Jump to content



SOS HELP - CPU TRANSPLANT


fotme

Recommended Posts

τωρα το μονο που μενει ειναι να βρουμε πως θα μονταρουμε την μητρικη να παιζει yonah

:D:p:P

edit> σοβαρα τωρα..ξερετε που μπορω να βρω panel για τ43 με μεγαλυτερες αναλυσεις?

ειμαι με 1024χ768..

Link to comment
Share on other sites

Για την υποστήριξη επεξεργαστών Pentium M δείτε εδώ...

Προφανώς το 855 συνεργάζεται με τους 400ρηδες Dothan και απλά τους 533ρηδες τους παίζει στα 400...

Τώρα το μέχρι τί επεξεργαστή θα υποστηρίζει κάθε μητρική είναι ζήτημα BIOS και συγκεκριμένα τι Cpu Microcodes έχουν περασμένα να αναγνωρίζουν....Το Acer 2003wlmi που έχω εγώ με 855PM , αναφέρει στο τελευταίο BIOS του ότι αναγνωρίζει τους Dothan Α2 stepping και τους Banias μέχρι B2...

Προφανώς από ότι προκύπτει από το δικό σου τεστ, τους παίζει , αλλά με safe settings...όπως το χαμηλό multi....

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο και εγω έψαχνα Μ-755 ή Μ-765 που είναι 400ρηδες....αλλά και πάλι...Το Bios μου έχει microcode μέχρι Dothan Α2....Αυτοί είναι B1...θα δώ μήπως μπορέσω και το moddαρω...με αυτό έχω καταπιαστεί τον τελευταίο καιρό...

Για τον Dothan Β1 παίζει : Cpu Revision--06D6h & Microcode Update Revision--17

....και η γκαντεμιά είναι ότι είναι της Insyde που δεν παίζουν tools...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα θα παιζεις με τα Μ7x5 και θα εχουν διαφορα με τα banias, αλλα ολοαυτο το σκηνικο αξιζει μονο με delta 100E. Πιο πανω δεν αξιζει, παιρνεις ενα lenovo n200 με 500Ε/15.4/santarosa/2GB/dualCore..

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και πόσα θα δώσω τον δικό μου....μεταχειρισμένος ο Dothan εννοείται....σύν του ότι το όλο σκηνικό γίνεται όχι από ανάγκη από 1.6G για 2.0/2.1G , αλλά από ανάγκη για πειραματισμό και γνώση...

Anyway....σου έχω κάτι να διαβάσεις/δοκιμάσεις....ίσως τελικά δουλέψει το cpu σου σε σωστό multi...

---> Intel Processor Update Utility - Training Module και Processor Update Utility

Διάβασε το πρώτο και αν θες χρησιμοποιείς το δεύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και πόσα θα δώσω τον δικό μου....μεταχειρισμένος ο Dothan εννοείται....σύν του ότι το όλο σκηνικό γίνεται όχι από ανάγκη από 1.6G για 2.0/2.1G , αλλά από ανάγκη για πειραματισμό και γνώση...

Anyway....σου έχω κάτι να διαβάσεις/δοκιμάσεις....ίσως τελικά δουλέψει το cpu σου σε σωστό multi...

---> Intel Processor Update Utility - Training Module και Processor Update Utility

Διάβασε το πρώτο και αν θες χρησιμοποιείς το δεύτερο...

Πολυ χρησιμο το ποστ, λες να μπορεις να βαλεις οτι cpu θες σε compatible physical sockets?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμο το ποστ

To ελπίζω....θα μας βγεί καλό πιστεύω...το καλό της υπόθεσης είναι ότι δεν υπάρχει στασιμότητα στο project...κάθε μέρα μαθαίνω και κάτι καινούριο, μία λεπτομέρεια που πάει ένα βήμα μπροστά...η γκαντεμιά είναι ότι πριν λίγες μέρες άνοιξα τον Acer για να δω κάτι και τώρα σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να έχω δεί αν το Bios Chip είναι soldered ή σε socket...μάλλον θα τον ξανανοίξω...

λες να μπορεις να βαλεις οτι cpu θες σε compatible physical sockets?

Υπό περιορισμούς φαντάζομαι...Για το δικό μας οι Dothan C0 (533) είναι οι τελευταίοι νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.