Jump to content



νέα αγορά για κοπέλα


AGRIMI

Recommended Posts

έχω κολλήσει στην μητρική περισσότερο. το σύστημα που θα πάρω για την κοπέλα είναι το εξής:

cpu e4500 box ή e2200 box

motherboard MSI P6NGM-FD (7100 gpu on board ,ddr2 single channel)

ram SUPERTALENT T800UX4GC5 4GB (2X2GB) DDR2 PC2-6400 800MHZ DUAL CHANNEL KIT

hdd-disk: 500gb 32mb seagate

τροφοδοτικό: CORSAIR CMPSU-450VX 450W 68 ευρώ ή

apc πολύμπριζο + τροφοδοτικό thermaltake 450watt (σύνολο 68 ευρώ πάλι)

ο υπολογιστής θα τρέχει vista 64 bit και το πιο βαρύ παιχνίδι θα είναι οι sims2 και τα office.

πρώτη απορία: παίζει τόσο πολύ μεγάλο ρόλο το single channel?

δεύτερη απορία: η κάρτα γραφικών επαρκή για τα παραπάνω προγράμματα?

τρίτη απορία: το δίκτυο της ΔΕΗ έκαψε τον υπολογιστή της(ολόκληρο -από τροφοδοτικό μέχρί και σκληρό). γι' αυτόν το λόγο να προτιμίσω μόνο το τροφοδοτικό corsair? ή τροφοδοτικό + πολύμπριζο?

τα λεφτά είναι το πολύ 400 ευρώ(αυστηρά) αλλά δεν θα ήθελα αλλαγές στις επιλογές μου απλά μια μικρή βοήθεια στις απορίες μου. ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και ένα πολύμπριζο αρχινα να είσαι σίγουρας.

Η κάρτα που λές δεν ξέρω αν είναι ικανή να ανταπεξέλθει.Πάρε μια hd3450 η κάτι τέτοιο low budget

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1073265

Καλύτερα να βάλεις dual channel μνημες για μεγαλύτερη ταχύτητα και ευελιξία.

Link to comment
Share on other sites

αυτό σκέφτηκα αλλά η κοπέλα είναι τελείως απένταρη και θα το πάρει αναγκαστικά για τη σχολή αλλά επειδή δουλεύει λέει αφού θα πάρει ας παίζει και το αγαπημένο της παιχνίδι. γι' αυτό κόλλησα κι εγώ. όλα είναι αναγκαστικά από το e-shop ξέχασα να το πω. για single channel έχεις άποψη?

Link to comment
Share on other sites

εγω προτεινω κατι τετοιο

ειναι καλυτερο απ ολες τις αποψεις

6666kq3.png

γιατι θελει 500ρη δισκο?

αν βαλει εναν 320ρη κερδιζει 35-40 ευρω.

η βαζει 2Χ 320 σε raid 0 Και θα πεταει το συστημα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kostas007 [Σήμερα, στις 15:04]

εγω προτεινω κατι τετοιο

ειναι καλυτερο απ ολες τις αποψεις

γιατι θελει 500ρη δισκο?

αν βαλει εναν 320ρη κερδιζει 35-40 ευρω.

η βαζει 2Χ 320 σε raid 0 Και θα πεταει το συστημα...

Σε raid 0 δεν βάζεις ποτέ αρχεία που χρειάζεσαι..Εγώ προτείνω αυτό που είπε ο webhunter με καλύτερες μνήμες π.χ 800 2g Mushkin (59e από πλαίσιο)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Theovaz [Σήμερα, στις 17:17]

Σε raid 0 δεν βάζεις ποτέ αρχεία που χρειάζεσαι..Εγώ προτείνω αυτό που είπε ο webhunter με καλύτερες μνήμες π.χ 800 2g Mushkin (59e από πλαίσιο)

τι αρχεια μπορει να εχει τοσο σημαντικα? ta saves απο το σιμσ?

Link to comment
Share on other sites

σε low budget μηχάνημα που δεν θέλει κάποιος να το πειράξει προτείνω κι εγώ AMD..οσο για την μνήμη τουλάχιστον 2GB τα vista64 δεν κατάλαβα που θα τα χρειαστεί..

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω τον πιο φτηνο amd επεξεργαστη την πιο φτηνη μητρικη, ενα σκληρο 500αρι, τις πιο φτηνες 2γιγα μνημες, τροφοδοτικο 350-400W καλουτσικο! = 250 με 300 κ αφου ειναι απενταρη της μενει κ ενα 100ρικο++ για αλλες αναγκες!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.