Jump to content



TheLab v2 - Προβλήματα


DJD

Recommended Posts

Όταν το κάνει δεν απαντάει καν σε ping ή είναι δε κάνει resolve;

με μια μικρή επιφύλαξη γιατί δεν ειμαι σίγουρος ότι θυμάμαι 100%, αλλά νομίζω ότι την τελευταία φορά που κοίταξα έκανε κανονικά ping. Θα ξανατσεκάρω μόλις (και αν) μου το ξανακάνει :)

[MENTION=19449]mchls[/MENTION]

Eννοεί στο cmd να γράψεις

ping www.thelab.gr

και να δεις τι θα βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία 11 posts μεταφέρθηκαν εδώ από αυτό το thread: http://www.thelab.gr/thelab-gr-nea-kai-sxolia/as-kanoume-to-ergastiri-kalytero-3978.html

Θα σας παρακαλέσω να κρατήσετε στο νου σας ότι εκείνο είναι για βελτιώσεις και προτάσεις και όχι για troubleshooting.

Επίσης, όταν κάποιο site δεν σας λειτουργεί, μπορείτε να δείτε και αυτό:

Down For Everyone Or Just Me -> Check if your website is down or up?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1347]jpavly[/MENTION] Σόρρυ για τα ποστ, παρασύρθηκα!

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION] Φυσικό είναι το http://www.downforeveryoneorjustme.com/ να δείχνει μια χαρά τον Λάμπη! Αφού στην πραγματικότητα είναι ''πάνω'' το site, όταν ''πέφτει'' σε εμάς λόγω 4Net, Wind!

Link to comment
Share on other sites

Όταν το κάνει δεν απαντάει καν σε ping ή είναι δε κάνει resolve;

Τσου, δεν απαντάει σε ping. Δεν έχω δοκιμάσει βέβαια καρφωτά με την ip του site...

PS. Αυτό βέβαια την προηγούμενη φορά. Τώρα όταν βλέπω το lab κάτω, ανοίγω κι εγώ το vpn και δε δίνω σημασία :p

Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα είναι ο DNS κι ένα άλλο είναι το ίδιο το routing. Για να δείτε που κόβεται το θέμα μπορείτε να δώσετε ένα tracert www.thelab.gr και να δείτε που κόβεται στη διαδρομή. Το σημείο που κολλάει το λέτε στον ISP σας όμως, εμείς δεν μπορούμε να σας βοηθήσουμε εκεί.

Και για να καταλάβετε τι λέω, μία μικρή περιγραφή:

Όταν δίνουμε στον browser http://www.thelab.gr, επειδή τα PCιά δεν καταλαβαίνουν τα URLs αλλά μόνο IP's, ρωτάνε τον DNS "Τι σημαίνει thelab.gr?" για να μάθουν τον προορισμό τους.

Ο DNS κοιτάει στην βάση του και απαντάει "212.113.133.53" και το PC μας προχωράει στην διαδρομή, αφού πλέον γνωρίζει τον προορισμό του.

Βέβαια, επειδή δεν βρίσκεται η IP 212.113.133.53 στο τοπικό μας δίκτυο, ρωτάμε την Gateway μας "Πως πάμε στην 212.113.133.53?".

Η gateway μας (το router) ξεκινάει λοιπόν και ρωτάει κι αυτό τη δική του gateway, δηλαδή τον ISP. O ISP μας μετά θα στείλει το αίτημα στους συνεργάτες του (γνωστά και ως backbones) κ.ο.κ.

Όταν κάποιο από τα ενδιάμεσα σημεία (τα λέμε hops) δεν συνεργάζεται με το επόμενο ή το προηγούμενο, τότε λέμε ότι το δίκτυο του ISP έχει πρόβλημα.

Εκεί σηκώνουμε τα χέρια και μετά πιάνουμε τα τηλέφωνα. :p

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί στο cmd να γράψεις

ping www.thelab.gr

και να δεις τι θα βγάλει.

Μόλις ξανάπεσε το φόρουμ! Έτρεξα την εντολή και ιδού:

post-19449-1416075975,8084_thumb.jpg

Μεταφράστε Κύριοι!

Έγινε επεξεργασία από mchls
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για την ιστορια σχετικα με το προβληματακι που ειχα όπως και αλλα ατομα λιγα ποστ πιο πανω πλεον 1 μηνα μετα την αλλαγη dns δεν εχω κανενα θεμα τωρα πια με server down

Sent from my BlackBerry 9700 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.