Jump to content



To Glossy or not to Glossy ??? Ιδού...


PercSync

Recommended Posts

Χαιρετώ!!

Σκέφτομαι να πάρω μια νέα οθόνη και κλείνω προς glossy μεριά :hm:

Τρώω πολλές ώρες μπροστά στο pc (12-14) οπότε θέλω μια οθόνη όσο το δυνατόν καλύτερη για τα μάτια.

Ακόμα εκεί που είμαι δεν μπαίνει πολύ φως και γενικά δεν μου αρέσει το φως. Άρα μια καλή οθόνη για σκοτάδια!!! ΛΟΛ!

Δεν παίζω παιχνίδια.

Με ενδιαφέρει να βλέπω που και που κάνα έργο και τις photos μου.

Άρα To Glossy or not to Glossy ???

Διάβασα στη wiki http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-reflective_screen διάφορα αλλά προτιμώ να μου τα πουν στα 'Ελληνικά'

:flower:

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το glossy ειναι μονο αν προκειται να δουλευεις με το PC σε απόλυτο σκότάδι, σε κανα φωτογραφικο black booth για παράδειγμα....ακόμα και με λιγο φως οι αντανακλάσεις ειναι υπαρκτες και ενοχλητικες.... τωρα να αναβω τσιγάρο και να βλέπω την φλογα απο τον αναπτηρα στην οθονη μου προσωπικα δεν το γουσταρω.... υπάρχουν και οι καθρεπτες για αυτην την δουλεια... οποτε απο μενα....σιγουρα οχι glossy

Link to comment
Share on other sites

εχω την NEC 20WGX2 περιπου 3 χρονια.ειναι η πρωτη με Opticlear δηλαδη glossy.

εαν εχεις λαθος φωτισμο ειναι σιγουρο οτι θα βλαστημας τη στιγμη που την πηρες.

σε απολυτο σκοταδι ή σε περιπτωση που εχεις λαμπες φθορισμου που βαζουν στα γραφεια κρυμμενες σε σωστα σημεια δεν θα πιστευεις την διαφορα που δινει το glossy απο το mat.

με βαση οτι περιγραφεις glossy all the way.:)

Link to comment
Share on other sites

εχω την NEC 20WGX2 περιπου 3 χρονια.ειναι η πρωτη με Opticlear δηλαδη glossy.

Δεν πρεπει να ηταν η πρωτη...

Υπηρχε και η 1970gx ελαχιστα πιο πριν ...και νομιζω και μια σονυ...

Παντως το "καλυτερη(?) για τα ματια" που ψαχνεις δεν εχει να κανει με το αν εχει glossy ..

Αν δεν εχεις φωτισμο πισω σου...δεν θα εχεις προβλημα..

Οχι οτι ειναι προβλημα αν εχεις..απλα η πλειοψηφια δεν θελει να καθρεφτιζεται:p

Τι οθονες εχεις βρει και ψαχνεσαι για glossy ή μη??Και ποσα λεφτα?

Υ.Γ

Και τι ακριβως εννοεις καλυτερη??

Πιστα χρωματα ?Η ευχαριστα χρωματα?

Link to comment
Share on other sites

Glossy για PC προσωπικής χαλαρής χρήσης, φώτο video, κανένα παιχνίδι, ιιντερνετ έχουν πολύ πιο εντυπωσιακό αποτέλεσμα, με λίγο προσοχή στην τοποθέτηση σε σχέση με τον φωτισμό. Στην αρχή ενοχλεί λίγο αλλά είναι θέμα συνήθειας. Mat για δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι σαν τη φωτογραφία ένα πράγμα... Αν πας σε επαγγελματία φωτογράφο, ή σε έκθεση φωτογραφίας, σπάνια θα δεις τυπωμένο κάτι σε γυαλιστερό. Αν πας σε φωτογράφο που κάνει γάμους/βαφτήσια, όλοι γυαλιστερό προτείνουν, κι ο κόσμος γυαλιστερό επιλέγει :sick:

Είναι πιο εντυπωσιακό, αλλά στην πράξη δε νομίζω ότι προσφέρει τίποτα. Είναι και θέμα γούστου πάντως. Αν εσένα σου αρέσει, δε θα σου πω εγώ ότι δεν είναι ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!

Είμαι άνθρωπος του σκοταδιού βασικά.

εκεί που είναι το pc το μόνο φως που έχει είναι ένα 5πλό σποτ με 40άρες λάμπες που πέφτουν στους τοίχους.

Είναι πάνω σε dimmer και δουλεύει στο 1 έως 5% άρα μιλάμε για μερικές δέσμες ίσα ίσα για να σπάνε την μονοτονία της απόλυτης μαυρίλας :)

Αυτό που με ενοχλεί τώρα (με μια κλασική tft lg 19") είναι το άσπρο φως που μου πετάει στα μάτια. Όσες ώρες έχω φάει για να την ρυθμίσω εξακολουθεί να με ενοχλεί.

Glossy έχω δει μόνο σε imac και μου άρεσε. το θέμα όμως είναι και ο χώρος .

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να είναι ρητορικό... :p

Θα βλέπεις τα πάντα, μέχρι να πέσει το φως πάνω στην οθόνη, ή σε κάποιο σημείο που αντανακλά στην οθόνη. Αν και το πιο πιθανό είναι να βλέπεις μόνιμα ένα καθαρό μπλέ, απο τα disk failure που θα ρίχνει.

Χοροπηδάνε τα πάντα εκει μέσα απο τα μπάσα... :whistling

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.