Jump to content



Find the winner...


Qlim4X

Select the best CPU water block.  

72 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Καλα,ισως αυτο να εννουσες αλλα πουθενα δεν ελεγες αυτο.τεσπα,αφου συμφωνουμε,ολα καλα..

Σχετικα με το d-tek τωρα..Οχι,δεν χρειαζεται σωληνα μεγαλυτερο απο την διαμετρο του nozzle αλλα αφου μισης ιντσας σπυρωμα και ρακορ εχει το μπλοκ..τι θα του βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Εδώ υπάρχει μια παρεξήγηση -κι άλλη. :D

Οταν λέμε σωλήνες 1/2" τι εννοούμε; ID ή OD; Εγώ πάντως εννοώ ID. Αρα λοιπόν, σεβόμενος την αρχή του bottleneck, θα χρησιμοποιούσα 3/8" (=10mm).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως σου φαίνεται?

[ATTACH]30309[/ATTACH]

Και για να σε φτιάξω λίγο μια που ξέρω οτι σου αρέσουν αυτά..:whistling

[ATTACH]30310[/ATTACH]

Αν και δεν ασχολούμαι πλέον ενεργά με την κατασκευή έφτιαξα ένα νέο μπλόκ (πιο πολύ για προσωπική χρήση το οποίο έχω δώσει και σε μερικά παιδιάγια δοκιμές) για να ανταπεξέλθει στις αυξημένες απαιτήσεις των πολυπήρυνων επεξεργαστών.Απο απόδοση είναι περίπου κοντά σε αυτή του

Enzotech (1-2C με μια ΕΗΕΙΜ 1250) που το δοκιμάσαμε.Οπως και τα παλαιότερα (παρόλο που έχει αλλάξει λίγο η φιλοσοφία του) δεν χρειάζεται αγορά ακριβής αντλίας για να αποδώσει.

Το παλαιότερο μπλόκ είναι φυσικό να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις ,μια που σχεδιάστηκε πριν 4/12 χρόνια ,(τότε μια ΕΗΕΙΜ 1250 θεωρούνταν τοπ )με βάση πάντα την καλύτερη δυνατή απόδοση με το μικρότερο δυνατό κόστος

Ισως φτιάξω κάτι πιο καινούργιο σε λίγο καιρό .θα δείξει.........:)

Οσο αφορά τους 18 βαθμούς που έγραψε ο φίλος πιο πάνω μου φαίνονται υπερβολικοί σαν νούμερο

Ούτε διαφορά με αερόψυκτρα να ήταν Ισως το μπλόκ που είχε δεν έιχε την απαραίτητη πατούρα στο πίσω μέρος. Αν θέλει και μπορεί να μου στείλει σε ΠΜ καμια φώτο απο το μπλοκ της δοκιμής ,καθώς και μερικές λεπτομέρειες απο τις συνθήκες της δοκιμής ( ρεύματα,σύστημα,συχνότητες κτλ)για να μπορέσω να καταλάβω τι συμβαίνει

και ελεγα εγω δεν θα απαντισει...

καθε φορα με ενθουσιαζεις με τις νεες ιδεες σου.

στηλε και απο εδω ενα για beta testing να δω τι ψαρια πιανει :p

σε καμια ευδομαδω θα στιθει το new machine περιμενω το μπλοκ...

ps φοτο απο το εσωτερικο θα εχουμε???

ps2 θιμασε το zeus του hipro που ειχες κανει? δοκιμασε σε κανα μπλοκ να δεις τι ψαρια πιανει..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως σου φαίνεται?

[ATTACH]30309[/ATTACH]

Και για να σε φτιάξω λίγο μια που ξέρω οτι σου αρέσουν αυτά..:whistling

[ATTACH]30310[/ATTACH]

Αν και δεν ασχολούμαι πλέον ενεργά με την κατασκευή έφτιαξα ένα νέο μπλόκ (πιο πολύ για προσωπική χρήση το οποίο έχω δώσει και σε μερικά παιδιάγια δοκιμές) για να ανταπεξέλθει στις αυξημένες απαιτήσεις των πολυπήρυνων επεξεργαστών.Απο απόδοση είναι περίπου κοντά σε αυτή του

Enzotech (1-2C με μια ΕΗΕΙΜ 1250) που το δοκιμάσαμε.Οπως και τα παλαιότερα (παρόλο που έχει αλλάξει λίγο η φιλοσοφία του) δεν χρειάζεται αγορά ακριβής αντλίας για να αποδώσει.

Το παλαιότερο μπλόκ είναι φυσικό να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις ,μια που σχεδιάστηκε πριν 4/12 χρόνια ,(τότε μια ΕΗΕΙΜ 1250 θεωρούνταν τοπ )με βάση πάντα την καλύτερη δυνατή απόδοση με το μικρότερο δυνατό κόστος

Ισως φτιάξω κάτι πιο καινούργιο σε λίγο καιρό .θα δείξει.........:)

Οσο αφορά τους 18 βαθμούς που έγραψε ο φίλος πιο πάνω μου φαίνονται υπερβολικοί σαν νούμερο

Ούτε διαφορά με αερόψυκτρα να ήταν Ισως το μπλόκ που είχε δεν έιχε την απαραίτητη πατούρα στο πίσω μέρος. Αν θέλει και μπορεί να μου στείλει σε ΠΜ καμια φώτο απο το μπλοκ της δοκιμής ,καθώς και μερικές λεπτομέρειες απο τις συνθήκες της δοκιμής ( ρεύματα,σύστημα,συχνότητες κτλ)για να μπορέσω να καταλάβω τι συμβαίνει

Λοιπον το μπλοκ ουτε εγω το εχω για να στειλω φωτο. Το συστημα της τοτε δοκιμης ηταν , Διπλο ψυγειο , Cpu block by 11, Gpu block by D-den, Αντλια waterchill extreme(αυτες που εφερνε το multirama), και 1/2 λαστιχο.

Σε Q6600 G0 στα 3,6 (1.45V-1.50V) παλευα να μεινω σταθερος κατι το οποιο καταφερα με Scythe Mugen.

To Μπλοκ δοκιμαστικε και σε AMD Χ2 4200 (939) @ 2.700 με αντιπαλο το cpu block της D-den.Τοτε τα αποτελεσματα ηταν υπερ σου για 1-2 βαθμους. Το μπλοκ ομως οταν το αγορασα ,το αγορασα για τον Q6600 και δυστηχως κατοπιν παροτρυνσεων που τελικα απεβηκαν ........ τουλαχιστον ακαρπες.

Κλεινοντας θα πω οτι ο ανταγονισμος ειναι υγειες φαινομενο και περιμενουμε μια απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.