Jump to content



Western Digital Passport


deninho

Recommended Posts

Η αδερφή μου πήρε τον εξωτερικό σκληρό της WD, το Western Digital Passport, (σε ροζ χρώμα :p ) την έκδοση των 250gb. Είχα φροντίσει να πάρω τον μαύρο για την άλλη αδερφή, και μου είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις.Είπα, λοιπόν, να δανειστώ τον καινούριο για μερικές μετρήσεις:

Εδώ είναι το διάγραμμα του hdtune του σκληρού όπως ήρθε, σε FAT32

wdpassportfat322uy1.jpg

Εδώ είναι το hdtune αφότου μορφοποιήθηκε σε NTFS με cluster size 4kb

ntfsuw4.jpg

Ο σκληρός αγοράστηκε από το Πλαίσιο, και έκανε 117€ για αγορά μέσω internet.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho

μεταφορά αρχείων (μεταφέρω τώρα 8,3 γίγα), στα 28mb/s. Windows Vista Buisness x64. Προφανώς οι δίσκοι περιορίζονται από το usb.. Δεν μπορεί όλοι να είναι στα 30 mb/s :unsure:

x64? Λες να παίζει ρόλο? Πάνω από 24 δεν έχω δει.

@Jumex, δηλαδή ο 160άρης μου τρέχει σε πιο λίγες, δηλαδή 5400?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από racer

x64? Λες να παίζει ρόλο? Πάνω από 24 δεν έχω δει.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, για αυτό και το προσδιόρισα. Για να είμαι συγκεκριμένος :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jumex

ενημερωτικα οι passport 250/320 τρεχουν σε 7200rpm

Κανενα link..? Γιατι εχω την εντύπωση οτι δεν υπαρχουν 7200 στα 320 gb (του οποιου ειμαι κ ιδιοκτητης)

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο περίεργο που έχω παρατηρήσει είναι ότι ο δίσκος είναι λίγο ρατσιστής.. Παίζει ΜΟΝΟ με το δικό του καλώδιο.. ΟΠΟΙΟ άλλο και αν δοκίμασα, απλά δε λειτουργούσε..

Σε εσάς γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από racer [Σήμερα, στις 17:30]

Ένα άλλο περίεργο που έχω παρατηρήσει είναι ότι ο δίσκος είναι λίγο ρατσιστής.. Παίζει ΜΟΝΟ με το δικό του καλώδιο.. ΟΠΟΙΟ άλλο και αν δοκίμασα, απλά δε λειτουργούσε..

Σε εσάς γίνεται αυτό?

Και εδώ το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi [Χθες, στις 02:13]

Κανενα link..? Γιατι εχω την εντύπωση οτι δεν υπαρχουν 7200 στα 320 gb (του οποιου ειμαι κ ιδιοκτητης)

τελικα εκανα λαθος.καπου ειχα διαβασει οτι οι passport 250/320 εχουν μεσα σκληρο απο την καινουρια σειρα WD 2,5'' Scorpio 7200rpm..ολα τα links που βρηκα ομως αναφερουν για 5400rpm... :X:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω και κανένα τρόπο να ανοίξω το κουτάκι διακριτικά, για να το επιβεβαιώσουμε, χωρίς να φανεί η βιαιοπραγία, γιατί μετά θα έχουμε άλλη βιαιοπραγία, εις βάρος :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.