Jump to content


Crysis και τα mhz του CPU(4 benches inside)


GoMaR

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 23:36]

εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι απο 20 @2400 πηγε 26 @4020

Και δεν ειναι αυτο που λεμε +6 fps..

Γιατι αν επιανε 100min δε θα πηγαινε 106..Αλλα 130

Θελω να σου πω οτι 20fps + 30% ~26fps..

30% πανω..Τωρα στεκει αυτο το σκεπτικο ;δε ξερω

Μιλάς για το min, δηλαδή μια και μοναδική ακραία τιμή.

Το ερώτημα είναι αν οφείλεται στη μνήμη στο FSB, στη συχνότητα του επεξεργαστή ή αν είναι τυχαίο εύρημα, ιδιοτροπία της μητρικής, του λειτουργικού κτλ.

Το min δεν μου λέει πολλά σκέτο.

Θα προτιμούσα να μου πει κανείς πώς παίζεται το παιχνίδι.

Για μέτρηση FPS, θα προτιμούσα να ελέγξω αποκλειστικά και μόνο το μέσο όρο των FPS, με το ίδιο FSB, ίδιες ρυθμίσεις μνήμης και διαφορετική συχνότητα επεξεργαστή αλλάζοντας τον πολλαπλασιαστή.

Κατά τη γνώμη μου για το Crysis, η κάρτα γραφικών, οι οδηγοί και η ποσότητα της μνήμης έχουν πολύ μεγαλύτερη σημασία από τη συχνότητα του επεξεργαστή.

Δοκίμασε να παίξεις το Crysis σε κάποιο υπολογιστή που έχει Vista64, μια κάρτα HD3870X2 (400), 4GB DDR2 και ένα διπύρηνο υπερχρονισμένο σε λογικά πλαίσια και σύγκρινε με αυτά που έχεις στα 4000MHz.

Παίξε και το παιχνίδι με τις ακραίες ρυθμίσεις που έβαλες και γράψε μας τις εντυπώσεις σου.

Αν διαπιστώσεις stuttering, θα ενισχυθεί η άποψη σου ότι πιθανότατα τα min FPS που μέτρησες, δεν οφείλονται απλά και μόνο σε μια ακραία τιμή, αλλά έχουν αντίκρυσμα.

Επίσης αν παρακολούθησες τα benches, θα έχεις κάποια γνώμη για το πόσο σημαντική ήταν η βελτίωση των 5FPS στο min.

Το δικό μου συμπέρασμα από τις μετρήσεις σου είναι ότι το average FPS, βελτιώνεται κατά 7.5% αν υπερχρονίσουμε και το FSB και τη CPU κατά 68%.

Δεν ξέρουμε τι θα γίνει αν υπερχρονίσουμε μόνο το FSB ή μόνο τη CPU.

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα του Crysis bench με οδηγούς 169.09 χωρίς patch και τους 169.25 με Crysis Patch, στα Vista 64, 1920Χ1200, SLI (2X8800GTX), DX9 φαίνονται στην παρακάτω φωτό.

Όλες οι μετρήσεις με τους 169.09 υπάρχουν εδώ.

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=25616&perpage=20&pagenumber=60

Βλέπουμε μια αύξηση στο μέσο όρο από 32FPS σε 37 FPS.

Στο DX10 η διαφορά είναι ακόμα μεγαλύτερη.

Από 26FPS σε 33FPS!!!

post-2226-1416073383,9979_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια παρουσιαση Ιασονα,

υπαρχει διαφορα στο cpu bench αλλα μου φαινεται μικρη για τοσο μεγαλο υπερχρονισμο..

το bench ομως, εχει καπια διαφορα στο να παιζει το παιχνιδι... εντα3ι ισως και να ειναι

μ@λ@κι@ τις crytech, και μας φαινεται τοση λιγει διαφορα, πχ αν παρει ενα P3 στα 1000mhz

και δοκιμασει το crysis cpu bench και πιανει α 1 frame per sec και τον κανεις overclock στα

2000mhz και πιανει 2frames per sec νε θα πεις οτι α 100% διαφορα στις επιδοσει αλλα ειναι

μονο 1 frame.. νομιζω θα ηταν καλο να δοκιμασε και αλλο παιχνιδι ισως η διαφορα να ειναι

τεραστια.. αν το παιχνιδι δεν εχει συγγεκριμενα cpu test να τρε3ις το παχνιδι στιν ιδια αναλυση

και αλλα ολα τα γραφικα off για να δουμε τιν διαφορα.. εσυ νομιζω 3ερις καλυτερα...:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.