Jump to content



Πολύ νέος και άσχετος με το άθλημα


Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply
Το GTL και να στο εξηγησω δεν θα καταλαβεις..:p

VTT=FSB termination voltage (VFSB) ειναι πολυ απλοικα το ρευμα για το FSB.

Σιγα σιγα...θα σε προσυλιτησουμε..το εχουμε κανονισμενο..:D

Ετσι ετσι σιγα σιγά.Μην πονέσω..... ::058:-p

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα μία βασική ερώτηση γιατί τώρα το παρατήρησα ενώ την πρώτη φορά όχι(μετά από 20 λεπτά είχα σταματήσει το prime 95).

Μετά από το overclock στα 3.8g δεν έχω καθόλου stable συστημα με τα λεγόμενα του prime 95.Σταματά σε 2 λεπτά.Φταίει η θερμοκρασία θα διορθώσει την κατάσταση η ψύχτρα που έρχεται την Παρασκευή???ή φταίει κάτι άλλο???

φορτώνω κάποιες φοτό με τις μετρήσεις cpuz μήπως έχω κάνει καμία χοντρή μα....

Και να μην ξεχάσω να αναφέρω θα δείτε στις φοτό ο επεξεργαστής χωρίς να κάνω κάτι εγώ θελημένα τουλαχιστον δεν δουλεύει στα 3.8g αν δεν του ζητηθεί.Σε idle κατάσταση δουλεύει 2.5g περίπου κανει αλλαγές στον multiplier μόνο του και δεν ανεβάζει θερμοκρασία όλη την ώρα.

Υ.Γ. (Το σίγουρο οτι έχω κάνει μα....)post-2153-1414343564,154_thumb.jpg

post-2153-1414343564,03_thumb.jpg

post-2153-1414343564,0753_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα δεν εχεις πειραξει καθολου τον memory multiplier?

Λογικα τα 4GHz τα εχεις, απλα πρεπει να παιξεις σωστα.

FSB:450

Multi: x9

System memory multiplier: 2:3 (675/1350) (δεν ξερω τι επιλογες εχει η μητρικη σου εδω)

και δινεις αβερτα ρευματα (σχολη Doom :p )

vCore: 1,35

vtt:1,30

Καλη επιτυχια!

Υ.Γ. τι με θυμισες τωρα....

th_giaplaka.jpg

Το τέλειο saki είναι αυτό που λές το έκανα.

vcore 1.35

vtt +0.3v

ddr3 +0.2v

αλλά όταν μπώ στα windows7 64 bit να αναφέρω αν παίζει ρόλο ούτε τα γραφικά απο το site μας δεν δείχνει και αμέσως μετα μυνήματα ότι ο firefox σταμάτησε αναπάντεχα και μετά απο λίγο crash to pc reset μόνο απο κουμπί για να επανέλθει.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας να πω πως εισαι σε πολυ καλο δρομο.

Ας ξεκινησουμε να λυνουμε ενα ενα τα θεματακια που εχεις.

α)

Και να μην ξεχάσω να αναφέρω θα δείτε στις φοτό ο επεξεργαστής χωρίς να κάνω κάτι εγώ θελημένα τουλαχιστον δεν δουλεύει στα 3.8g αν δεν του ζητηθεί.Σε idle κατάσταση δουλεύει 2.5g περίπου κανει αλλαγές στον multiplier μόνο του και δεν ανεβάζει θερμοκρασία όλη την ώρα.
For the ASUS boards:

1) Upon booting, hit the 'Delete' key to enter the BIOS.

2) Move right to the 'Advanced Tab', and select 'CPU Configuration'.

3) The two settings - "C1E Support" and "Intel® SpeedStep Tech." are the ones mentioned above.

4) Set those two to 'Disabled'.

5) Press F10, then Enter to save the changes and exit.

6) Upon rebooting, load Windows and then CPU-Z, and check the settings in CPU-Z.

β) αναφερεις πως δινεις 1,35 vCore, αλλα στο CPUz μεσα στα win βλεπουμε διαφορες τιμες απο 1,26 μεχρι 1,29.

ψαξε να βρεις στο BIOS σου τα εξης:

1) την επιλογη για το Vdroop, λογικα θα ειναι στην βασικη καρτελα που αλλαζεις και το vCore, θα λεει κατι του στυλ : loadline calibration, vcore droop control Κλπ. Αυτο το κανεις enable.

2) την καρτελα power ή hardware monitor (ή καπως ετσι :p )

Αυτο το χρειαζεσαι για να μην μπαινεις συνεχεια στα windows. Εσυ θελεις να δινεις 1,35v. Αν οταν στο Bios δινεις 1,35 και αυτο παιρνει 1,29 εχεις 0,06 droop, αρα για να παρεις 1,35 πρεπει να δωσεις παραπανω. Φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι θα δωσεις 1,41, μπορει να φτασει στο 1,35 πραγματικο και με λιγοτερο. Δοκιμαζεις και βλεπεις. ;)

γ) βλεπω στα 3 Screenshots οτι εχεις Cas Latency 7!!!!!

αυτο το εχεις αλλαξει εσυ;;;;

τσεκαρε να δεις αν στο bios ειναι 7 η 9, υπαρχει το ενδεχομενο να διαβαζει λαθος το CPUz.

Α! βγαλε και 2 φωτο, τις ιδιες καρτελες που ειχες βγαλει και στην αρχη. :)

vtt πολυ δεν λες σακη??τοσο διναμε για 600 fsb..:p

1.18-1.20 και σωστα GTL...

Στις ASUS αν δεν πειραξεις τα GTL και τα αφησεις AUTO, απλα ανεβαζεις vtt. Εγω με την Formula ουτε καν ειχα ασχοληθει με αυτα. Απλα εδινα απλοχερα vtt χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας να πω πως εισαι σε πολυ καλο δρομο.

Ας ξεκινησουμε να λυνουμε ενα ενα τα θεματακια που εχεις.

α)

β) αναφερεις πως δινεις 1,35 vCore, αλλα στο CPUz μεσα στα win βλεπουμε διαφορες τιμες απο 1,26 μεχρι 1,29.

ψαξε να βρεις στο BIOS σου τα εξης:

1) την επιλογη για το Vdroop, λογικα θα ειναι στην βασικη καρτελα που αλλαζεις και το vCore, θα λεει κατι του στυλ : loadline calibration, vcore droop control Κλπ. Αυτο το κανεις enable.

2) την καρτελα power ή hardware monitor (ή καπως ετσι :p )

Αυτο το χρειαζεσαι για να μην μπαινεις συνεχεια στα windows. Εσυ θελεις να δινεις 1,35v. Αν οταν στο Bios δινεις 1,35 και αυτο παιρνει 1,29 εχεις 0,06 droop, αρα για να παρεις 1,35 πρεπει να δωσεις παραπανω. Φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι θα δωσεις 1,41, μπορει να φτασει στο 1,35 πραγματικο και με λιγοτερο. Δοκιμαζεις και βλεπεις. ;)

γ) βλεπω στα 3 Screenshots οτι εχεις Cas Latency 7!!!!!

αυτο το εχεις αλλαξει εσυ;;;;

τσεκαρε να δεις αν στο bios ειναι 7 η 9, υπαρχει το ενδεχομενο να διαβαζει λαθος το CPUz.

Α! βγαλε και 2 φωτο, τις ιδιες καρτελες που ειχες βγαλει και στην αρχη. :)

Στις ASUS αν δεν πειραξεις τα GTL και τα αφησεις AUTO, απλα ανεβαζεις vtt. Εγω με την Formula ουτε καν ειχα ασχοληθει με αυτα. Απλα εδινα απλοχερα vtt χαχαχαχαχα

saki μου ευχαριστώ πολύ για τις επιλογές που μου δίνεις.

Αλλά προς το παρόν θα σου πώ ότι το μόνο που εχω κάνει είναι να βαλω psi-e για την κάρτα γραφικών στα 100 mhz manual για να μην πάθει τίποτα έχω αλλάξει το vcore 1.35 και όντως έχεις δίκιο δεν πάει πάνω απο 1,316 οπως έχω δεί

βέβαια να σου πω ότι στο bios έχω βαλει διαιρέτη μνήμης 3 και γιαυτο μάλλον βλέπω στο cpuz 2:3 έμαθα πως είναι καλό ανέβασα το fsb στα 430κατι δεν θυμάμαι για να έχω τα 3.8g και άλλαξα 2 ρυθμισεις στο bios απο normal σε turbo θα βγαλω photo να σου δείξω τι έχω κάνει αλλά πρώτα να έρθει η παρασκευή για την ψυχτρα γιατί θα πάρει φωτια είναι σίγουρο.-:p

Link to comment
Share on other sites

Επισυνάπτω φοτο με όλες τις ρυθμίσεις που έχω κάνει σε bios και τις μετρήσεις από cpuz και είναι ο μοναδικός τρόπος στα 3.8g που βρίσκομαι τώρα να ειμαι stable τουλάχιστον για όσο χρόνο μου το επιτρέπει ο cpu απο θέμα θερμοκρασίας όπως επίσης stable είμαι και όταν ανεβάσω έως και +0.3 v στο FSB κάτι το οποίο ακόμα δεν το βρίσκω αναγκαίο γιατί δεν είδα καμία διαφορά με η χωρίς.Στις μετρήσεις του prime 95(αναφέρω πάντα ότι μόλις φτάσω 80 βαθμούς σταματάω το test και αυτο μετά από 8 λεπτά περίπου.Αλλά χωρίς κανένα error.

Υ.Γ Αυτό το turbo που έχω βάλει να πώ ότι χωρις αυτό δεν μου επιτρέπει να κάνω τίποτα σε overclock.Όταν bootarw reset sto reset και γυρνά το bios σε default.Βέβαια μπορεί να μπει και σε extreme mode αλλά και εκεί πάλι τα ίδια reset και reset και γυρνα το bios σε default.

post-2153-1414343565,3043_thumb.jpg

post-2153-1414343565,9682_thumb.jpg

post-2153-1414343566,0031_thumb.jpg

post-2153-1414343566,0376_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την καρτα θα την ανεβασουμε καθολου??Η βαζω φωτιες??

Αν βάζεις φωτιές λέει αλλά δεν νομίζω είμαι λίγο χέστης η αλήθεια....

Νέα κάρτα γραφικών δεν χρειάζομαι κάτι ποιο δυνατό προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι κότα, τίποτα δεν θα πάθει.Ασε που είναι σχεδόν γελοίο.

Μιας και είναι απίθανο να έχεις πλέον στενωπό (bottleneck :p ) απο το υπόλοιπο σύστημα, ήρθε η ώρα!

50-100 mhz στον πυρήνα και 100-200 mhz στις μνήμες πρέπει να τα έχεις άνετα. Αφού στα δίνει, γιατί να μην τα πάρεις?

Άντε, μετά την παρέλαση μπακαλιάρο και Riva tuner

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.