Jump to content



Πολύ νέος και άσχετος με το άθλημα


Recommended Posts

Βασικά καλησπέρα σας :p

Ευχαριστώ το forum που με δέχτηκε στην αγκαλιά του και εύχομαι να γίνω ένας καλός διαφημιστής για το forum μας.

Θα ήθελα παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιες συμβουλές για να μπορέσω να αξιοποιησω καλύτερα την νέα κάρτα γραφικών μου σε ένα κάπως παλιό pc.

Τα τεχνικά χαρακτηρηστικά του είναι

motherboard GA-EP35C-DS3R gigabyte

cpu e8400 3.0

ram 4 giga 2x2 KINGSTON KVR1333D3N9K2/4G DDR3 4GB (2X2GB) PC10666 1333MHZ 9-9-9-24

GeForce GTX 560 Ti

Series GeForce 500 Series

Core Clock 900 MHz

Memory Clock 4000 MHz

Memory Type GDDR5

Key Features UDV

DirectX 11

D-sub Yes (By Adapter)

DVI Yes

Shader Clock 1800 MHz

HDMI Yes

Memory Size 1 GB

THERMALTAKE W0144 PUREPOWER RX 600W CABLE MANAGEMENT

Τροφοδοσίες Εξόδου: +5V - 28A, +3.3V - 30A, +12V - 18A, +12V2 - 18A, +12V3 - 18A, +12V4 - 18A, -12V - 0.8A, +5VSB - 3A.

Κάθε συμβούλη ευχάριστη

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Απ'ότι καταλαβαίνω αισθάνεται πως η κάρτα γραφικών δεν αποδίδει τα μέγιστα επειδή το σύστημα είναι c2d και default.

εδώ για να πάρεις μια ιδέα για το γενικό πλάνο.

Εαν μπορείς ανέβασε φωτογαφίες με τις ρυθμίσεις του bios που είναι σχετικές με το OC για να δούμε τι γίνεται και με αυτή τη μητρική. To Ctrl+F1 μόλις μπεις στο bios ανοίγει τελικά τις πιο <<advanced >> ρυθμίσεις?

Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτόν τον επεξεργαστή είναι αρκετά πιθανό να έχεις CPU Bottleneck: η κάρτα να θέλει να δώσει παραπάνω, αλλά ο επεξεργαστής να την κρατάει χαμηλά. Σε τι ανάλυση παίζεις τα παιχνίδια σου;

Επίσης αν μπορείς τρέξε τα:

- 3D Mark 2011

- 3D Mark Vantage

- 3D Mark 06

και πες μου τα score σου να τα συγκρινω με τα δικα μου. Εχω στο σπιτι την 560 Ti με τον 2500Κ @ 4.5 GHz

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον παιδιά ευχαριστώ τα μέγιστα για το ενδιαφερον σας.

Δεύτερον Μαυρος=Πάνος= αδερφός Οδυσσέα??? Θόδωρας εδώ

Τριτον είμαι πολύ άσχετος θα ήθελα λίγο χρόνο αύριο να δώσω τα στοιχεία που μου αναφέραται γιατί δεν περίμενα τόσο άμεση ανταπόκριση και η γυναίκα μου κοιμάται δίπλα στο μεγάλο pc τώρα απο το netbook απάντησα

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και ζητώ την κατανόηση σας.

Όσο πιο άμεσα θα σας εχω τις πληροφορίες που μου ζητήσατε.

Link to comment
Share on other sites

Μαύρε μου τελικά δεν κάνει τιποτα ctrl+f1 δεν έχει advance menu αλλα μαλλον τα εχει ολα στο βασικο menou αργοτερα θα φορτοσω photo με το menou bios

Το μέτρησα το μηχάνημα αλλά,τα προγράμματα τα κατεύασα normal mode οχι κάτι extreme επιλογές που δίνουν στις default μετρίσεις είχαμε τα εξής:

P3623 3DMarks 3dmark11 http://3dmark.com/3dm11/794417

14422 3DMarks 3dmark06 http://3dmark.com/3dm06/15506745

P19796 3DMarks vantage http://3dmark.com/3dmv/2959305

Περιτό βέβαια να πω ότι στεναχωρέθηκα αλλά όχι και πολύ :p Απλά λίγο δάκρυ έτρεξε στο μάγουλο lol :sauer028::sauer028::sauer028:

Α και τα game τα βάζω σε foul ανάλυση που παίρνει η οθόνη μου 1680χ1050

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να τα τρεξεις στα Default για να μπορουμε να συγκρινουμε. Η θα πρεπει να μας πεις τι αλλαγες εχεις κανει..

Βασικά κατέβασα τα προγραμματα τα εκανα εγκατασταση δεν πειραξα τιποτα μονο το run test benchmark test πάτησα

Λένε τίποτα τα νούμερα ή την κάτσαμε την βάρκα???

Link to comment
Share on other sites

Οι δικες μου είναι με κοκκινο

P3623 3DMarks 3dmark11 || 4360 3D Mark11

14422 3DMarks 3dmark06 || 29501 3D Marks 06

P19796 3DMarks vantage || 20005 3D Marks Vantage

Κλόκαρε τον επεξεραστη στα 4GHz και θα είσαι οκ. Όχι ότι τώρα είσαι χάλια, γιατί αν προσέξεις στην ανάλυση που παίζεις δεν έχουμε μεγάλες διαφορες. Εγω είμαι με τον 2500Κ στα 4.5GHz και τις μνημες στα 2133MHz.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο Heaven αν δεν υπάρχει bottleneck δεν το ενδιαφέρει το cpu k αν ο Πάνος βγάλει 1500πχ και ο avikenas 1200 λογικά θα υπάρχει bottleneck.

Ενώ αν τρέξεις κάποιο 3D Mark και έχεις ένα σύστημα με 990X και ένα με Q6600 και η κάρτα είναι στα ίδια ρολόγια θα δεις μεγάλη διαφορά ενώ στο Heaven πολύ μικρή.

Πιστεύω να καταλαβαίνεις τι εννοώ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.