Jump to content



Ενοχλητικό Auto-Overclocking


dexter20csgr

Recommended Posts

Καλησπέρα σας αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με τον καινούριο μου υπολογιστή.Αποτελείται απο τ hardware που βλέπετε στο signature μου.Το πρόβλημα εντοπίζεται στο οτι πολλές φορές όταν πάω να ανοίξω τον υπολογιστή , συνήθως αφού ο υπολογιστής δεν εχει ανοίξει για πολύ ώρα (πχ γύρω στις 5-10 ώρες), ο υπολογιστής ξεκινάει να δουλεύει , ανεμιστήρες κλπ κλπ ομως η οθόνη παραμένει σβηστή και γενικά δουλεύει to pc αλλα δεν ξεκινάει.Πατώντας το reset ο υπολογιστής κλείνει (το τονίζω,κλείνει) και μετά ανοίγει μόνος του αμέσως.Bootαρει κανονικά και πριν μπει στα windows μου λέει overclocking has failed pres f1 για να μπω στο bios η esc για να ξεκινήσει με τα deafaults.Πατάω escape kai ολα καλα ολα οκ.

Εχω εγκατεστημένα τα PCProbe II και ASUS Ai suite v1.02.02 Δεν έχω κάνει κάποιο ρύθμιση και σας επισυνάπτω τις αντίστοιχες screenshots για να βγάλετε τα συμπεράσματα σας για το αν το μηχάνημα μου έχει clockariστει απο μόνο του , αν όντως έχει clockαριστεί αν υπάρχει πρόβλημα και έχει ρυθμιστεί όπως να ναι και τέλος αν πρέπει να αλλάξω κάτι σε αυτά τα προγράμματα.

wblgdd6ssy63js57zv6i_thumb.jpg

74otb81cceheai1jst2b_thumb.jpg

yslmdy3ek8ay7a2xjo0w_thumb.jpg

zm1py187bbwxm7q1pdlf_thumb.jpg

k72qh12aqvrg9s6cqbyw_thumb.jpg

Να σημειώσω ότι δεν εχω πειράξει απο το bios τιποτα...Γενικά πάντως παρατηρώ χαμηλή απόδοση σε διεργασίες όπως η αντιγραφή και επικόλληση αρχείων (γυρω στο 5λεπτο με 6λεπτο στο να μεταφέρω ενα φάκελο 4gb απο τπ ενα partition στο αλλο) και οταν για παράδειγμα έτρεξα το 3dMark06 τα test πήγαιναν μια χαρα με τα fps na πεφτουν το πολύ στα 20κάτι σε ελάχιστες περιπτώσεις σε 1280χ1024 χωρις AA και τα scores ήταν καπου στα 4300-4500κάτι (θα το ξανατρέξω και θα ξαναpostάρω ακριβή αποτελέσματα).Η cpu παρόλαυτα απέτυχε παταγωδώς.0-1 fps και score γύρω στο 1000κάτι.Μάλλον θα ξεκινήσω νέο thread όσο αφορά αυτο το θεμα.

3DMark06 scores:

(1280x1024, AA sample 8,Quality:1,Texture Filtering : optimal)

CPU score : 1922 , fps : 0-1

SM2.0 Score : 3248, fps: min 15, max 47

HDR/SM3.0 Score : 2632, fps: min 6, max 50

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω , δεν βρίσκω κάτι τέτοιο ούτε στα program files ούτε στο start menu, μόνο το Ngroove και τα nvidia control panel.Και αυτά απο το συνοδευτικο dvd cd της κάρτας γραφικών...Στο C:\ εχω φάκελο C:\Nvidia\nForceWin2kxp\8.43 που προφανώς ειναι απο την εγκατάσταση των drivers αλλα τίποτα άλλο σαν nTune...

Link to comment
Share on other sites

Απο τη μάνα του αν ειναι χρονισμένος? δεν ξέρω...εγώ πάντως δεν έκανα κάτι (εσκεμμένα τουλάχιστον) Στο AIsuite πατάω συνέχεια το κεντρικο option που ειναι reset all to normal.

Ορίστε και screen απο το PCPROBE ΙΙ και τις τάσεις

rl7bmqyv31comzrwa7vx_thumb.jpg

n7thsvbp8g8m28wsyrta_thumb.jpg

Εκανα Edit το 1ο post με τα scores απο το 3dmark

Link to comment
Share on other sites

Πως το κάνω ? Από το bios? Πρέπει να αλλάξω και τις τάσεις ?Αυριο θα το πάω στους τεχνικούς στο πλαίσιο γιατί είχε πρόβλημα με 2 usb του case(τις συνδεσανε αναποδα μαλλον και καηκε το flashaki και οι θύρες δεν λειτουργουν) και γιατι το dvd δεν γραφει σε αδεια dvd με κανένα prog.Να τους πώ να το κάνουν αυτοί ? Να διαμαρτυρηθώ που ο επεξεργαστής δεν είναι σωστά σεταρισμενος?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Louris7

ttp://dlsvr01.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5K/P5K0902.zip

Αυτο ειναι για την P5K.

Δηλαδή έχω εγκατεστημένο λάθος BIOS?Οταν το πρωτοπηρα το μηχανημα μου ειχαν βάλει μια Abit FP-in9 sli motherboard την οποία μετέπειτα μου την θάψανε και ζητησα και μου την αλλάξανε (οι τεχνικοι οχι εγω) σε Asus p5k.Εγω παντως οταν το πηρα το pc περασα οτι ειχε το dvd της asus p5k.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dexter20csgr [Σήμερα, στις 14:12]

Πως το κάνω ? Από το bios? Πρέπει να αλλάξω και τις τάσεις ?Αυριο θα το πάω στους τεχνικούς στο πλαίσιο γιατί είχε πρόβλημα με 2 usb του case(τις συνδεσανε αναποδα μαλλον και καηκε το flashaki και οι θύρες δεν λειτουργουν) και γιατι το dvd δεν γραφει σε αδεια dvd με κανένα prog.Να τους πώ να το κάνουν αυτοί ? Να διαμαρτυρηθώ που ο επεξεργαστής δεν είναι σωστά σεταρισμενος?

Ετοιμο το πηρες?...

Μην βιαζεσαι. Εγω σου συστηνω να μην πας ακομα πλαισιο. Εκτος αν δεν εχεις προβλημα να πηγαινοερχεσαι.

Φαινεται να ειναι κατι απλο, αλλα το θεμα ειναι μονος σου το εφτιαξες?...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dexter20csgr [Σήμερα, στις 14:14]

Δηλαδή έχω εγκατεστημένο λάθος BIOS?Οταν το πρωτοπηρα το μηχανημα μου ειχαν βάλει μια Abit FP-in9 sli motherboard την οποία μετέπειτα μου την θάψανε και ζητησα και μου την αλλάξανε (οι τεχνικοι οχι εγω) σε Asus p5k.Εγω παντως οταν το πηρα το pc περασα οτι ειχε το dvd της asus p5k.

Πηγαινε στη σελιδα της Asus και βρες πιο ειναι το motheboard που εχεις και κατεβασε το τελευταιο βιος...

Οχι δεν εχεις λαθος bios, απλα δεν εχεις το τελευταιο!

post-7458-1416073382,7445_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dexter20csgr [Σήμερα, στις 14:26]

Κατέβασα το P5K0902 απο το link που μου εδωσες.Αυτο ειναι ok?

Ειναι αυτη η motherboard Σου?...

Εγω δεν εχω P5K , αλλα βλεπω οτι ειναι πολλα τα μοντελα.

Αν ειναι αυτη τοτε οκ!!

Link to comment
Share on other sites

Διπλα μενω, 2 λεπτα με το αυτοκινητο ειναι.Πρεπει να παω γιατι οι 2 usb δεν λειτουργουν.Οταν λες μονος σου το εφτιαξες τι εννοεις?εγω επέλεξα το hardware αλλα μου το στειλανε στημμενο απο αθηνα το pc.Δεν εβαλα χέρι μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dexter20csgr [Σήμερα, στις 14:29]

Διπλα μενω, 2 λεπτα με το αυτοκινητο ειναι.Πρεπει να παω γιατι οι 2 usb δεν λειτουργουν.Οταν λες μονος σου το εφτιαξες τι εννοεις?εγω επέλεξα το hardware αλλα μου το στειλανε στημμενο απο αθηνα το pc.Δεν εβαλα χέρι μεσα.

Εγω σου ειπα τι μπορεις να κανεις για αρχη.

Βαλε αλλο Bios.

Βγαλε τα καλωδια του usb για το case.

Βγαλε αν θες και το DVD rom εφοσον λες οτι ισως να χει προβλημα.

Κανε boot στα windows και δες πως παει ο επεξεργαστης.

Σιγα σιγα και ενα ενα.

Αν δε θες τιποτα απο αυτα, πηγαινε στο πλαισιο.

Το μηχανημα ομως κατι δεν εχει σωστα.

Αν δεν εχεις βαλει χερι εσυ καθολου, τοτε φταινε οι τεχνικοι στο πλαισιο κατα τη γνωμη μου.

Το οτι δεν εχει τελευταιο βιος δεν ειναι και ΤΟ προβλημα ουτε ειναι υποχρεωμενοι να το βαλουν.(πιστευω δηλαδη)

Αλλα αν εχουν συνδεσει αναποδα τα usb του case τοτε φταινε.:)

Link to comment
Share on other sites

H mb ειναι σωστη, ειναι η p5k "η σκετη".Κάνω extract και το αρχειο ειναι .rom.Πως κάνω το bios update ? Oo Κάνω reboot και μπαινω στο bios ?

Οσο για τις usb και το dvd ειναι αποτελεσμα κακής δουλειας των τεχνικων.Εγω χερι δεν έβαλα και δεν βαζω γιατι δε θελω προβληματα με τις εγγυησεις.

Link to comment
Share on other sites

το αποσυμπιέζεις σε ένα flashaki ή σε δισκο να ξερεις ομως που, πας από το bios στο AZ Flash (ή κάπως έτσι τέλος πάντων, δε θυμάμε ακριβώς πως λέει), του δίνεις τη διεύθυνση που έχει το bios και του λες update.

Απο το βιος θα κανεις δηλαδη update.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.