Jump to content



Νέα Οθόνη!!!!!


JUSTINS

Recommended Posts

Καλησπέρα!Είμαι έτοιμος να αγοράσω νέα οθονούλα καθώς αυτή που διαθέτω αυτήν τη στιγμή είναι αρκετά τίμια για crt,την δουλεία της την έκανε και με το παραπάνω αλλά ήρθε ο καιρός για κάτι καλύτερο:D.Οπότε τα κύρια χαρακτηριστικά και η χρήση της καινούργιας θα είναι γενική/καθημερινή,που πάει να πει ξεκούραστη και με τέλεια χρώματα όπως και Gaming.Έχω παρακολουθήση πάρα πολλά θέματα για τις οθόνες οπότε γνωρίζω τις σχετικές τεχνολογίες και αποδόσεις.:T:Οι οθόνες που με ενδιαφέρουν είναι η EIZO W2431 http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=1017640 και η DELL 2408WFP τις οποίες και θεωρώ αρκετά καλές.Το μόνο που με απασχολεί είναι τα διάφορα προβλήματα που είχαν χρήστες eizo κυρίως monitor .Γνωρίζοντας ότι είναι ακρίβες θα ήθελα την γνώμη σας πάνω στις eizo.Επιπλέον είναι μεγάλο το response time ανάμεσα σε αυτές τις δύο?Από τι έχω καταλάβει η eizo είναι καλύτερη από την Dell στο θέμα αυτό.Όμως έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω ποια να αγοράσω.Όλες οι γνώμες δεκτές και συμβουλές.

Ευχαριστώ!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το κανουν όλες και αν σε ενδιαφερει δες και αυτό

δεν την εχω δει την dell.

ενώ ειδα την

ΕΙΖΟ S2431W και

.

.

.

love.jpg

Όπως βλέπεις δεν γίνεται να ειμαι αντικειμενικος....απλα εκφραζομαι :snap:

περισσοτερα θα σου πουν οι ειδικοι/κατοχοι των monitors, εδώ περα.

....κάτι μικρες άσπρες γωνιες ίσως να τις έχει και φαινονται μονο αν μαυρισει όλο το

panel, και πολυ αχνά, και μπορει και να μην τις δεις, ΔΕΝ ξέρω αν ειναι φαινομενο όλων αυτών των panels.

Link to comment
Share on other sites

Καλό διάβασμα :

http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1264046&page=1 (30 σελίδες μέχρι στιγμής...διάβασε τα σχόλια αυτών που την έχουν)

http://www.tftcentral.co.uk/articles/dell_2408wfp.htm

http://monitortest.blogspot.com/ (αρκετά καλό review)

Για τις Eizo 24" δεν έχω ακούσει ακραία σχόλια, αν υπάρχει κάτι ψάξε στα αντίστοιχα θέματα του Lab...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.Όντως η eizo είναι φοβερή αν και δεν την έχω δει από κοντά.Σίγουρα θα πάω να την δώ όχι μόνο αυτή αλλά και άλλες να συγκρίνω:D.Κomm, ωραία η 26άρα αλλά μεγάλη για απόσταση υπολογιστή,σαφώς η 24άρες δεν πάνε πίσω αλλά γενικώς οι LG δεν μου πολυαρέσουν.Κατά τα άλλα αυτή είναι αρκετά κάλη.Θα συμφωνήσω και με τους δυό σας για τον σχεδιασμό της eizo.Απλά φοβερός!!!!!Είναι το κλασσικό της.Το μόνο αρνητικό θα έλεγα ότι είναι ο περιορισμός στις θύρες(δεν γνωρίζω κατά πόσο αυτό είναι όντως αρνητικό).Να ρωτήσω,είχα δει σε κάποιο θέμα εδώ ότι το HDMI είναι ένα DVI με λιγότερα pins ισχύει κάτι τέτοιο?Επηρεάζει στην ποιότητα απεικόνισης με την σύνδεση άλλων συσκευών?

Link to comment
Share on other sites

Κomm, ωραία η 26άρα αλλά μεγάλη για απόσταση υπολογιστή,σαφώς η 24άρες δεν πάνε πίσω αλλά γενικώς οι LG δεν μου πολυαρέσουν.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=943770

24 είναι!

σχετικά με το hdmi-dvi δε θα έχεις πρόβλημα εικόνας.

Link to comment
Share on other sites

Αφού διαθέτεις τα χρήματα, πήγαινε για την 2411. Από design δε λέει, είναι απλή με ευθείες γραμμές, αλλά εγώ προσωπικά σε οθόνη δε θα κοίταζα ποτέ την εμφάνιση. Αυτό που μετράει είναι η εικόνα και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Κomm και Wizard.Καλή η 2411 αλλά σε θέμα σχεδιασμού είναι κάπως όχι τόσο όμορφη(γνώμη πάντα).Απλά μου αρέσουν οι πιο κλασσικές γραμμές όπως το στιλ της Dell.Αυτός είναι και ο λόγος που θέλω την 2431,πιο συγκρίσιμη με της dell.Αλλά με άγχωσε το θέμα με το response time της.Η eizo αληθεύει ότι είναι καλύτερη από την dell?Όντως ποιές οι διαφορές τους όπως ρώτησε ο FANISTELROOY?gbak, ωραία η nec.Έχω πολύ καλές εντυπώσεις τουλάχιστον από την δικιά μου,αν και παλιά.Νομίζω ότι θα είναι λίγο ακριβή όμως.Ααααα και το παράξενο της υπόθεσης.Δείτε αυτό το βιντεάκι

Δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι και έγκυρο αλλά δεν φαίνεται καμία διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

οι διαφορές είναι το 14bit processing όπως αναφέρθηκε , και νομίζω η 2411 έχει 3000:1 contrast -dynamic-. Τώρα τι λέει και αν λέει το συγκεκριμένο δε γνωρίζω.

Τέλος κατ εμε η ειζο φτιάχνει κορυφαίες οθόνες, αλλά με υψηλό κόστος.Εφόσον το budget σου παίζει εκεί γύρω, γιατί να μη την πάρεις;

υ.γ. για την 2411 υπάρχει θρεντ από τον angel_f ψάξτο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!Το έψαξα αρκετά και μάλλον λέω να αγοράσω την eizo αν και έχω κάποιες μικρές αμφιβολίες για κάποιες μικρές ατέλειες που είχαν παιδιά με τις δικές τους.Μήπως θα μπορούσαν να μου πουν από την εμπειρία τους με αυτές να προβώ στην αγορά της ή να κοιτάξω για κάτι άλλο όπως η dell που είναι κάπως πιο φθηνή και με περισσότερα αξεσουάρ.Προτάσεις δεκτές από όλους!Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.