Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα, με έπιασε η τρέλα να πάρω ψηφιακή φωτογραφική μηχανή για ημι-επαγγελματική χρήση.

Έχω κατά νου, αυτές τις 2...

Canon

Panasonic

Από άποψη επιδόσεων και εμφάνισης είναι καλύτερη η Panasonic. Εσείς τι λέτε???

Καμιά άλλη πρόταση σε αυτά τα λεφτά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι υποστήριξη έχει η Panasonic. Οι Canon είναι μηχανές με παράδοση που θα βρεις φακούς, flash, φίλτρα, κι απίστευτη βιβλιοθήκη με πληροφορίες. Η Panasonic είναι σχετικά καινούρια στο χώρο και δεν ξέρω αν θα μπορεί να στηθεί δίπλα σε μεγαθήρια όπως Canon, Nikon, Olympus. Η Sony ίσως, επειδή αγόρασε την Minolta και πήρε έτοιμη τεχνογνωσία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω με τι κριτηρια κατεληξες σε αυτες τις δυο..ή αν απλα κατα τυχη τις ξετρυπωσες.

Απο τις δυο θα προτιμουσα την πανασονικ..

Στην κατηγορια που κοιτας 8α επαιρνα η την Panasonic FZ50 ή την Fujifilm 9600 ή ακομα και την πιο μικρη fuji S6500

Εδιτ

Λογικα βγαινει-ερχεται και η νεα Fuji S100 ..χωρις να ειμαι σιγουρος ..στα 500*€ περιπου..(ελπιζω δλδ)

Ισως(δεν την εχω δει ακομα) μια ακομα καλυτερη επιλογη.

*H τιμη αγνωστη...αλλα αν εχει πανω απο τοσα..δεν νομιζω να αξιζει σαν αγορα.

Link to comment
Share on other sites

βασικά δεν είμαι και γνώστης...Αυτές είχα δεί, βρήκα και κάποιες κριτικές, αλλά δεν το έψαξα και περισσότερο το θέμα.

Κυρίως θέλω κάτι ελαφρύ και να κάνει καλά τι δουλειά, να μπορεί να παίρνει και κανένα φακό και να μην χρειάζεται να κάνω photoshop correction όλη την ώρα.

Υ.Γ. Τώρα έχω μια απλή compact HP 3.2 mp

Link to comment
Share on other sites

photoshop enhanced???

Δεν ειναι αναγκη να κανεις "correction" στο photoshop.

Οταν λες να παιρνει κανενα φακο ..τι εννοεις??

wide/tele -converter??Δεν ειναι απαραιτητοι σε αυτες τις μηχανες..αν και με 36mm η canon ισως χρειαστει εναν wide.

H panasonic δεν χρειαζεται τετοια πραματα..

Αν εννοεις φακο-φακο ...δεν παιρνει καμμια σε αυτη τη κατηγορια.

Κανενα φιλτρακι ..δεκτο 8α ηταν..:)

Η fuji κατα 99%(<-δεν ειμαι απολυτα σιγουρος) παιρνει κατευθειαν οτι 58mm βρεις στην αγορα..

H Canon παιρνει πρωτα ενα adaptoraki αναγκαστικα πανω στο οποιο μπαινει ο προσθετος φακος - που ισως αναφερεις (wide/tele) -..και επισης οποιοδηποτε 58αρι φιλτρακι.

Δες κατερελο ,αδοραμα για τιμες..θα βρεις αρκετα φτηνοτερα απο πλαισιο..

Eχε υποψη σου ..οτι με 400€ παιζει αυτη nikon D40 w18-55

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γενικά και χωρίς πολύ ψάξιμο, μου άρεσε η panasonic.Το σημείο που με χαλάει αρκετά είναι το διάφραγμα της στο μέγιστο zoom, που είναι σε εστιακή απόσταση 504mm 8.0, ενώ στην canon 432mm 3.5(διαφορά 1 και 1/3 stop).Ακόμα 2 πράγματα αξίζουν την προσοχή σου:

1.Ταχύτητα Κλείστρου: Powershot S5 IS :15 έως 1/3200 sec και Lumix FZ18:60 έως 1/2.000 sec.

Ο φωτοφράχτης της canon είναι γρηγορότερος και εαν έχουν τον ίδιο τύπο φωτοφράχτη είναι και καλύτερος σε φωτογραφίες που το θέμα έχει μεγάλη ταχύτητα(πχ αγώνες ταχύτητας, spots γενικότερα),δηλ. θα "παγώνει" περισσότερο την εικόνα και σε λειτουργία πολλαπλών λήψεων, λογικά, θα έχει περισσότερα καρέ ανά δευτερόλεπτο.Σημαντική είναι και και η ταχύτητα συγχρονισμού, αλλά δεν αναφέρεται στο site του πλαισίου.

2.Διαθέσιμες Θέσεις ISO: Powershot S5 IS :Auto, Manual 80- 1600 και Lumix FZ18:0 - 6400.Είναι η ευαισθησία του φιλμ (στην περίπτωσή μας ψηφιακό).Η διαφορά είναι 2 stop υπέρ της panasonic αλλά φαντάζομαι η ποιότητα θα πέφτει πολύ και ο κόκκος της φωτογραφίας θα "βγάζει μάτι"...Η επιλογή auto της canon ίσως σε βολέψει περισσότερο όταν δεν θέλεις να μπλέξεις με πολλές ρυθμίσεις.

Τέλος σύγκρινε την γκάμα των αξεσουάρ που υπάρχει για κάθε μία μηχανή(είτε από τον επίσημο κατασκευαστή ,είτε από άλλους),την αυτονομία της μπαταρίας και την ανάλυση της εξωτερικής οθόνης(η Powershot S5 IS έχει 230.000 έναντι 207.000 της Lumix FZ18).

Είναι και πολλά άλλα που μπορούν να αναλυθούν αλλά νομίζω ότι αυτά αρκούν.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, μόνο για τη διαφορά στο διάφραγμα στο μέγιστο zoom, θα επέλεγα την Canon.

Είναι σημαντική και δείχνει καλύτερη ποιότητα.Canon είναι... αλλά αν μπορεί κανείς να βρει και άλλα στοιχεία, θα ήταν μεγάλη βοήθεια για την τελική επιλογή του webhunter.

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι βλακεια* γραφει το πλαισιο θα τη δεχεστε ασυζητητι???

Wiz ..περιμενα κατι καλυτερο..

Κοβεστε και οι δυο και ερχεστε απο Σεπτεμβριο.

Οτι θα ηταν οι 10αραδες του πλαισιου λογοι επιλογης για φωτ.μηχανη δεν το περιμενα...το ομολογω.

*Που δεν ειναι βλακεια του πλαισιου αλλα τες πα..

Ελπιζω ο ενδιαφερομενος ..να δειξει ενα ενδιαφερον παραπανω να τσεκαρει τουλαχιστον αυτα που λεγονται(γραφονται)

Link to comment
Share on other sites

και μιας και περισσευει λιγο χρονος ...μια πιο σωστη φωτο (αν και φαινεται και απο του πλαισιου.

camera-front.jpg

4,6-82,8mm (28-504mm) / F2,8-F4.2

Kαι το 4.2 ειναι το μεγιστο διαφραγμα για τα 504mm.Στα 420mm που τερματιζει η canon θα εχει λογικα κατω απο 4.Ενα F3,7 πρεπει να το εχει.

Σε iso και οι δυο ειναι για μεχρι 400...απο κει και πανω θα προτιμουσατε να ειχατε καποια αλλη ρυθμιση απο το να δειτε(δειξετε) φωτο με ισο800..

(οπου η πανασονικ ειναι ενα σκαλακι καλυτερα.)

Την canon θα την επελεγα για το μικρο-τερο της μεγεθος (αν με ενδιεφερε) ,την σπαστη οθονη ,και οτι παιρνει τις ευχρηστες AA μπαταριες.

Την πανασονικ θα την επελεγα για ολα τα υπολοιπα.Περισσοτερο ζοομ (αν με ενδιεφερε),ευρυωνιο ,ελαφρως καλυτερη συμπεριφορα σε ιso.

Αν ηθελα να συνδιασω ολα τα παραπανω ..θα επαιρνα την FZ50..η την fuji 9600 (οπου προσφερει την δυνατοτητα να χρησιμοποιησω και ισο800 στο πολυ χαλαρο.

(αν και σε αυτες τις τιμες μπαινουμε στην πιο φτηνη dslr ..nikon d40 ...και σαν ενδιαμεσο σκαλακι αυτων ..olympus E410 14-40mm.

Την οποια Οlympus θα την εβλεπα μονο ως κατι καλυτερο απο compact ...και οχι ως πρωτο βημα σε dslr.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας αυτά που λέγατε, και μια που δεν με ενδιαφέρει μια dslr κάμερα, πήγα και αγόρασα την SONY DSC-H9. Μέχρι στιγμής έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση της τόσο στο macro, zoom (15x αναλογικό και 30x ψηφιακό), όπως επίσης και το iso 800. Επίσης, η λήψης σε πολύ σκοτεινό περιβάλλον είναι τέλειες. Ευχάριστο είναι και το night shoot.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι η μπαταρία άδειασε μετά από 250 φωτογραφίες με χρήση φλας, και φυσικά το υψηλό κόστος της memory card μας και είναι sony. Κατα τα άλλα είναι τέλεια....Ευχαριστώ πολύ για όλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.