Jump to content



Abit IP35pro vdroop mod


Frostbyte

Recommended Posts

Δε ξερω που να το βαλω, το χωνω εδω αρχηκα και αν πιστευει καποιος mod οτι τεριαζει αλλου, ας το μετακινησει..

Στο θεμα τωρα,

Εχω μια Abit IP35pro (αμα ψαχνει κανεις βρησκει ε? :p) στην οποια θελω να κανω vdroop mod για το overclock που θα κανω (οταν με το καλο τελιωσω και το PC)..

1) Που μπορω να βρω καποιον που μπορει να το κανει, στην αθηνα?

2) Ποσο θα κοστισει το ολο story?

3) Αν θελω μετα να παω την μητρικη για RMA (χτυπα ξυλο) βγαινει ευκολα?

Ευχαριστω! :magic:

Link to comment
Share on other sites

lol lol :p επαγγελματία modder? Λολ :p μπορείς να την πάς σε καποιος ηλεκτρονικό άμα δε βρείς κάποιος απο εδω μέσα πχ που να ξέρει κ να έχει χρόνο κτλπ για να σε βοηθήσει. Αρκει να του δείξεις ΠΟΥ πρέπει να το κάνει και τί αντίσταση να βάλει πχ . :D πόσο να σου πάρει....αχμ.......έχω ακούσει για κόλληση σκηνικό να έχει πάρει ο αλλός για ΜΙΑ κόλληση 40 ευρώ.......και να το πηγαίνει σε άλλος μετά να το κολλήσει πάλι το ίδιο να του λέει φύγε από εδώ ανθρωπέ μου....μίσο λεπτό δουλειά να σου πάρω κ λεφτά........

Link to comment
Share on other sites

το thread αυτο ειναι στο case mod κλπ κλπ.

Το να κανεις vdroop δεν ειναι προσον αλλα compensation για ασταθη τροφοδοσια στο cpu.

Αν εχεις ασταθεια καντο, αλλιως μην ασχολεισαι.

Vdroop γινεται με 2 τροπους,

1. παρεμβαλεις μια μεταβλητη αντισταση σε 2 σημεια, για να αυξησεις την αντισταση στο κυκλωμα ωστε να δινει περισσοτερο ρευμα.

2. με μολυβι παλι μεταξυ 2 σημειων

κανε ενα search sto google vdroop ip35 και θα σου βγαλει οτι χρειαζεσαι.

Παντως τα abit συνηθως δεν droopαρουνε

Link to comment
Share on other sites

Για το vdroop πανω κατω ξερω τι ροοστατη θα χρησιμοποιησω και που πρεπει να τον βαλω.. Μολυβακι δεν νομιζω οτι μπορω να βαλω στην Abit.. και να θελω δηλαδη, δε γινεται..

Λογικα στον Q6600 θα εχω προβλημα με vdroop, οπως μου εχει πει ο GoMaR, και απλως πριν την βαλω στο συστημα, ψαχνω καποιον να το κανει γιατι εχω χερι δεν βαζω εκει περα και ειδικα αμα πιασω κολιτηρι την εφαγα..

Παραθετω και την εικονα που εχω βρει:

vdroop.jpg

Link to comment
Share on other sites

προσοχή με τα vdrop γιατί πλέον οι 45nm είναι περισσότερο ευαίσθητοι στα ρεύματα, πόσο μάλλον στα peaks που δημιουργούνται όταν μικραίνει το vdrop.

προσωπικά μου είπαν να μήν ενεργοποιήσω το vdrop control και καλύτερα να χώσω λίγο έξτρα ρεύμα

Link to comment
Share on other sites

To σκεφτομαι και γω ρε γαμωτο γιατι δινω 1,55 και μου βγαζει 1,41 αν ειναι δυνατον:(

Αλλα αγχωνομαι μιας και δεν εχω κανει κατι παρομοιο και η κολλησεις μου φαινονται μικρες και δυσκολες :o

Link to comment
Share on other sites

παιδια μετρημενα με πολυμετρο τα συστηματα, μου κανει πολυ για abit 0.14v κατω???

για τις κολλησεις δεν ειναι κατι δυσκολο, ενα κολλητηρι με λεπτη μυτη και λιγο εξασκηση σε παλια μητρικη και εισαι κομπλε.

Τωρα αν δεν θες, πηγαινε σε ενα ηλεκτρονικο που φτιαχνει τηλεορασεις, μονο την μητρικη και πες του να κανει μια κολληση στα 2 σημεια. Χωρις να εξηγεις πολλα δεν θα πληρωσεις τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.