Jump to content



SOS HELP - CPU TRANSPLANT


fotme

Recommended Posts

(το γραφω για δευτερη φορα μιας και το πρωτο post εγινε timed out)

Εχω λοιπον ενα εργασιακο laptop IBM T42 με επεξεργαστη Μ735 (Dothan@1.7G, 2MB, 400fsb) μαζι με ενα πολυ γρηγορο δισκο Hitachi 5400 2MB cache.....

Mην ανεχοντας αλλο αυτη την κοροιδια αποφασισα να αλλαξω επεξεργαστη κ δισκο. Για δισκο θα χρησιμοποιησω ενα HITACHI 7K100- τον HTS- o οποιος ειναι οτι πιο γρηγορο σε ΑΤΑ 2.5αρι ΚΑΙ για επεξεργαστη ενα M770 ES @ 2.13G 533 fsb.

Τον δισκο δεν τον εχω βαλει ακομα γιατι θελω να τον κλωνισω πρωτα, εχω βαλει ομως τον επεξεργαστη.

Η συχνοτητα που βλεπει ειναι 598MHz, που δεν ειναι ασχημα για pda... O πολλαπλασιαστης αρνητε πεισματικα να αλλαξει απτο 6x (instead of default 16x), το δε bus ειναι κολλημενο στο 100 (αντι για 133).

EXEI γινει bios update, ΕΧΕΙ γινει disable to speedstep, στο cpuz αναγνωριζει κανονικα cpuid και model.

Παιδια αν μπορειτε ριξτε λιγο φωτα γιατι εν την παλευω με το μπρικι του ρεκατα.. Κανω οτιδηποτε, δεν εχω προβλημα, αν χρειαστει να κανω κολληση για να ξελασκαρει ο πολλαπλασιαστης θα το κανω!

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Θεςρητικα το 855pm που εχει υποστηριζει ολους τους Μ

http://www.intel.com/products/chipsets/855pm/index.htm

Αντε πες να σκαλωνε στο 400 fsb και να τον επαιζε χ100...

Το γιατι κλειδωσε το multi στο χαμηλωτερο δεν ξερω..δεν ειχαν champerakia gia to multi απο οσο ξερω...

Link to comment
Share on other sites

αποτι ειδα τα t43 που φοραγανε αυτον τον επεξεργαστη , ειχαν ddr2 support, οποτε μηπως με κοβει καποιος αυτοματος διαιρετης που βλεπει τις μνημες ετσι?

Αλλα και παλι...αντε να με κοψει στο fsb... τι σχεση εχει ο πολλαπλασιαστης?

Αστακος thnx :flower:, το προγραμμα το ξερω δεν το εχω δοκιμασει για laptop though..για να δουμε..

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον δεν μπορει να παιξει στα default επειδη δεν τον ανγνωριζει το bios η λογω του fsb και μπουταρει στις safe ρυθμισεις.Στο μικροτερο fsb και στο μικροτερο multi που εχει η cpu..κλασσικη συμπεριφορα..Οπως οταν κανεις oc..

Ισως με software να μπορεις να το ανεβαζεις στα windows.

Link to comment
Share on other sites

Μουσια...

Εχω παιξει με ολα τα p-state σε ολες τις φασεις...το 6 ειναι 6 και μενει κολλημενο στο 6 .

Παρτε μια ωμη δυναμη, για να καταλαβετε με τι τερας εχω να κανω.

Τα αχτυπητα φιλετα

post-1243-1416073429,4128_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι κοιταξα προχειρα,οι desktop πλατφορμες με 8χχ chipset και ct479 παιζουν κανονικα ολους τους dothan.Στις mobile η δευτερη γενια centrino,οι dothan δηλαδη με 533, θελουν 915 χωρις να το αναφερει καπου απολυτα ξεκαθαρα..

Μαλλον θα βαλεις πισω τον παλιο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το hdtach με τον 7κ100 πανω σε 855/ich4 , αυτες τις τρυπες πως μπορω να τις μειωσω>?????

Επισης δοκιμασα με ενα 5400 2μβ πανω σε 915/ich6 σε αλλο laptop και εχει καλυτερο access time. Με κοβει πολυ το southbridge.

edit>To δευτερο γραφημα ειναι απο την ανωτερω περιπτωση

post-1243-1416073429,4964_thumb.jpg

post-1243-1416073429,5266_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι οταν παω σπιτι θα τον σφαξω και θα ανεβασω αποτελεσματα :p

Παντως το πλεον σιγουρο ειναι οτι το ICH4 ειναι παρωχημενο.

edit> Καποια ιδεα για το πως κλεινουμε τις τρυπες?

Link to comment
Share on other sites

Ενα quick update..

δοκιμασα τον δισκο σε 915 και εφαγα πορτα κατευθειαν, στο καπακι κοπαναει.

Ερωτηση; μπορω πανω στο 855 να περασω τους drivers του 915, χωρις να κρασαρει, να το κλεισω και να το ξαναανοιξω στο 915??

thnx

Link to comment
Share on other sites

δεν μπουταρει με τιποτα, βασικα μπουταρει και μολις παει να φορτωσει windows κρακ μπαμ...μπλε οθονη ξερα/ασαλιοτα. Κοπαναει ο ελεγχτης του δισκου.

Tο δε Fujitsu το εσφαξα, αλλα τελικα ειναι και αυτο 915.. Δοκιμασα με τον δικο του επεξεργαστη (Μ760) που ηταν production και οχι ES στον ibm, αλλα παρολαυτα παλι κλειδωμενο στο 6x.

Link to comment
Share on other sites

ενα update..> το 855 δεν συνεργαζεται με τιποτα με το 915, δοκιμασα να κανω uninstall ολους τους 855 inf οδηγους, περασα τον δισκο στο 915 και παλι κοπαναει.

Αληθεια πως μπορω να κανω migration ενος OS installation σε αλλο chipset.

Περαν του manual τροπου- που εχει δοκιμαστει- υπαρχει καποιο προγραμμα που του δινεις ενα δισκο και σου περναει ολα τα data για το καινουργιο chipset?

thnx

Link to comment
Share on other sites

Update> εγινε ολικο transplant σε νεο t43. Μπηκε ο ES και αλλαχτηκε ο δισκος με τον 7Κ100.

Το IDE bus του 855PM ειναι τελειως ασυμβατο με το 915GM και κοπαναει για πλακα!!

Ψαχνοντας ανοιγει το ματι..

Οποιος θελει να κανει μεταβασεις απο το ενα συστημα στο αλλο χωρις να κανει format, αυτη ειναι η λυση..

http://episteme.arstechnica.com/eve/forums/a/tpc/f/77909774/m/1400925745

πολυ ευκολη ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.