμή και να επιλέξεις ένα μεγάλο μέγεθος για το page file, 2GB και άνω.

Αλλά κατά την γνώμη μου αν έχεις δύο ίδιους δίσκους είναι χίλιες φορές προτιμότερο να τους βάλεις σε RAID 0 παρά να βάλεις και στους δύο page file. Βέβαια από την άλλη αν οι δίσκοι δεν είναι παρόμοιοι τότε θα βοηθήσει το "διπλό" Page file. Αλλά και πάλι αν ο δεύτερος δίσκος είναι παλιός, για παράδειγμα 5400 rpm και ο πρώτος που έχει το λειτουργικό σύγχρονος στα 7200 rpm τότε το να βάλεις page file και στον δεύτερο δίσκο χειρότερο θα είναι από το να το έχεις μόνο στον πρώτο.

Όσον αφορά το δεύτερο δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει αυτό το πείραμα, βέβαια δεν έχω εμπειρία πάνω σε αυτό οπότε δεν ξέρω.

Τα Vista έχουνε την τεχνολογία ReadyBoost η οποία χρησιμοποιεί USB High-Speed flash drives σαν μνήμη cache για γρήγορη προσωρινή αποθήκευση δεδομένων και από ότι έχω διαβάσει στο Net κατά καιρούς όντως έχει μία αισθητή βελτίωση επιδόσεων στο σύστημα, τώρα για αν το βοηθάει να βάλεις το Page file εκεί δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.