Jump to content



Intel Xeon VS Core 2 Quad


amateur

Recommended Posts

Kαλησπέρα,

Ενδιαφερόμαστε να αγοράσουμε 3 μηχανάκια με επεξεργαστή Intel Xeon 3.8Ghz, 2Gb SDRAM και 250gb.

Παρόλα αυτά, ο πωλητής που έχουμε ισχυρίζεται ότι αυτοί οι επεξεργαστές είναι παλαιότερης τεχνολογίας και ότι πρέπει να στραφούμε στους καλύτερους Intel Core 2 Quad.

Είναι προφανές ότι μιλάμε για βαριές εφαρμογές σε μεγάλες εγκαταστάσεις.

Υπάρχουν κάποιες ιδέες σε ποιον από τους δύο επεξεργαστές να καταλήξουμε για βέλτιστο αποτέλεσμα?

Ή τι άλλο πρέπει να συνυπολογίσουμε

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες,

Παρόλα αυτά έχω μία ερώτηση ακόμα :

1. Ποια είναι η διαφορά μεταξύ ενός Core 2 Duo 2,4 Ghz και ενός CPU Core 2 Quad 2,4 Ghz?

Σημαίνει ότι ο πρώτος επεξεργαστής είναι 2,4 x 2 = 4,8 Ghz και ο δευτερος 2,4 x 4 = 9,6 Ghz?

Υπάρχει ένας διαγωνισμός όπου οι ελάχιστες απαιτήσεις του επεξεργαστή είναι Intel Xeon 3,8 Ghz και πρέπει να το υπεκαλύψουμε.

Ψάχνοντας δεν βρήκα κανένα μονό επεξεργαστή στα 3,8, άρα σίγουρα θα καταλήξουμε σε διπύρηνους ή τετραπύρηνους.

Πρώτα όμως θέλω να κατανοήσω τη διαφορά τους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ενας core2 στα 2,4 είναι πιο γρήγορος από τον Xenon που λες στα 3,8.

Ο Xenon είναι μοντέλα με παλιά αρχιτεκτονική και πιο αργή από τους core.

Οι διαφορές ενός τετραπύρηνου με έναν 2 πύρηνο είναι στον αριθμό των πυρήνων και άρα στο πόσες εντολές εκτελούν ταυτόχρονα...

Τώρα για τον διαγωνισμό, είναι τουλάχιστο χαζό να κρίνεις από τα GHz μιας και δεν αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα...

Link to comment
Share on other sites

Αντι 3.8GHz πηγαινε σε Ε5430 ο οποιος ειναι φθηνοτερος και κατα πολυ πολυ πολυ καλυτερος.

Την επικαιροποιηση την κανεις με SPECint και SPECfp. Ο κατασκευαστης θα εισαι εσυ ή θα τα παρεις απο πολυεθνικό?

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο που ρωτας, δεν παιε ακριβως ετσι...εξαρταται αν η εφαρμογη που τρεχεις ειναι γραμμενη για dual/quad. Αν τρεχεις βαρια προγραμματα, βασεις κλπ, βαλε παραπανω απο 2gb ram και raid.

Tι εφαρμογες θες να τρεχεις?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ δουλεύω με βαριές εφαρμογές έχω να πω: πως με εναν Xeon επεξεργαστή δουλευείς ταχύτερα γιατί οι περισσότερες επαγγελματικές εφαρμογές δεν υποστηρίζουν multi core επεξεργαστές. Δουλεύουν πάνω σε multi core αλλα αν δεν τον υποστηρίζει η εφαρμογή από την κατασκευή της, τότε βλέπεις τον ένα πυρήνα να δουλεύει στο 100% και οι άλλοι 3 κάθονται ( σε περίπτωση τετραπύρηνου). οπότε ένας xeon σίγουρα κάνει καλύτερη σε αυτές τις περιπτώσεις... Εγώ δουλεύω σε Erdas και έχω αυτό το πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

τεσπα το θεμα μπορει να ανοιξει πολυ...Οι περισσοτεροι ISVs υποστηριζουν multi-core cpus..

Οπως και να εχει για την συγκεκριμενη αναγκη επικαιροποιησης, το ολο θεμα θα το κανεις με benchmark της SPEC που ειναι και το official benchmark για τους ελληνικους δημοσιους φορεις.

Επικαιροποιησεις για desktop πας σε Bapco Sysmark/Mobilemark.

@Kostas77, η πλειοψηφια server εχει πανω απο 2GB, το δε raid ειναι default.

@amateur, 2+ γενιες μετα οτι επεξεργαστη να παρεις θα ειναι καλυτερος απο τον 3.8.

Βαση τιμης Xeon 3.8>Ε5160>X5355>E5440, οποτε και σου προτεινω τον 5430 :)

Τωρα αν οφελεισαι απο xtra πυρηνες...πιο φθηνα σου βγαινει so why not... 1.

2. Τα προγραμματα σου μπορει να εποφελουνται

3. Τα μελλοντικα σου σιγουρα θα εποφελουνται

4. Το virtualization το ξερεις? ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες και προτάσεις,

Η εφαρμογή αφορά λογισμικό για έλεγχο διυλιστηρίου. Στο εγχειρίδιο ο κατσκευαστής συστήνει Pentium 4, 2.5 Ghz αλλά κατόπιν επικοινωνίας με τον αντιπρόσωπο μου πρότεινε να ακολουθήσω την αγορά και όχι το εγχειρίδιο.

Με όσες επαφές έχω μιλήσει μου έχουν συστήσει ανεπιφύλακτα για περιβαλλον server να κινηθώ για τους Intel Xeon Quad Core.

Ο κατασκευαστής θα είναι διεθνής, είτε Fujitsu Siemens είτε Dell.

fotme, έχω μερικές ερωτήσεις ακόμα :

1. Μία προσφορά που μας έγινε από την Dell, περιλαμβάνει τον Intel Xeon X5472 Quad Core. Θέλω την άποψη σου για αυτόν τον επεξεργαστή και αν πρέπει να τον προτιμήσουμε σε σχέση με αυτούς που μας προτείνεις.

Προτεραιότητα αποτελεί να είναι το καλύτερο της αγοράς και μετά το κόστος.

2. Αναφέρεις για ένα θέμα το οποίο δεν το γνωρίζω και είναι οι επικαιροποιήσεις. Έχεις να μου παραθέσεις κάποιο αντίστοιχο link ή κάποιες πληροφορίες ακόμα?

3. όταν αναφέρεσαι σε virtualization εννοείς λογισμικά τύπου VMware και Virtual Box?

Καθότι για πρακτικούς και οικονομικούς λόγους έχουμε αρχίσει να τα δουλεύουμε το τελευταίο χρονικό διάστημα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Ας τα παρω αναστροφα,

ναι για virtualization αναφερομαι σε αυτα τα λογισμικα, ειμαστε στην φαση τοu consolidation, green sensitivity κλπκλπ. Οι πολλοι πυρηνες σου επιτρεπουν σε ΕΝΑ μηχανημα να εχεις πολλους server. ==> μικροτερη καταναλωση // καλυτερη οικονομια κλιμακας.

2. η επικαιροποιηση ειναι αυτο που αναφερει η λεξη. Επικαιροποιω ενα παλιο προιον με ενα καινουργιο. Ποιο ειναι καλυτερο, γιατι ειναι καλυτερο.....επικαιροποιηση....και αυτη γινεται σε επιπεδο server με βαση μετροπρογραμματα κοινοπραξιας οπως το www.spec.org ;)

3. O συγκεκριμενος που σου προσφερουν ειναι τουμπανο οτι καλυτερο αλλα και οτι πιο ακριβο. Θεωρω οτι μπορεις να γλυτωσεις χρηματα παιρνοντας κατι που ειναι επισης πολυ δυνατο, πχ. 5430-40. ΟΚ μπορει ο 5472 να ειναι πιο γρηγορος, αλλα το delta μεταξυ xeon 3.8 με 5440 ειναι 10πλασιο, αποτι 5440vs.5472, οποτε ειναι στην δικια σου διακριτικη ευχερεια κατα ποσο θελεις να τα σκασεις γιαυτο το premium.

Με τιμη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.