Jump to content



Radeon HD3870 X2


gbak

Recommended Posts

Καλησπερα.

Ρε παιδια 2Χ 3870Χ2 παιζουν ικανοποιητικα στα παιχνιδια...?

Γιατι παλαιοτερα τις ειχα - αλλα τις εχει ακομα και ενας φιλος και δεν εχουν παιξει ακομα σωστα!

Σε φρειμς στα παιχνιδια συγκρινονται με μια 8600GT, μπορει και με υποδιεστερη...

Με Βιστα 64Χ και δοκιμασμενους ολους τους ντραιβερς, απο 8,2 - εως 8,5 !!!

Τι να φταιει...?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 681
  • Created
  • Last Reply
Καλησπερα.

Ρε παιδια 2Χ 3870Χ2 παιζουν ικανοποιητικα στα παιχνιδια...?

Γιατι παλαιοτερα τις ειχα - αλλα τις εχει ακομα και ενας φιλος και δεν εχουν παιξει ακομα σωστα!

Σε φρειμς στα παιχνιδια συγκρινονται με μια 8600GT, μπορει και με υποδιεστερη...

Με Βιστα 64Χ και δοκιμασμενους ολους τους ντραιβερς, απο 8,2 - εως 8,5 !!!

Τι να φταιει...?

Δεν είναι δυνατόν να τις συγκρίνεις με 8600:wall:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν να τις συγκρίνεις με 8600:wall:

Οχι, δε το εγραψα σωστα!

Δεν τις συγκρινω - η καρτες τεχνολογικα ειναι Άριστες!

Απλως παρομοιαζω την αποδοση τους οταν εχω κ τις 2 μαζι στα παιχνιδια με μια 8600 π.χ., παντα με τις δικες μου διαπιστωσεις.

Δεν εχω καταφερει να τις κανω να παιξουν μαζι και στον δικο μου η/υ που τις ειχα - αλλα κ σε φιλου που προανεφερα.

(βλεπω/εβλεπα sto COD_4 π.χ. - απο 9 εως 50 F.p.s... ):getlost::getlost:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι παλαιοτερα τις ειχα - αλλα τις εχει ακομα και ενας φιλος και δεν εχουν παιξει ακομα σωστα!

Σε φρειμς στα παιχνιδια συγκρινονται με μια 8600GT, μπορει και με υποδιεστερη...

απο 8,2 - εως 8,5 !!!

Οχι, δε το εγραψα σωστα!

Δεν τις συγκρινω - η καρτες τεχνολογικα ειναι Άριστες!

Απλως παρομοιαζω την αποδοση τους οταν εχω κ τις 2 μαζι στα παιχνιδια με μια 8600 π.χ., παντα με τις δικες μου διαπιστωσεις.

Δεν εχω καταφερει να τις κανω να παιξουν μαζι και στον δικο μου η/υ που τις ειχα - αλλα κ σε φιλου που προανεφερα.

(βλεπω/εβλεπα sto COD_4 π.χ. - απο 9 εως 50 F.p.s... ):getlost::getlost:

Αυτα τα δυο μεταξυ τους εχουν μεγαλη διαφορα και σημασια.

Οσο για τους 8.5, προφανως αναφερεσαι σ αυτους που ανεβασα εγω http://www.thelab.gr/showpost.php?p=723089&postcount=671 ( δεν υπαρχουν αλλοι 8.5 ) που ειναι ολοκαινουργοι και μου κανει δυσκολο να τους δοκιμασες παλαιοτερα, για τον φιλο σου δεν ξερω αλλα ας μας πει τι αντιμετωπιζει να βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

2ο λαθος...

8,4 εννοουσα!!!

8,5 δεν τους εχω δει ποτε!!

Το προβλημα ειναι οτι δεν δινουν φραιμς!

Μονο σε παλια παιχνιδια.

Ο η/υ ειναι με Χ38 με τον 8500 και βίστα 64Χ -Με τα πατσ τους περασμενα κτλ

Και το GPUZ να δειχνει παντα disabled το CR.X !!

Link to comment
Share on other sites

Παντως να το ξαναπω για να μην βγαινουν λανθασμενα συμπερασματα.

Το οτι δεν καταφερες να τις κανεις να δουλεψουν , δεν σημαινει αυτοματα οτι δεν δουλεουν. !!!

Link to comment
Share on other sites

Το γνωριζω!

Για αυτο διορθωσα το ανωτερο ποστ μου περι 8600 !!

Το θεμα ειναι τι πρεπει να γινει για να παιξουν...?

Τι να φταιει σε 2 παρομοια συστηματα - που μετα απο φορματ, το μονο που περνιεται να ειναι οι ντραιβερς κ ενα παιχνιδι κ το αποτυελσμα να ειναι μειωμενη αποδοση.

Οταν τις ειχα κ εγω ειχα ρωτησει πια ειναι η διαδικασια ή σειρα εγκαταστασης των οδηγων τους - μηπως κ κανω κατι λαθος.

Ολοι μου ειπαν - κανε μια clean εγκατασταση - περνα κανα χοτφιξ - κ μετα τους οδηγους κ δες αν παιζουν σε κανα παιχνιδι. Πραγμα που εγινε ουκ ολιγες φορες - αλλα με τα ιδια αποτελεσματα.

Το μονο που καταληγω εινα να ειναι θεμα hardware.

Link to comment
Share on other sites

To μηχάνημα που προανέφερε ο φίλος ο black john ειναι το δικό μου. Όπως προανέφερε ότι συνδυασμούς και αν έχω δοκιμάσει στο παρόν σύστημα δεν κατάφερα ποτέ να μείνω ικανοποιημένος. Το μηχάνημα έχει mobo maximus extreme και επεξεργαστή 8500 o/c στα 4.33Ghz μνήμη ddr3 στα 1600 και 2 3870 χ 2. όσα Hotfix και όσες γενιές drivers και αν δοκίμασα τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά. Παρόλα αυτά αν και θερμός υποστηρικτής ΑΤΙ περιμένω τις 4870 χ 2 όταν βγουν το καλοκαίρι να βάλω 2 πάνω μπας και δούμε καμιά διαφορά προς το καλύτερο. :(

Οψόμεθα!!!

Link to comment
Share on other sites

To μηχάνημα που προανέφερε ο φίλος ο black john ειναι το δικό μου. Όπως προανέφερε ότι συνδυασμούς και αν έχω δοκιμάσει στο παρόν σύστημα δεν κατάφερα ποτέ να μείνω ικανοποιημένος. Το μηχάνημα έχει mobo maximus extreme και επεξεργαστή 8500 o/c στα 4.33Ghz μνήμη ddr3 στα 1600 και 2 3870 χ 2. όσα Hotfix και όσες γενιές drivers και αν δοκίμασα τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά. Παρόλα αυτά αν και θερμός υποστηρικτής ΑΤΙ περιμένω τις 4870 χ 2 όταν βγουν το καλοκαίρι να βάλω 2 πάνω μπας και δούμε καμιά διαφορά προς το καλύτερο. :(

Οψόμεθα!!!

Δεν μπορω να διαφωνισω , αλλα επετρεψε μου να εχω αντιθετη αποψη.!!!

Link to comment
Share on other sites

atiman το πρόβλημα περί ATI overdrive στα Ελληνικά vista δεν έχει λυθεί, το λέω επειδή έβαλα τα αγγλικά vista , το ATI overdrive εμφανίζεται, αλλά οταν κάνω εναλλαγή στα Ελληνικά εξαφανίζεται!!

Link to comment
Share on other sites

atiman το πρόβλημα περί ATI overdrive στα Ελληνικά vista δεν έχει λυθεί, το λέω επειδή έβαλα τα αγγλικά vista , το ATI overdrive εμφανίζεται, αλλά οταν κάνω εναλλαγή στα Ελληνικά εξαφανίζεται!!

Θα λυθει συντομοτατα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μαζί με πολύ πολύ O/C, πάνω από 750W δε νομίζω να χρειαστείς.

Το Olympia 750W που είχα άντεχε 4πύρηνο στα 3.2-3.6, Χ2, 4GB Ram, 4 Raptor X, 2 DVD, X-Fi, κτλ.

Και με ένα καλό 650άρι βολεύεσαι πολύ άνετα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ένα θέμα που φαίνεται καθαρά ότι υπάρχουν απόψεις που διίστανται, κατέληξε σε μια μάχη "αμφισβήτησης".

Όπως και να χει, θεωρώ πως όλοι μας θυμόμαστε καλά τους ισχυρισμούς του φίλου atiman για την 4πύρηνη 4870 Χ2, που περιμένω να τους δω να επαληθεύονται το καλοκαίρι.

Τότε θα είναι και η ώρα πιστεύω να μιλήσουμε όλοι μας με σιγουριά. Ας μην κρατάμε αυτό το άσχημο κλίμα σε ένα θέμα που πολλοί άνθρωποι ψάχνουν για συμβουλές.

--

Και επί του θέματος τώρα.

Διάβασα στο TG Daily και έγραψα ότι η χρήση του controller του PCI-Express στην 3870 Χ2 ήταν λάθος, μιας και αυτός ήταν η αιτία όλων των προβλημάτων της κάρτας, μιας και δε συγχρόνιζε σωστά τα δεδομένα που ερχόντουσαν από τους δυο πυρήνες.

Ισχύει όντως κάτι τέτοιο - ξέρει κανείς τπτ περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

Και επί του θέματος τώρα.

Διάβασα στο TG Daily και έγραψα ότι η χρήση του controller του PCI-Express στην 3870 Χ2 ήταν λάθος, μιας και αυτός ήταν η αιτία όλων των προβλημάτων της κάρτας, μιας και δε συγχρόνιζε σωστά τα δεδομένα που ερχόντουσαν από τους δυο πυρήνες.

Ισχύει όντως κάτι τέτοιο - ξέρει κανείς τπτ περισσότερο?

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=716270&postcount=590 , καπου στη μεση...

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση για το Crossfire και τις ανάγκες τροφοδοσίας συνεχίζεται σε αλλο θέμα. Ολα τα σχετικά ποστ εχουν μεταφερθει εκει. Παρακαλώ σεβαστείτε το θέμα του καθε thread και κρατήστε την κουβέντα σε τονους που αρμόζουν σε δημοσια συζήτηση. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.