Jump to content



Γουργουρισμα σκληρου και βιστα...


jois21

Recommended Posts

Ο δισκος μου δουλευει αδιακοπα στα βιστα και θελω να τον κανω να ηρεμησει.

Βρηκα μια σχετικη (φανταζομαι) επιλογη στη διαχειρηση ενεργειας αλλα δεν ειδα κατι θεαματικο.

Καποια βοηθεια;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Μην προσπαθησεις τιποτα απο αποψη ενεργειας...ο δισκος στα vista δεν σταματαει με τιποτα...

Αν και υπαρχει ενας τροπος να τον κανεις να λριτουργησει οπως του αρμοζει και αυτος ο τροπος ειναι να βαλεις WINDOWS XP.....(Vista---->Σβηστα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MOS [Σήμερα, στις 04:22]

Μην προσπαθησεις τιποτα απο αποψη ενεργειας...ο δισκος στα vista δεν σταματαει με τιποτα...

Αν και υπαρχει ενας τροπος να τον κανεις να λριτουργησει οπως του αρμοζει και αυτος ο τροπος ειναι να βαλεις WINDOWS XP.....(Vista---->Σβηστα)

Φίλε μου, χωρίς παρεξήγηση, αλλά με ενοχλεί ο τρόπος σου.

Όχι μόνο δεν βοηθάς, με τη συμβουλή σου, αλλά προσπαθείς να πατρονάρεις τους άλλους.

Όπου βρεις θέμα με Vista χώνεσαι με τον ίδιο απαράδεκτο τρόπο όπως εδώ.

Επέλεξες να μείνεις σε Windows PX (προ Χριστού).

Μπράβο.

Σεβάσου όμως τις επιλογές των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 07:52]

Φίλε μου, χωρίς παρεξήγηση, αλλά με ενοχλεί ο τρόπος σου.

Όχι μόνο δεν βοηθάς, με τη συμβουλή σου, αλλά προσπαθείς να πατρονάρεις τους άλλους.

Όπου βρεις θέμα με Vista χώνεσαι με τον ίδιο απαράδεκτο τρόπο όπως εδώ.

Επέλεξες να μείνεις σε Windows PX (προ Χριστού).

Μπράβο.

Σεβάσου όμως τις επιλογές των άλλων.

Χαχα! +1000!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι σκληροί δίσκοι λειτουργούν (γουργουρίζουν) για λίγο καιρό αμέσως μετά την εγκατάσταση λειτουργικού και προγραμμάτων, γιατί γίνεται το πρώτο αυτόματο defrag στο background.

Επίσης δημιουργούνται και οι κατάλογοι για την αναζήτηση.

Θα σταματήσει όμως σε λίγο καιρό και δεν θα σε ενοχλήσει ξανά.

Αν βιάζεσαι όμως, κάνε όλες οι ενημερώσεις του λειτουργικού και μετά κάνε ένα defrag.

Ανάλογα με το δίσκο, μπορεί να πάρει και όλη τη νύχτα.

Το καλό είναι ότι δεν χρειάζεται να ασχολείσαι με optimizations.

Γίνονται μόνα τους.

Με τίποτα δεν πρέπει να απενεργοποιήσεις το superfetch.

Είναι απαραίτητο και αυξάνει πολύ τις επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Φίλε μου, χωρίς παρεξήγηση, αλλά με ενοχλεί ο τρόπος σου.

Όχι μόνο δεν βοηθάς, με τη συμβουλή σου, αλλά προσπαθείς να πατρονάρεις τους άλλους.

Όπου βρεις θέμα με Vista χώνεσαι με τον ίδιο απαράδεκτο τρόπο όπως εδώ.

Επέλεξες να μείνεις σε Windows PX (προ Χριστού).

Μπράβο.

Σεβάσου όμως τις επιλογές των άλλων.

+1

Ότι σου είπε ο Μάριος, και συμπληρώνω:

Επειδή δουλεύει και το indexing όλη την ώρα, ειδικά όταν εσύ δεν κάνεις τίποτα, μπορείς να πας στις επιλογές του και να του αφαιρέσεις από τους τους τύπους των αρχείων που "διαβάζει" τα XML. Δεν τα έχω εδώ για να σου δώσω ακριβείς οδηγίες, αλλά δεν είναι δύσκολο ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πειράξει τίποτα στο indexing.

Ακόμα και στο laptop που γράφω τώρα με Vista (παλιό ACER Aspire 1520), ο δίσκος δεν ακούγεται καθόλου.

Αυτά γίνονται μια φορά στην αρχή και μετά μόνο ότι καινούργιο μπαίνει προστίθεται, χωρίς θόρυβο από τους δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ψάξιμο δε θέλει απλά μανιωδώς ανακατασκευάζει το index table.

Εάν βέβαια κλείσεις το indexing θα κερδίσεις ταχύτητα σε πολλά σημεία αλλά στο search and find θα τραβάς τα μαλλιά σου...

Είναι και το άλλο. Φτιάχνει κάθε τόσο το journal για να μή χάσει αρχεία σε περίπτωση crash του συστήματος και επειδή στα Vista είναι πιό επίμονο από τα XP... έ λογικό είναι να παρατηρούμε κάποιο degradation σε πολλές περιπτώσεις.

Πρακτικά όμως τα Vista είναι πολύ πιο σβέλτα από τα XP σε πολλά σημεία γιατί είναι βασισμένα και χωρισμένα όλα σε πλατφόρμες.

C Ya!

Σημείωση: Είμαι Linuxας αλλά το σωστό να λέγεται. Μη τα ισοπεδώνουμε όλα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 07:52]

Φίλε μου, χωρίς παρεξήγηση, αλλά με ενοχλεί ο τρόπος σου.

Όχι μόνο δεν βοηθάς, με τη συμβουλή σου, αλλά προσπαθείς να πατρονάρεις τους άλλους.

Όπου βρεις θέμα με Vista χώνεσαι με τον ίδιο απαράδεκτο τρόπο όπως εδώ.

Επέλεξες να μείνεις σε Windows PX (προ Χριστού).

Μπράβο.

Σεβάσου όμως τις επιλογές των άλλων.

Και ασφαλώς δεν πατρονάρω, απλά λέω την ταπεινή μου γνώμη!!! Φιλικά Πάντοτε

εχωντας δοκιμασει και τα vista και βλεπωντας τον σκληρο να εχει βγαλει φωτιες και ας ειναι και raid.....Φυσικα δεν ειναι μονο δικη μου γνωμη να ειμαι στα XP (και οχι στα PX).....

Πες μου 5 σημεια που εισαι ευχαριστημενος απο τα vista !!

Και μην μιλησουμε για το θεμα ασφαλειας εκει τα xp εχουν το μειονεκτημα..το δεχομαι...

Link to comment
Share on other sites

Πιο εύχρηστα

Πιο γρήγορα -εκτός από παιχνίδια που η διαφορά 5-10-15% εμένα δε με καίει τόσο προσωπικά-

Πιο όμορφα

Πιο σταθερά.

Και με τα xp άνετα την παλεύει κάποιος, απλά τα βίστα είναι ένα βήμα παραπέρα.

Link to comment
Share on other sites

και εγω vista εχω και λεω τα ακόλουθα

Πιο ευχρηστα δεν είναι... είναι ακριβώς τα ίδια

Πιο γρήγορα είναι

Πιο ομορφα σαφως και είναι

Πιο σταθερα απο τα ΧΡ δε ξέρω αλλα σύγουρα θα γίνουν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KoMM [Σήμερα, στις 14:06]

Πιο εύχρηστα

Πιο γρήγορα -εκτός από παιχνίδια που η διαφορά 5-10-15% εμένα δε με καίει τόσο προσωπικά-

Πιο όμορφα

Πιο σταθερά.

Και με τα xp άνετα την παλεύει κάποιος, απλά τα βίστα είναι ένα βήμα παραπέρα.

Πιο ευχρηστα...μμμμ για να κανεις μια αντιγραφη πρεπει να πατησεις 3-4 φορες το yes !!

Το δεχομαι....

Το δεχομαι...μπορεις και στα xp να ομορφηνεις το σκηνικο..εχει διαφορα ξερεις !!

Σιγουρα....

Πιστεψε την παλευεις ανετα...οτι ειναι ενα βημα παραπερα ειναι μωρε..αυτο το βημα σου βγαζει την ψυχη ....

Οσο για τον σκληρο εχω αδικο οτι μαμιετε να δουλευει ???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MOS

Και ασφαλώς δεν πατρονάρω, απλά λέω την ταπεινή μου γνώμη!!! Φιλικά Πάντοτε

Την ταπεινή γνώμη τη λέμε, σε ανάλογα θέματα όπως κάποιο "Να βάλω Vista ή ΧΡ?", ή ένα "Nα πάρω το laptop με Vista ή ΧΡ". Όταν ο άλλος έχει ένα πρόβλημα, ειδικά κάποιο που έχει απλή λύση, η απάντηση "sVista" είναι προκατειλημμένη και ανούσια κι όχι "ταπεινή γνώμη", ειδικά αν αυτό γίνεται συστηματικά σε αρκετά threads :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 14:15]

Την ταπεινή γνώμη τη λέμε, σε ανάλογα θέματα όπως κάποιο "Να βάλω Vista ή ΧΡ?", ή ένα "Nα πάρω το laptop με Vista ή ΧΡ". Όταν ο άλλος έχει ένα πρόβλημα, ειδικά κάποιο που έχει απλή λύση, η απάντηση "sVista" είναι προκατειλημμένη και ανούσια κι όχι "ταπεινή γνώμη", ειδικά αν αυτό γίνεται συστηματικά σε αρκετά threads :)

Ρε Wizard σε 2 threads το χω πει....sorry κιολας....μην αρπαζεστε !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.