Jump to content


Transcend 1066 overclocking


mathewgx

Recommended Posts

Καλημερα παιδια.

Εχω αυτες τις μνημες http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1034014 , πανω σε μια gigabyte p35 - ds3r.

Για την ωρα λειτουργουν στα 1000Mhz με 4-4-4-5. Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος οδηγος για overclocking στα 1200. Εχω δοκιμασει με 6-6-6-18 στα 2.4v, το memtest86 βγηκε χωρις λαθη για 8+ ωρες , αλλα στο prime95 βγαζει error μετα απο 9λεπτα.

Επισης , πιστευετε οτι τα 2.4v για 24/7χρηση ειναι ασφαλης ;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Για 24/7 έως 2.2 είναι οκ άλλωστε αυτό λένε και οι μνήμες 2.2 V.

Για να τις παίξες στα 1200 δοκίμασε πρώτα με διαιρέτη 2:3 στα 400 fsb

και μετά στα 450 με 3:4. Θα χρειαστεί να δώσεις και τάση στο NB.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εξης απορια. Ειμαι στα 400x9 (Q6600) , με 1.5v απο το bios , +2mch. Βαζω τις μνημες στα 1000 (4-4-4-5) με 2.4v και βγαζω το prime95 χωρις λαθη. Με τις ιδιες ρυθμισεις , αλλα τις μνημες στα 1200 (6-6-6-18) , βγαζω το memtest χωρις λαθη , αλλα το prime95 σταματαει μετα απο λιγο.

Μπορει να μου εξηγησει καποιος τι σημαινει αυτο ; Γιατι το memtest που ειναι ειδικο για τις μνημες δεν βγαζει λαθη , αλλα αντιθετα βγαζει λαθος το prime95 ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mathewgx [Σήμερα, στις 11:38]

Εχω την εξης απορια. Ειμαι στα 400x9 (Q6600) , με 1.5v απο το bios , +2mch. Βαζω τις μνημες στα 1000 (4-4-4-5) με 2.4v και βγαζω το prime95 χωρις λαθη. Με τις ιδιες ρυθμισεις , αλλα τις μνημες στα 1200 (6-6-6-18) , βγαζω το memtest χωρις λαθη , αλλα το prime95 σταματαει μετα απο λιγο.

Μπορει να μου εξηγησει καποιος τι σημαινει αυτο ; Γιατι το memtest που ειναι ειδικο για τις μνημες δεν βγαζει λαθη , αλλα αντιθετα βγαζει λαθος το prime95 ;

Για να παίξουν οι μνήμες ψηλά 600+ ζορίζεται ο mch για αυτό θέλει και άλλη τάση από το +2

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

επειδη παρομοιο προβλημα αντιμετωπιζω και εγω με τοσ συτημα μου προσφατα και την ψαχνω λιγακι να δω τι θα κανω , θελω να ρωτησω κατι :

τι ταση εχεις δωσει στο mch?

για να δουλεψουν οι μνημες στα 2.2...

γενικα μεχρι ποσο ειναι καλο να δωσουμε ταση στο mch με ασφαλεια???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.