Jump to content


Ενοχλητικό Auto-Overclocking


dexter20csgr

Recommended Posts

Επειδη εχω ακουσει οτι αν κολλησει το pc κατα το bios update κλαφτα ολα χαραλαμπε,θα το αφησω στο desktop και θα τους ζητησω αυριο να μου το κανουν update αυτοι.anyways.Οσον αφορα τον επεξεργαστη.Οταν παω στο system μου λεει intel core2duo e6750 2.66 ghz.Στο AIsuite ου λεει 1066mghz.Τελικά τι γινεται μηπως τη στιγμη εκείνη ο υπολογιστης δεν χρησιμοποιει ολη την ισχυ του επεξεργαστη γιαυτο ?Να το επισημάνω στουσ τεχνικούς η όχι ?

Link to comment
Share on other sites

dexter20csgr Απτην στιγμη που κατι δεν παει καλα, και το ξερεις, αλλα δεν κανεις τιποτα, ολα ταλλα ειναι ανουσια.

Το προγραμμα που λες δεν το ξερω,αλλα συμφωνα με το Cpu-z που εχεις ποσταρει φαινεται υποχρονισμενο. Επισης και οι μνημες φαινονται υποχρονισμενες.

Το βιος update δεν ειναι και τοσο δυσκολο οσο νομιζεις.

ΑΝ θες να κανεις κατι σου ειπα. Απο κει κ περα, το να συζηταμε για προβληματα χωρις να κανεις καποια προσπαθεια να ψαχνεσαι δεν εχει νοημα.

Επισης υπαρχει και αυτο!!

http://dlsvr01.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5K/e3270_p5k.zip :D

Διαβασε την παραγραφο 4 !! για το βιος αν θες..:D :D

Για τις εξετασεις SOS ειναι η παραγραφος 4.1 :p :p

Link to comment
Share on other sites

Ουτε το να καθομαστε και να κανουμε υποθεσεις εφοσον δεν γνωριζουμε ούτε εγω ούτε εσυ έτσι?Οποτε άν κάποιος γνωρίσει ας απαντήσει διαβάζοντας το αρχικό μου post και τα υπόλοιπα τα συζηταμε όταν ξαναπάρω τον υπολογιστή.Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dexter20csgr [Σήμερα, στις 15:07]

Ουτε το να καθομαστε και να κανουμε υποθεσεις εφοσον δεν γνωριζουμε ούτε εγω ούτε εσυ έτσι?Οποτε άν κάποιος γνωρίσει ας απαντήσει διαβάζοντας το αρχικό μου post και τα υπόλοιπα τα συζηταμε όταν ξαναπάρω τον υπολογιστή.Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Μα εφοσον δεν θες να κανεις μονο σου κατι για να προχωρησουμε, μονο υποθεσεις κανω, γιατι υποθετικα μπορω να σου απαντησω, αν δεν δω καποια αποτελεσματα σ'αυτα που κανεις.

Ψαχνοντας πιο πολυ θα μαθεις. Δυσκολα καποιος απο δω και γενικα απο το ιντερνετ,θα σου πει τι ακριβως φταιει,πως θα λυσεις το ΔΙΚΟ ΣΟΥ προβλημα, γιατι υπαρχουν πολλα που μπορουν να φταινε.

Link to comment
Share on other sites

το ενδεχομενο να πρεπει να κανει disable τις επιλογες απο το bios C1 και EIST ωστε να μην ριχνει αυτοματα η μητρικη το multiplier , το εχετε σκεφτει ; :D

Το να πηγαινει 0-1 fps στο cpu test του 3dmark ειναι απολυτα φυσιολογικο..Ετσι παει σε ολους.

Αυτο που δε μπορω να καταλαβω ειναι γιατι εχεις βαλει 8samples AA ? τα def settings αυτα ειναι ;Για τρεξε μια με def...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής GoMaR οσον αφορα το πως κάνω disable αυτές τις επιλογές?Παρεπιπτοντως έκανα update το bios και όλα οκ.Εκτος απο το γεγνος οτι το AIsuite πλεον οταν το ανοιγω βγάζει σφαλμα και δεν βγάζει αποτελέσματα για τον επεξεργαστη.Κοινως σταματησε να δουλεύει.Εκανα επανεγκατασταση το προγραμμα απο το cd της μητρικης αλλα μια απο τα ίδια...Δεν δουλεύει πλέον το AIsuite...

Gomar κανω παλι τα τεστ με τα default settings στο 3dmark06 και ποστάρω.

Edit: τα scores με τα defaults (1280x1024,no AA, Optimal Texture Filtering,VS profile 3_0, PS Profile 3_0) είναι :

SM2.0 : 4502

HDR/SM3.0 : 4754

CPU : 1925

Εdit:

Μπηκα στο BIOS στα advanced και βλεπω οτι υπαρχει η επιλογη c1e support η οποια ειναι ENABLED.Ειναι αυτο που λες?

Link to comment
Share on other sites

sm2 και sm3 εισαι οκ...

cpu εισαι χαμηλα...

ναι καντο disabled και αν βρεις καποια αλλη επιλογη "EIST" και αυτην..

επισης τσεκαρε το multiplier απο το bios μηπως ειναι καρφωμενο χ6 και οχι χ9

η αν δε κανεις τπτ απο ολα αυτα..εχε ανοιχτο το cpuz και τρεξε μια εφαρμογη που να τρωει cpu load και δες αν γινεται το x6 -> x9

Link to comment
Share on other sites

To εκανα disable το C1E και πλέον η κατασταση εχει ως εξης:

Core Speed : 2133.8 MHz

Multiplier : x 8.0

Bus Speed : 266.7 MHz

Rated FSB : 1066.8MHz

Το Core Voltage:1.272 V ειναι εντάξει?

Στο bios εντοπισα μια επιλογη που λεει

CPU ratio setting : Auto και πιο επανω λεει

ratio actual value :8

Τελος εχει μια επιλογη Intel SpeedStep Tech. που ειναι enabled και στην περιγραφη λεει Automatic: CPU speed controlled by Operating System

Disabled: Default CPU speed

Αυτο μας κανει οτι μας κανει ?

Link to comment
Share on other sites

α ναι ρε ... τι 9 multi σου λεγα..αφου εχει χ8 αυτος..

βρες την επιλογη στο bios που αλλαζεις το fsb απο 266 σε 333.

ναι καντο disabled αυτο

βασικα πρωτα καντο disable και μετα δες αν αλλαξε το fsb..αν δεν αλλαξε βαλτο καρφωτο 333

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

το ενδεχομενο να πρεπει να κανει disable τις επιλογες απο το bios C1 και EIST ωστε να μην ριχνει αυτοματα η μητρικη το multiplier , το εχετε σκεφτει ; :D

πες το ρε μαν ..

εγινε 2 σελιδες το thread και υπωθηκαν πολλα..αλλα κλασικα ξεχαστηκε το πιο απλο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oxide [Σήμερα, στις 23:12]

πες το ρε μαν ..

εγινε 2 σελιδες το thread και υπωθηκαν πολλα..αλλα κλασικα ξεχαστηκε το πιο απλο..

Το ηξερα οτι μπορει να ειναι αυτο αλλα οταν καποιος λεει οτι παταει default στο βιος??..

+οτι στο manual πιο πανω που ειπα να κατεβασει , επειδη δεν το διαβασα δεν ηξερα αν υπαρχει αυτη η επιλογη σε αυτη τη μητρικη.

Ελπιζω παντως να εκανε δουλεια και ναμην χρειαστει να παει πλαισιο.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε Louri εχω την εντυπωση οτι διαβαζεις πολυ επιφανειακα τα post μου.Δεν πατησα ποτε default στο bios.Σε ενα προγραμμα της asus το ΑΙSUITE.Οπως και να χει ομως τα default values στο bios για αυτες τις δυο επιλογές ηταν enabled.Στο πλαισιο θα παω ουτως η αλλως για αλλο λόγο,εχεις κολλήσει να μην παω .Θελω να παω πλαισιο βρε αδερφέ πως το λένε :p!Οσο για το manual το έχω σε paper format αλλα ως συνηθιζουν τα manuals προσφέρουν επιφανειακά πληροφορίες και εγώ δεν έχω τις γνώσεις για εξειδικευμένα σκηνικά :)

Λοιπον στο θέμα μας.Εκανα disable και την 2η επιλογη (Intel speedstep tech) αλλά το bus speed η το fsb δεν αλλαξε.Πηγα στις επιλογές στο bios και εβαλα την bus speed 333MHz.Παρ'ολα αυτα οταν το pc ανοιξε πάλι για να εφαρμόσει τις αλλαγές το bus speed παρεμενε 266.7.Στο bios παρ'ολα αυτα παρεμενε η επιλογη στο 333ΜΗz.Any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dexter20csgr

Αδερφε Louri εχω την εντυπωση οτι διαβαζεις πολυ επιφανειακα τα post μου.

ελα ρε συ να σε βοηθησει προσπαθει το παιδι..

στο θεμα τωρα...

εκανες σιγουρα απενεργομποιηση C1 και EIST?

τσεκαρε λιγο απο τα win τον πολλαπλασιαστη σου..

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εχω κακή διάθεση,ισα ισαα τον ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκε και απάντησε και μπηκε και στον κόπο να μου βρει τα καταλληλα links για την m/b...απλά άλλα γράφω στα posts μου....anyway

Εκανα σιγουρα disable τα C1E και intel speedstep tech...Τον πολλαπλασιαστή μου δεν γνωρίζω πως να τον ελεγξω απο τα windows :S to cpuz λεει χ8.0 παντως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dexter20csgr [Χθες, στις 13:23]

και μετά ανοίγει μόνος του αμέσως.Bootαρει κανονικά και πριν μπει στα windows μου λέει overclocking has failed pres f1 για να μπω στο bios η esc για να ξεκινήσει με τα deafaults.Πατάω escape kai ολα καλα ολα οκ....

Εγω οταν ειχα την striker extreme καιδεν επαιζε ειχα τρελαθει.

Βεβαια επειδη εδω τα παιδια με βοηθουσαν και ειχα και λιγο θαρρος, εκανα δοκιμες και επαιξε.

Σκεψου οτι στο πλαισιο , επειδη δεν ηξεραν να σεταρουν την μητρικη,μου αλλζαν parts χωρις λογο!!..

Στην striker , αυτες οι επιλογες, ta defaults ειναι disabled

Αυτα απο μενα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα αυτό στο νου μου οταν μιλούσα για defaults , οπως και να χει, my bad, εγω εκφραστικα λάθος και σου έδωσα να καταλάβεις κατι διαφορετικό απο αυτό που ήθελα να πω :) (θα συμβεί αρκετές φορές να λέω άλλα και να εννοώ αλλα μιας και δεν έχω εκτεταμένες γνώσεις στο θέμα o.c. αλλα θα προσπαθήσω να γίνομαι οσο πιο σαφής γινεται :))

Ελπίζω με τις συμβουλές σας και με δοκιμές να πιάσουμε επιτέλους επιθυμητή απόδοση και με την p5k και τον E6750...

Link to comment
Share on other sites

Ολα οκ.Το πήγα στο πλαίσιο usb fixed , Dvd αντικαταστάθηκε και επέμεινα λίγο παρα πάνω σε εναν πολύ εξυπηρετικό τεχνικό (ενω πρώτα ένας άλλος βαρεμένος ξύστης είπε ότι θα κοιτάξει το θέμα με τον επεξεργαστη αλλά κλασσικά δεν ασχολήθηκε) ο οποίος κοίταξε τον επεξεργαστή και πλέον επιτέλους τρέχει με 2.66ghz (bus speed 334.0 , multiplier x8.0) και όταν ρώτησα αν τα timings των μνημων μου ειναι καλά (5-5-5-18 απο default) μου ειπε οτι καλυτερα να τα βάλω 4-4-4-12 το οποίο του ζήτησα και έκανε...αλλαξε λίγο και τις τάσεις...και προς το παρών όλα καλά...

Τα 3dMark06 scores πλέον είναι

SM2.0 : 5231

HDR/SM3.0 : 5078

CPU : 2420

Κάτι άσχετο και λίγο off topic...Το crysis μου έτρεχε μία χαρά σε high settings 1280x1024 res και AA x8...Παρόλα αυτα άρχισε να κολλάει απίστευτα στο chapter awakening crysis και μετά...είναι θέμα του υπολογιστη ή απλά το παιχνίδι τα δίνει όλα απο κει και πέρα και αυξάνει κατακόρυφα τις απιτήσεις του?κάποιος που να έχει παίξει το game plz ας απαντήσει.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τελίκα αφού το προβλημα με το overclocking failed συνεχιστηκε, και αφού [ηγα το pc sto πλαισιο κανα 2 φορεσ ακομα,κατέληξαν ότι φταίει η μητρική και μάλλον θα την αλλάξουμε με την Gigabyte GA-P35-DS4 (P35, s775, DDR2)...Αντε να δούμε...News coming soon

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.