Jump to content



Vista και 4GB RAM


n1ck0s

Recommended Posts

Μόλις έβαλα 4GB μνήμης στο PC και έχω το εξής θέμα. Τα properties του "My Computer" αναφέρουν "Memory: 4,00 GB" αλλά ο Task Manager "Physical Memory: 2048 MB". Υπάρχει θέμα; Είναι φυσιολογικό αυτό;

Υ.Γ. Σκέφτομαι σοβαρά να πάω σε Vista x64. Θα το προτίνατε;

EDIT: Για να ξεκαθαρίσω... Δεν είναι το κλασικό θέμα με τα 32bit. Τα Vista μου βλέπουν ακριβώς 2GB από τα 4GB.

Link to comment
Share on other sites

τα χ64 δεν έχουν κάνενα πρόβλημα πάντως.Εκτός και να θες τίποτα επαγγελματικά προγράμμα ή δεν ξέρω τι, μπορείς να δεις αν τα προγράμματα αυτά τρέχουν σε βιστα.

Σχετικά με τη ραμ σου, έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι τα 32μπιτ λειτουργικά βλέπουν μέχρι 4, αλλά συνυπολογίζοντας και τις άλλες συσκευές στο σύστημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Το my computer λεει ολη την ραμ που εχει το pc.

Οχι την ραμ ομως που διαβαζουν τα windows.

Αν πας στην εκτελεση--> dxdiag

Θα σου βγαλει ακριβως ποση μνημη βλεπουν τα windows σου.

Αν ειναι 32bit θα σου βγαλη 3.5 αν ειναι 64bit θα σου βγαλει 4gb.

@ Οχι δεν σου προτεινω να πας σε vista 64x . Eιναι πολυ βαρια. Πολυ κακο για το τιποτα.

Εχω 4gb μνημης και εχω vista ultimate 32bit , με το service pack 1 παιζουν α-ψ-ο-γ-α εδω και μηνες και ειναι απιστευτα ομορφα και βολικα. Διαβαζουν οπως προειπα 3.5gb μνημης και τους ειναι υπερ αρκετα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το my computer λεει ολη την ραμ που εχει το pc.

Οχι την ραμ ομως που διαβαζουν τα windows.

Αν πας στην εκτελεση--> dxdiag

Θα σου βγαλει ακριβως ποση μνημη βλεπουν τα windows σου.

Αν ειναι 32bit θα σου βγαλη 3.5 αν ειναι 64bit θα σου βγαλει 4gb.

@ Οχι δεν σου προτεινω να πας σε vista 64x . Eιναι πολυ βαρια. Πολυ κακο για το τιποτα.

Εχω 4gb μνημης και εχω vista ultimate 32bit , με το service pack 1 παιζουν α-ψ-ο-γ-α εδω και μηνες και ειναι απιστευτα ομορφα και βολικα. Διαβαζουν οπως προειπα 3.5gb μνημης και τους ειναι υπερ αρκετα! ;)

λαθος.

στα xp 32 που ειχα ελεγε 3.25

μολις εβαλα χ64 διαβασε και τα 4:book:

Link to comment
Share on other sites

Τα 32bita Vista με το SP1 αναγνωρίζουν κανονικά και τα 4 gb μνήμης.

στα properties του my computer ναι....αλλα αν δεις στον task manager και στις πληροφοριες του DirectX εμενα τουλαχιστον λεει 2814.....

Link to comment
Share on other sites

Για να τελειώνει το θέμα σχετικά με 4GB & Vista x86 & SP1:

In theory, a 32-bit operating system should be able to support 232 MB = 4GB memory. Thus the first reaction usually is that the memory chips or with the mainboard has a hardware defect. Unfortunately, that’s not the case. Vista can indeed address 4GB of memory. However, the maximum amount of RAM that can be used by the system and applications is 3.12 GB.

The cause for this is the so-called memory-mapped I/O (MMIO). Some devices need a dedicated space in memory. A typical example is a video card that utilizes the system memory. Now, you might object that your video card has its own memory and you didn’t install any additional devices that could occupy so much RAM.

......

You might think that Microsoft found an even better workaround, though. It is Service Pack 1. I have read about this before, but today I tried it myself. I installed Vista on a brand new HP PC with 4GB RAM. As expected Vista’s System Properties only displayed about 3 GB RAM. After I installed SP1, the amount of RAM was increased as if by a miracle (see screenshots) to 4GB. You might think that Microsoft corrected this design error, but unfortunately that is not the case.

All they did is to change what is displayed in the System Properties. I guess this problem kept the support personal of PC vendors around the globe busy. And since RAM is getting cheaper every day, the situation would have become worse soon. So Microsoft decided to solve this issue the easy way. System Properties and also the Welcome Center, which is the first place you go to check the amount of memory, simply displays 4GB and so everyone is happy now.

Περισσότερα εδώ

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα θέμα με 4gb και πόσα βλέπει το σύστημα... :yawn:

Ρε παιδιά διαβάστε τι γράφω :wall: Δεν βρίσκει ούτε 3,5, ούτε 3 ούτε καν 2,8 GB. Βλέπει ακριβώς 2048 = 2GB RAM. Κάτι άλλο παίζει. Έχει τύχει το συγκεκριένο σε κάποιον άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κανα virtual drive; Μήπως χρησιμοποιείς onboard κάρτα γραφικών ή κανονική με hyper memory και τέτοια που δεσμεύουν μνήμη από το σύστημα; Τέλος, μήπως, λέω μήπως, αν έκοβες το τεράστιο swapfile έπαιρνε μπροστά και η υπόλοιπη ram?

Link to comment
Share on other sites

Onboard ή hyper memory δεν παιζει. Το virtual drive το απεγκατεστησα για δοκιμή αλλά τζίφος. Ετσι και αλλιώς δεν έχω πολλές συσκευές. Και με το swap έχω παίξει αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά διαβάστε τι γράφω. Δεν βρίσκει ούτε 3,5, ούτε 3 ούτε καν 2,8 GB. Βλέπει ακριβώς 2048 = 2GB RAM. Κάτι άλλο παίζει. Έχει τύχει το συγκεκριένο σε κάποιον άλλο;

Εμείς διαβάσαμε τι γράφεις, εσύ δεν κάνεις αναζήτηση... Και για να σε διευκολύνω, πάρε έτοιμη την απάντηση από άλλο post:

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τη διαφορά

Το 32bit λειτουργικό μπορεί να δει 4gb, κανείς δεν είπε το αντίθετο. Η βασική διαφορά είναι στο ότι μπορεί να δεί ΣΥΝΟΛΟ 4gb κι σε αυτό περιλαμβάνεται ΚΑΘΕ μνήμη που διαχειρίζεται, είτε αυτή είναι ram, είτε vram, είτε μνήμη από scsi/raid controller, είτε μνήμη από κάρτα ήχου με samplers κλπ.

Αν λοιπόν έχεις 4gb ram και κάρτα γραφικών με 512 και κάρτα ήχου με 128 και έναν raid controller με 128, διαθέσιμη για προγράμματα, από τη στιγμή που τις διαχειρίζεται το λειτουργικό, θα είναι η 4096-512-128-128=3072Mb.

Η πληροφορία που δίνεις παραπάνω, αφορά σε ΜΙΑ εφαρμογή να μπορεί να χρησιμοποιήσει παραπάνω από 2gb, κι όχι στο λειτουργικό καθαυτό. Δηλαδή αν έχεις 32bit και 4gb ram και βάλεις το Photoshop, μπορεί να δει μέχρι 2gb. Αν χρησιμοποιήσεις το switch που αναφέρεται, θα δει το Photoshop >2gb, μέχρι όση επιτρέπει το σύστημα. Στην προηγούμενη περίπτωση, που μας "περίσσεψαν" 3gb, αν αφαιρέσεις και αυτή που χρησιμοποιείται από OS, drivers, firewalls, AVs, residents, κλπ, στην πράξη δεν κερδίζεις παρά μερικά Μb...

Link to comment
Share on other sites

<solved>

Ήρθε η ώρα να πάρει πόδι η P5B...

Όταν έβαλα τις νέες μνήμες το BIOS μου έδειξε 3009ΜΒ στο boot. Ενεργοποίησα το λεπόν το memory remap, με αποτέλεσμα το BIOS να δείχνει 4096ΜB αλλά τα Vista να χρησιμοποιούν 2048ΜB.

Με "Memory Remap = Disabled" πλέον το BIOS δείχνει 3009ΜΒ και τα Vista 3006ΜΒ Physical Memory. Αναγκαστικά θα συμβιβαστώ με αυτό. Πιθανότατα με άλλη μητρική να "δει" περισσότερα.

Το ίδιο πρόβλημα είχε και ο φίλος εδώ με την ίδια μητρική. Με τη διαφορά ότι εμένα χρειάστηκε και ένα BIOS downgrade στην έκδοση 1215.

Ευχαριστώ όσους βοήθησαν.

</solved>

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.