Jump to content



χάνουν οι CRT οθόνες την ευκρινιά τους; (sharpness)


jsmith6

Recommended Posts

Έχω μια Samsung SyncMaster 997DF, είναι 19" και με έχει υπηρετήσει άψογα.

Για λόγους χώρου, εδώ και 3-4 μήνεςτην άφησα στην άκρη και χρησιμοποιούσα μια παλιά Sony Multiscan G220. Χτες που σύνδεσα πάλι την Samsung παρατήρησα πως ήταν θολή, δηλαδή σαν να έχει χάσει sharpness :-/

Στα games δεν φένεται αλλά στο κείμενο κάνει μπαμ. Έκανα degaus, δοκίμασα να αλάξω το moir, και έκανα και reset στις αρχικές ρυθμίσεις αλλά δεν άλαξε κάτι. Για να βεβαιωθώ πως δεν είναι βλάβη στην VGA δοκίμασα επιτόπου την Sony, και τα δείχνει πολύ πιο sharp. Και η Sony είναι μοντέλο του 2002.

Όντως οι CRT χάνουν ευκρίνεια με το πέρασμα του χρόνου; Δεν μου φένεται σωστό, διότι η Sony που είναι παλιότερη τα δείχνει τόσο πιο "κοφτερά".

Υπάρχει κάτι που μπορώ να δοκιμάσω πριν την στείλω για έλεγχο; (είναι και γομάρι :hehe:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά συνήθως οι οθόνες συνοδεύονται από drivers. Προσωπικά δεν έχω δει με τη χρήση που κάνω διαφορά με ή χωρίς drivers αλλά ποτέ δε ξέρεις.(εγώ πάντα τους βάζω)

Link to comment
Share on other sites

Είχα «δεί» κάτι παρόμοιο σε μία Proview πριν χρόνια.

Την είχα στείλει για φτιάξιμο και όντως το πρόβλημα διορθώθηκε.

Από όσο γνωρίζω συνήθως υπάρχουν κάποια «κρυφά» ποτενσιόμετρα μέσα στις οθόνες που διορθώνουν το πρόβλημα αλλά δεν ασχολήθηκα περισσότερο για να μάθω.

Αν δεν είναι σε εγγύηση και «πιάνουν» τα χέρια σου άνοιξε την και κοίτα τί υπάρχει, αυτά τα ποτενσιόμετρα βέβαια δεν φαίνονται με την πρώτη και χρειάζεσαι κατσαβίδι για να τα γυρίσεις.

Αν έχει εγγύηση δεν αξίζει τον κόπο, στείλε την για φτιάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι σε εγγύηση και «πιάνουν» τα χέρια σου άνοιξε την και κοίτα τί υπάρχει, αυτά τα ποτενσιόμετρα βέβαια δεν φαίνονται με την πρώτη και χρειάζεσαι κατσαβίδι για να τα γυρίσεις.
Αν το δοκιμάσεις, ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στα ρεύματα γιατί οι τάσεις εκεί μέσα σκοτώνουν.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως στο μενου εχει μια επιλογη moire ή καπως ετσι?

Έχει δύο ρυθμίσεις που τις κρατάω στο μηδέν. Αν τις αυξήσω η εικόνα αρχίζει και θολώνει ακόμα πιο πολύ. Λέει στο manual ότι οι δύο αυτές ρυθμίσεις είναι για να εξαλείφουν τις γραμές που διμιουργούνται όταν αλάζεις refresh rate. Έπαιξα με τα refresh rates και όντως διμιουργούνται γραμές σαν κύματα θάλασσας. Με τις δύο αυτές ρυθμίσεις εξαλείφονται. Νόμιζω οτι αυτό είναι η moire ρύθμιση της οθόνης μου.

Εγκατέστησα τους drivers στα Windows αλλά δεν είδα διαφορά (και μετά από restart). Να πω την αλήθεια δεν ήλπιζα και πολύ, διότι είναι θολή ακόμα και στην κονσόλα (cmd.exe στα Windows).

Μάλλον θα πρέπει να την στείλω στην αντιπροσωπεία.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

απο αντιστοιχο προβληημα σε iiyama 22" οντος χρειάζεται επισκευη αλλα μηπως ειναι καιρός να πας σε tft?και απο θεμα χωρου αλλα και απο θεμα ακτινοβολιας. αν σου παρουν 50 ευρώ για επισκευή συν ταλαιπωρία περα δωθε ισως δεν αξιζει τον κοπο

Link to comment
Share on other sites

απο αντιστοιχο προβληημα σε iiyama 22" οντος χρειάζεται επισκευη αλλα μηπως ειναι καιρός να πας σε tft?και απο θεμα χωρου αλλα και απο θεμα ακτινοβολιας. αν σου παρουν 50 ευρώ για επισκευή συν ταλαιπωρία περα δωθε ισως δεν αξιζει τον κοπο

Μάλλον TFT θα πάρω. Οι CRT έχουν ένα μεγάλο πλεονέκτημα απέναντη στις TFT, δεν pixel-ίαζουν άν δεν είναι στην native αναλυσή τους. Αν η TFT μου είναι π.χ. ανάλυση 1600x900 και θέλω να παίξω π.χ. το τάδε παιχνίδι σε μικρότερη από αυτήν την ανάλυση τι κάνω; :...:

Link to comment
Share on other sites

γενικα οι οθονες ψοφανε σιγα σιγα

η sony 100GS 15αρα που εχω απο το 98 εχει φαει τρελλη χρηση

και εχει πεσει η φωτεινοτητα της πολυ.

αλλα την βλεπω σε σχεση με κατι iiyama,samsung,lg πολυ πιο καινουριες και τις παταει κατω.

ολες αυτες ειναι θολες,τα χρωματα χανουν,και εχουν και παραμορφωση,και βγαζουν πολυ λιγα Hz...

(οι φιλοι μου με δουλευουν και μου λενε οτι εχω χερτζομετρο στα ματια:p)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.