Jump to content



Crucial Ballistix DDR2 1066 5-5-5-12


Kostas007

Recommended Posts

επειδη ψαχνω 2 μηνες ποιες ραμ να παρω (και ζω με δανεικες!) αποφασισα να τσιμπησω 2 τετοια κιτ

για συνολικα 4 gb

διαβασα και review

και απ οτι ειδα ειναι τελειως Imba!

και σε πολυ καλη τιμη μαλιστα!

καμια αλλη προταση υπαρχει η μπα?:whip:

Link to comment
Share on other sites

58 euro!omg σε 2 βδομαδες θα μας πληρωνουν για να τις παρουμε!

τις πηρα σημερα (4γιγα) και πορωνομαι!

ξερει κανεις γιατι δουλευουν σε μικροτερες συχνοτητες απ οτι θα πρεπε?

Link to comment
Share on other sites

58 euro!omg σε 2 βδομαδες θα μας πληρωνουν για να τις παρουμε!

τις πηρα σημερα (4γιγα) και πορωνομαι!

ξερει κανεις γιατι δουλευουν σε μικροτερες συχνοτητες απ οτι θα πρεπε?

Εξαρτάται από τη mobo σου. Εμένα υποστηρίζει μέχρι 800Mhz και στις default ρυθμίσεις δουλεύουν εκεί, αλλά τις πήγα στα 1065 Mhz σαν υπερχρονισμένες (στο Bios). :turn:

Στο πλαίσιο πάντως μας κοροϊδεύουν μου φαίνεται. Φτάσανε μέχρι 55€ νομίζω και πάλι προχθές εκτοξεύτηκαν στα 79€.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά της συγκεκριμένες μνήμες δεν κατάφερα με τίποτα να της κάνω να δουλέψουν στα 1066 ΜΗΖ σε Giagabyte EP35C-DS3R. Το ίδιο και ένα φίλος μου με την ίδια μητρική αλλά διαφορετικό επεξεργαστή. Στα 800 MHZ δουλεύουν άψογα. Αλλά στα 1066 "τρώς" κάτι μπλε οθόνες, η μπορεί το σύστημα να μην ξεκινήσει καν. Παρά και τα updates του Bios δεν άλλαξε κάτι. Από επεξεργαστή έχω των 8400....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά της συγκεκριμένες μνήμες δεν κατάφερα με τίποτα να της κάνω να δουλέψουν στα 1066 ΜΗΖ σε Giagabyte EP35C-DS3R. Το ίδιο και ένα φίλος μου με την ίδια μητρική αλλά διαφορετικό επεξεργαστή. Στα 800 MHZ δουλεύουν άψογα. Αλλά στα 1066 "τρώς" κάτι μπλε οθόνες, η μπορεί το σύστημα να μην ξεκινήσει καν. Παρά και τα updates του Bios δεν άλλαξε κάτι. Από επεξεργαστή έχω των 8400....

H Μητρική σου μέχρι πόσα Μhz μνήμες υποστηρίζει;

Link to comment
Share on other sites

Είναι single sided οι μνήμες σου; Αν ναι, κατά 99% ισχύει αυτό που λέει ο Liopyr, αλλά και πάλι στα 1066 θα έπρεπε να πηγαίνουν...

Είτε έχεις πέσει σε μπανάνα, είτε δεν έχεις δώσει το παραπάνω ρεύμα που χρειάζονται για να λειτουργήσουν στα 1066, και τις έχεις ακόμα στα 1.8V

Link to comment
Share on other sites

Οι ballistix δεν βγαίνουν πλέον με D9xxx, γι'αυτό και οι τιμές τους έχουν πάρει κατηφόρα.

Αν κάποιος πρόλαβε και πήρε παλιό κομμάτι με νέα τιμή, ήταν τυχερός...

Ισχύει. "Φοράνε" Micron chips, αλλά δυστυχώς όχι D9. :hm:

Link to comment
Share on other sites

58 euro!omg σε 2 βδομαδες θα μας πληρωνουν για να τις παρουμε!

τις πηρα σημερα (4γιγα) και πορωνομαι!

ξερει κανεις γιατι δουλευουν σε μικροτερες συχνοτητες απ οτι θα πρεπε?

Μήπως γιαυτά :

1) --> 1066limitation-crop.jpg

&

2) " * Whether 1066 MHz memory speed is supported depends on the CPU being used, please refer “Memory Support List” for memory support information."

& εννοεί πως μόνο με AM2+ επεξεργαστές υποστηρίζεται η 1066, μιάς και μόνο αυτοί έχουν 1066ΜHz IMC

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ένα ένα για να απαντήσω σε όλους:

1)Χρησιμοποίησα 2 Kit μνημών αυτού του τύπου τα οποία ήταν διαφορετικά και αγοράστηκαν από διαφορετικά μαγαζιά

2)Χρησιμοποίησα 2 διαφορετικές μητρικές του ίδου τύπου Gigabyte EP35C-DS3R

3)Δοκίμασα όλα τα Bios που έχουν βγεί για την μητρική (παλιά και νέα)

4)Μέσω του Bios της μητρικής αλλά και μέσω του παρεχόμενου utility δοκίμασα να πάω την τάση εκεί όπου την ήθελε ο κατασκευαστής και να δώσω manually τα timings του κατασκευαστή

5)Το μοντέλο RAM το βρήκα επακριβώς διασταυρώνοντας την επιγραφή της συσκευασίας με εκείνα τα στοιχεία που έχει ο κατασκευαστής στην ιστοσελίδα του.

6)Η συγκεκριμένη μητρική "σηκώνει" μνήμες έως 1333Mhz και την έχω δει να δουλεύει με άλλες DDR2 στα 1066 και DDR3 στα 1333MHZ

Ότι και να έκανα στα 1066 MHZ με οποιαδήποτε timings και οποιαδήποτε Volt σε οποιοδήποτε Bios ο υπολογιστής εάν ξεκινούσε δεν μπορούσε να μπει στα Windows

Στα 800 MHZ πάλι όλα δουλεύουν ρολόι,

Το περίεργο είναι ότι χρησιμοποιώντας το Cpuz "βγαίνει" ότι το μοντέλο τους είναι το [ 2GB, Ballistix Tracer 240-pin DIMM (with LEDs), DDR2 PC2-6400 memory module ] ενώ στην συσκευασία των μνημών αναγράφονται ως [2GB kit (1GBx2), Ballistix Tracer 240-pin DIMM (with LEDs), DDR2 PC2-8500 memory module] :jump:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γιαυτά :

1) --> 1066limitation-crop.jpg

&

2) " * Whether 1066 MHz memory speed is supported depends on the CPU being used, please refer “Memory Support List” for memory support information."

& εννοεί πως μόνο με AM2+ επεξεργαστές υποστηρίζεται η 1066, μιάς και μόνο αυτοί έχουν 1066ΜHz IMC

το μυριστηκα!!

thanx για την διευκρυνιση.:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.