Jump to content



Πολύ νέος και άσχετος με το άθλημα


Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Δες το απο την θετική πλευρά, έχει ένα ακόμα μάτι κουζίνας για να τηγανίζεις τις πατάτες και να ψήνεις τα σουτζουκάκια!

Εννοειται οτι περα απο την πλακα, δεν ειναι καλο να υπερβαινει τους 80 Κελσιου σε load και τους 55 σε idle.

Link to comment
Share on other sites

Καλά έχω κάνει το θεϊκό τον ανέβασα στα 4g. Αλλα δεν έχω βάλει άλλη ψυχτρα με την εργοστασίου και φτάσαμε πάνω απο 100 βαθμούς θερμοκρασία

Λιγο δυσκολο να βαρεσει 100αρες... κατι δεν παει καλα.

Εισαι σιγουρος οτι παταει καλα η ψυκτρα; Με ποσο vCore εισαι;

Link to comment
Share on other sites

Και όμως ναι ειναι disable ολα τα warnings στο bios.

Σας το είχα πει είμαι περίπτωση μεγάλη

Τώρα έτρεξα το prime95 σε in-place mode και έπιασε μέγιστη θερμοκρασία 62c μετα απο 1 ώρα.το heaven προγραμμα μου πετάει error και δεν τελειωνει ποτε.

κάτι με τους drivers της nvidia παιζει και με κολάει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν το πιστεύω αλλα κατάφερα μέχρι στιγμής να ανέβω στα 3,8ghz με την εργοστασιακή ψυχτρα. Vcore στα 1,35v αλλα για πιο πάνω σίγουρα νέα ψυχτρα.Γιατί τώρα όταν ανεβαίνω έχω πρόβλημα με τις μνήμες crash στο σύστημα,μπλε οθόνες και τα λοιπά πρέπει να βρω κάποια λύση με τις μνήμες, με τους διαιρετες η κάτι τέτοιο όπως μου ανέφερε ο Μαυρος.Σίγουρα καλά είμαι και τώρα γιατι στο 3d Mark 11 απο την πρώτη μέτρηση στα 3620 περίπου τώρα είμαι στα 3920 δεν έκανα άλλες μετρήσεις προς το παρόν αλλα είμαι διαθετιμενος να το ψάξω και άλλο.

ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΣΤΟΝ ΜΑΥΡΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΣΥΛΙΤΗΣΕ :-P.

Στόχος μου είναι να Πάω πάνω απο 4 ghz και σίγουρα αυτό δεν πρόκειται να το πετύχω χωρίς τις δικές σας συμβουλες.Ευχαριστώ και πάλι και θα επιστρέψω δριμυτερος με νέα αποτελέσματα και νέα επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα δεν εχεις πειραξει καθολου τον memory multiplier?

Λογικα τα 4GHz τα εχεις, απλα πρεπει να παιξεις σωστα.

FSB:450

Multi: x9

System memory multiplier: 2:3 (675/1350) (δεν ξερω τι επιλογες εχει η μητρικη σου εδω)

και δινεις αβερτα ρευματα (σχολη Doom :p )

vCore: 1,35

vtt:1,30

Καλη επιτυχια!

Υ.Γ. τι με θυμισες τωρα....

th_giaplaka.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sakis έχω κάνει αλλαγη στον multiplier. Οι επιλογές που μου δίνει είναι κάτι σε στυλ. 4.0 3.33 3.0 2.0 2.5 .αυτό που έμαθα είναι το 4.0 είναι το default.Στα 4.0 όμως όσο ανεβαζα core οι μνήμες είχαν φτάσει πάνω απο 1700 MHz στα 3.33 ενώ ήμουν Καλά στα 1332 MHz με συχνοτητα core 3.6 δεν ξεκινούσε το pc. Τώρα το pc είναι με 3.0 multiplier στα 1230 περίπου με 3.80 ghz το Vcore το έχω στα 1.35. Saki στην αρχή του θέματος έχω 3 photo αν μπορείς να ρήξεις μια ματιά απο το bios

Το fsb δεν έχω βρει ακόμα πως το αλλάζω.

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ... αρκετα μπερδεμενο bios.

για να βρεις τι παιζει με το multi, χρησιμοποιησε το CPUz μεσα απο τα windows. Λογικα στα default, στην καρτελα memory του CPUz το FSB: DRAM πρεπει να ειναι 1:2.

σημειωσε καπου τις τιμες που επιλεγεις στο bios με το FSB: DRAM που βλεπεις μεσα απο τα windows. Εσενα σε ενδιαφερει αρχικα να βρεις το 2:3 ωστε στα 4GHz οι μνημες σου να ειναι οσο πιο κοντα γινεται στις εργοστασιακες ρυθμισεις.

Μετα ανεβαζεις και το FSB στο 450 και βλεπεις τι γινεται.

Υ.Γ. αν εισαι στα 3,8, αυτο που αλλαζεις για να φτασεις εκει λεγεται FSB, ασχετα αν στην μητρικη σου εχει αλλο ονομα :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.