Jump to content



Vista και 4GB RAM


n1ck0s

Recommended Posts

δοκιμασες να της βαλεις σε αλλη υποδοχη?

Όχι. Αλλά απ' όσο διάβασα είναι γενικά θέμα των Asus P5B, P5E κ.α και τα 3GB είναι πιθανότατα το καλύτερο που μπορώ να έχω. Ίσως να παίξω λίγο με τις εκδόσεις του BIOS όταν έχω λίγο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

<solved>

Ήρθε η ώρα να πάρει πόδι η P5B...

Όταν έβαλα τις νέες μνήμες το BIOS μου έδειξε 3009ΜΒ στο boot. Ενεργοποίησα το λεπόν το memory remap, με αποτέλεσμα το BIOS να δείχνει 4096ΜB αλλά τα Vista να χρησιμοποιούν 2048ΜB.

Με "Memory Remap = Disabled" πλέον το BIOS δείχνει 3009ΜΒ και τα Vista 3006ΜΒ Physical Memory. Αναγκαστικά θα συμβιβαστώ με αυτό. Πιθανότατα με άλλη μητρική να "δει" περισσότερα.

Το ίδιο πρόβλημα είχε και ο φίλος εδώ με την ίδια μητρική. Με τη διαφορά ότι εμένα χρειάστηκε και ένα BIOS downgrade στην έκδοση 1215.

Ευχαριστώ όσους βοήθησαν.

</solved>

Ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με Asus P5B-E και ram supertalent 4gb ddr2 800. Έχω επίσης στο pc τρία λειτουργικά.

Με τον διακόπτη memory remap = disabled έβλεπα 3 GB και στα 3 OS (windows xp pro gr sp2 32bit, windows xp pro eng sp2 x 64, windows vista ultimate gr 32bit). Στο bios έδειχνε 3 gb ram.

Mε τον διακόπτη memory remap = enabled έβλεπα 4 GB στα xp x64, 2 GB στα xp-32bit και 2 GB στα vista. Στο BIOS έβλεπα 4 GB.

ΤΙ ΕΚΑΝΑ?

άφησα το memory remap enabled και έχω κάνει πλήρη μετάβαση στα xp x64 διότι όχι μόνο βλέπουν ολη την μνήμη μου, αλλά ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ, και το λειτουργικό αυτό ειναι σταθερό και γρήγορο και αξιόπιστο. Πραγματικά σκοτώνει. Τα άλλα λειτουργικά τα άφησα για ώρα ανάγκης ή για ασυμβατότητες εφαρμογών στα XP x64.

Link to comment
Share on other sites

Όποιο σχετικό documentation και αν έχω διαβάσει, πέρα από τις όποιες μεσοβέζικες λύσεις, η αλήθεια παραμένει ότι πρακτικά σε οποιοδήποτε 32bit λειτουργικό, η ram που αξιοποιείται είναι περίπου μέχρι 3.2gb, είτε μας αρέσει , είτε ψάχνουμε για μύθους με συγκεκριμένες μητρικές και ιστορίες...

Link to comment
Share on other sites

Ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με Asus P5B-E και ram supertalent 4gb ddr2 800. Έχω επίσης στο pc τρία λειτουργικά.

Με τον διακόπτη memory remap = disabled έβλεπα 3 GB και στα 3 OS (windows xp pro gr sp2 32bit, windows xp pro eng sp2 x 64, windows vista ultimate gr 32bit). Στο bios έδειχνε 3 gb ram.

Mε τον διακόπτη memory remap = enabled έβλεπα 4 GB στα xp x64, 2 GB στα xp-32bit και 2 GB στα vista. Στο BIOS έβλεπα 4 GB.

ΤΙ ΕΚΑΝΑ?

άφησα το memory remap enabled και έχω κάνει πλήρη μετάβαση στα xp x64 διότι όχι μόνο βλέπουν ολη την μνήμη μου, αλλά ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ, και το λειτουργικό αυτό ειναι σταθερό και γρήγορο και αξιόπιστο. Πραγματικά σκοτώνει. Τα άλλα λειτουργικά τα άφησα για ώρα ανάγκης ή για ασυμβατότητες εφαρμογών στα XP x64.

Είμαι πολύ κοντά στο να βάλω τα 64άρια. Μόλις βγει το SP3 για τα WinXP θα στήσω μια εγκατάσταση με δαύτο για games κ.α. και θα περαστούν τα Vista x64 για σοβαρές δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ κοντά στο να βάλω τα 64άρια. Μόλις βγει το SP3 για τα WinXP θα στήσω μια εγκατάσταση με δαύτο για games κ.α. και θα περαστούν τα Vista x64 για σοβαρές δουλειές.

βάλε και θα με θυμηθείς. Οι λέξεις που θα σου έρθουν άμεσα στο μυαλό ειναι ΤΑΧΥΤΗΤΑ - ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ - ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ, καμία σχέση με τα xp 32bit γιατι πολύ απλά τα xp x64 ουσιαστικά κουβαλάνε τον πυρήνα των windows 2003 server 64 bit!! Τέλος, το mobo asus p5b δεν ειναι για κλωτσιές, ίσα ίσα, δεν θεωρώ οτι χρίζει αλλαγής, εγώ ειμαι πολύ ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παίδες είναι φυσιολογικό αυτό; Μόλις το παρατήρησα. Εν τω μεταξύ έψαξα και net και δεν βρήκα κάτι για λύση.

99729642wb2.jpg

Vista x64 ultimate / p5k-e/wifi-ap@602bios+memory remap enabled / mushkin xp 6400 black 2*2GB

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τα 4gb σε 32bit Windows (XP και Vista) είναι χιλιοειπωμένο. Εξαρτάται από το mobo και το bios καταρχής καθώς και από τις συσκευές που βρίσκονται στο PC (κυρίως την κάρτα γραφικών).

Η μνήμη που πραγματικά είναι διαθέσιμη για προγράμματα κυμαίνεται από περίπου 2.8 έως 3.5GB και παρόλα τα switches στο boot.ini και τα τερτίπια το πολύ να φτάσεις στο λίγο παραπάνω με κίνδυνο όμως κάποια προγράμματα να μην παίζουν σωστά.

Το SP1 στα Vista άλλαξε το "εμφανισιακό" του θέματος και δείχνει την εγκατεστημένη μνήμη και όχι αυτή που μπορεί να χρησιμοποιήσει γιατί της την είχαν "πει" όλοι αφού φθήνηνανε οι μνήμες και πολύς κόσμος βάζει πια 4gb τα οποία δεν είναι πραγματικά 4.

Για να επιβεβαίωσεις ότι είναι εγκατεστημένη η μνήμη και τη δίνει όλη δοκίμασε το cpu-z. Το memory remap είναι για να τη δει το bios. Τα windows με το hal είναι άλλη ιστορία...

Η λύση υπάρχει και ακούγεται στο όνομα 64bit σε διάφορες γεύσεις. Είτε windows είτε linuxάκι.

Τέλος :p

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τα 4gb σε 32bit Windows (XP και Vista) είναι χιλιοειπωμένο. Εξαρτάται από το mobo και το bios καταρχής καθώς και από τις συσκευές που βρίσκονται στο PC (κυρίως την κάρτα γραφικών).

Η μνήμη που πραγματικά είναι διαθέσιμη για προγράμματα κυμαίνεται από περίπου 2.8 έως 3.5GB και παρόλα τα switches στο boot.ini και τα τερτίπια το πολύ να φτάσεις στο λίγο παραπάνω με κίνδυνο όμως κάποια προγράμματα να μην παίζουν σωστά.

Το SP1 στα Vista άλλαξε το "εμφανισιακό" του θέματος και δείχνει την εγκατεστημένη μνήμη και όχι αυτή που μπορεί να χρησιμοποιήσει γιατί της την είχαν "πει" όλοι αφού φθήνηνανε οι μνήμες και πολύς κόσμος βάζει πια 4gb τα οποία δεν είναι πραγματικά 4.

Για να επιβεβαίωσεις ότι είναι εγκατεστημένη η μνήμη και τη δίνει όλη δοκίμασε το cpu-z. Το memory remap είναι για να τη δει το bios. Τα windows με το hal είναι άλλη ιστορία...

Η λύση υπάρχει και ακούγεται στο όνομα 64bit σε διάφορες γεύσεις. Είτε windows είτε linuxάκι.

Τέλος :p

Υποθέτοντας οτι η απάντησή σου προορίζεται για μένα λέγω...

OMFG είσαι Θεός ρε παίχτη.

Μου την είπες και έδωσες λύση ταυτόχρονα.

Μήπως όμως το 64-bit operating system που λέει κάτω απο τα 4giga σου λέει κάτι;

Αν πάλι δεν αναφερόσουν σε μένα στείλε pm να το σβήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Παιδια καταρχας θα ηθελα να σας χαιρετισω και να ενημερωσω πως σαν νεο μελος που ειμαι ειναι το πρωτο ποσταρισμα και εχει θεμα αυτο που συζητατε πιο πανω. εχω φτιαξει ενα Pc με Vista ultimate 32bit, Μητρικη ASUS commando, intel core2duo E6600, 2*1gb ram cellshock Pc2-6400 ddr2 800mhz timming 4-4-4-12, nvidia gtx280 της EVGA και WD 250GB σκληρο. To σκορ ποτ μου δινουν τα vista με αυτα τα πραγματακια ειναι 5,3 για τον επεξεργαστη 5,9 για την μνημη 5,9 για τα δυο γραφικα και 5,4 για τον σκληρο δισκο. Σημερα λιπον αποφασισα να αλλαξω μνημες και εβαλα τις Corsair 2*2gb twin2*4096-6400c4dhx με timming 4-4-4-12. Αφου ανοιξα το pc εκανα ανανεωση της βαθμολογιας και το αποτελεσμα ηταν να μου μειωθει το σκορ της μνημης απο 5,9 σε 5,6. Να ενημερωσω πως στην διαχειρηση συσκευων αναγνωριζει 4gb ενω στην διαχειρηση εργασιων λεει συνολο φυσικης μνημης 3006 ΜΒ και οταν τρεξω το dxdiag εχω ακριβως το ιδιο νουμερο 3006 ΜΒ RΑΜ. Mηπως να ξαναβαλω τις παλιες μνημες 2*1gb η ειμαι καλυτερα ετσι? Aναμενω κυριοι τις αποψεις-εξηγησεις γι΄αυτο το προβλημα να το πω; μαλλον φαινομενο. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.