Jump to content



ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΣΤΑΤΙΚΕΣ IP


panos_d7

Recommended Posts

Θελω να συδεσω ενα xp pro και ενα srv windows 2003.Και τα 2 ακρα εχουν στατικεε ip με διαφορετικους providers.

Με remote desktop θα γινει και ολα με firewall,port forwarding εχουν κανονιστει.Ο εξοπλισμος ειναι το ερωτηματικο μου.Μπορω να κανω τη συνδεση με ενα οποιοδηποτε καλο router οπως καποιο usr,linksys ή χρειαζομαι σαν εξοπλισμο κατι αλλο οπως cisco?Θα θελα αν αποφυγω το μεγαλο κοστος και τον προγραματισμο..Με dyndns το εχω κανει σε xp pro.Το ρωταω γιατι υπαρχουν οι στατικες,μηπως αλλαζει κατι?Πρεπει καπου να τις δηλωσω ή απλα θα τις χτυπαω στο remote μαζι με τη πορτα?

Link to comment
Share on other sites

Φθηνός τρόπος: με 2 καλα router ~70-100€ και με port forwarding.

Ακριβός τρόπος: 2 cisco 877/876 με site-to-site vpn.

Θα είναι πάντα συνδεδεμένα και θα έχεις πρόσβαση σε όλο το local lan στην απέναντι πλευρά (αν ρυθμιστούν σωστά βεβαίως :T:)

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεσαι κάτι ακριβό για αυτό που ζητάς. Μπορείς να το κάνεις και με τα usr 9108. ΔΕ χρειάζεσαι dyndns αν έχεις static ip. Μπορείς να αγοράσεις και άδεια για το 9108 ώστε να σηκώσεις encrypted tunnel, αν θέλεις και ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο προβμημα που εχω με το usr.Το εβαλα χτες σε ενα φιλο που εχει και αυτος στατικη ip.Οταν δηλωνω τη στατικη μεσα στο μενου (WAN) και τελειωνω τον οδηγο και αφου κανει restart μου βγαζει PPPDOWN και φυσικα δε μπαινει ιντερνετ.Με το που αποτσεκαρω το static ip παιζει κανονικα.Ξερει κανεις γιατι το κανει?

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο προβμημα που εχω με το usr.Το εβαλα χτες σε ενα φιλο που εχει και αυτος στατικη ip.Οταν δηλωνω τη στατικη μεσα στο μενου (WAN) και τελειωνω τον οδηγο και αφου κανει restart μου βγαζει PPPDOWN και φυσικα δε μπαινει ιντερνετ.Με το που αποτσεκαρω το static ip παιζει κανονικα.Ξερει κανεις γιατι το κανει?

μη τη δηλώνεις καθόλου. Έτσι και αλλιώς δε θα αλλάξει ποτέ :p

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο προβμημα που εχω με το usr.Το εβαλα χτες σε ενα φιλο που εχει και αυτος στατικη ip.Οταν δηλωνω τη στατικη μεσα στο μενου (WAN) και τελειωνω τον οδηγο και αφου κανει restart μου βγαζει PPPDOWN και φυσικα δε μπαινει ιντερνετ.Με το που αποτσεκαρω το static ip παιζει κανονικα.Ξερει κανεις γιατι το κανει?

Μάλλον γιατί ο φίλος σου δεν έχει στατική ip ή τη βάζεις λάθος. Μίλα με τον provider του.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον γιατί ο φίλος σου δεν έχει στατική ip ή τη βάζεις λάθος. Μίλα με τον provider του.

Δε τη βαζω λαθος γιατι αντεγραψα ακριβως τις ρυθμισεις που ειχε στο crypto της forthnet.Και εχει στατικη γιατι εχει σηκωμενο web srv σπιτι του.Μηπως δε χρειαζεται σε αυτο το router να τη δηλωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται οτι ολα παιζουν καλως και χωρις να βαλω στατικη διευθυνση στον οδηγο που εχει το router.Θα το παρακολουθησουμε και αν δω οτι καπου στραβωνει θα μιλησω με τον provider.Ευχαριστω για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.